şükela:  tümü | bugün
  • artun ünsal'ın yıllardır güncelleyerek çıkardığı, istanbul ağırlıklı ama istanbul ile sınırlı kalmayan damak zevki rehberi kitabı. ilk baskısı temmuz 1996 olan kitabın genişletilmiş 6. baskısı mart 2018'de çıktı.

en iyi ve "trendy" yerlerden ziyade, ünsal, kendi beğenisine hitap eden yerleri yazıyor. güncel yerler, örneğin nusr-et de var kitapta ama bu gibi parlayan ve istisnalar hariç sönüp gidiveren yeme-içme mekanlarından çok, yıllardır belli bir oturmuşluğu olan, nisbeten bozulmayan, kalitesini kantiteden üstün tutma ereği güden, müşteriyle doğrudan ilişki kurabilen, esnaf lokantaları, şekerci, zeytinyağcı ve benzerlerini yazmayı yeğ tutuyor artun ünsal. üç yıldız'ı, nakliman köfte'yi, tarihi karaköy balıkçısı'nı, dürümce'yi, asri turşucu'yu ve daha nicelerinin hakkında ünsal'ın değerlendirmelerini el altında tutabilmek adına bir başyapıt.

"tl", "tl tl", "tl tl tl" şeklinde fiyat bilgileri de var azdan çoğa doğru.

son baskısının tam adı "benim lokantalarım - istanbul'dan anadolu'ya göz ve damak anıları 309 adres" şeklinde ve yky'den çıkma. yine "benim lokantalarım" adıyla tv programları yapmıştı zaman içinde çeşitli kanallarda artun ünsal; sanırım bu programlardan alınma türlü video kayıtları etrafta yine bu ad ile dolanmakta...*
  • elinize alıp bitirdiğinizde insanda " ya aslında ben istanbul'lu olmuş sayılabilirim" fikrini uyandıran kitap.
    tabi ki hepsine değil ama kitapta istanbul için adı geçen birçok yeme içme mekanına gittiğinizi anladığınızda mutlu hissediyorsunuz.
    hatta mekan mekan aynı tatları ve memnuniyetleri hisssettiğinizi hatırladıkça yüzünüze bir gülümseme geliyor.
    istanbul dışı mekanlarla ilgili yazılanlar sizi bazen geçmişinize götürüyor bazıları ise "buraya da gitmeliyim" duygusuyla gelecek planı oluyor.

boğazına düşkün, yeme içmeyi seven herkesin bir gözden geçirmesinde, eksikleri ziyaret edip seriyi tamamlamasında fayda var.

yiyicinin el kitabı gibi