şükela:  tümü | bugün
 • günümüz türkiyesini yaratan sürecin "ba$la!" komutu...
 • bu konuda söylenebilecek önemli bir şey tapu kadastro memurundan trafik polisine, yüksek hakimden, generaline kadar her düzeyden türkiye cumhuriyeti devleti memurunun değişik biçimlerde rüşvet almak, haksız kazanç elde etmek için başbakanın cesaretlendirmesine ihtiyaç duymadığıdır. türkiye'de rüşvet özal'la beraber ortaya çıkmadığı gibi özal bunu söyledi diye de artmamıştır. kaldı ki özal'ın bunu hangi bağlamda söylediği de turgut ozal başlığında anlatılmaktadır.

  2013 editi: bunu ekşisözlükten guru adlı yazar ilk entry'de türkiye'de rüşvetin ve yozlaşmanın startı olarak ilan etmişti de ona cevaben şeyettik, özal melek demiyoruz. ama "haydi arkadaşlar rüşvet yiyin" diye demeç verecek kadar mal da değil, ahmak değil, onu da diyeyim.
 • özal bunu, vaad edilen maaş zamları iki ay kadar gecikmeli verileceği için, memurların sabredebileceğini kasdederek söylemiştir.
 • bal tutan parmağını yalar özdeyişini geçerli kılan ve talandan mal kapma yarışı, köşe dönme hırsının devlet yönetimine egemen olduğu zihniyetin ürünü.
 • turgut özal'a ait, zamanında çok gürültü koparmış söylemdir. maalesef bugün birçok memur, belli başlı hal ve tavırlarla vatandaştan rüşvet isteyerek bu işbilirliğini göstermektedir. rahmetli özal bu lafı bu anlamda mı söylemiştir orasını bilememekle beraber çok kötü yorumlanmış olduğu (en azından bir kısım memurlar tarafından) bir gerçektir.
 • yolsuzlugu ve hukuk dışına çıkmayı kendince prosedür haline getirmeye çalışan ama anayasa
  ve hukuk çerçevesinde bir önemi olmayan , devletin malı deniz yemeyen domuz sozune
  inancla sarılmı$ ve bu inancla kendisine va ailesine rant saglamış,turk silahlı kuvvetleri karsına
  amerikan ozentisiyle sort giyip cıkmaya calısmıs ve daha sonrasında ayar almaktan bıkmayıp ayar
  ustune ayar almayı kendine borc bilmiş insanın sozu.

  (bkz: anayasayı bir kere delmekle bir sey olmaz)
 • memur maas zamlarinin odenmesinin ertelenmesi konusunda halkindan sabir dileyecek olan bir devlet adaminin 'benim memurum sabretmesini bilir' seklinde pekala kurabilecegi cumle. 'isini bilmek' deyiminin cagrisim yuku dusunulurse sozun ucunun nereye vardigi turkce bilen akli selim her insan icin gayet aciktir, carpitilamayacak kadar da barizdir. bu sebeptendir ki mesaj gereken zihinlere gereken bicimde ulasmistir. haksiz kazancla 'yolunu bulmus' sahislar icin bu bir cesaretlendirme olmadigini varsaysak bile asil mesele boyle bir kabullenmeyi basbakan koltugunu isgal etmis bir insanin dile getirmesinin ne kadar urkutucu ve dusundurucu oldugudur. rusvet ozalin icadi degildir. rusvetin ustune gitmek yerine onu yureklendiren devlet adami modeli ozalin icadidir.
 • "devletin mali deniz yemeyen domuz" mantiginin uzantisi
 • bakan ama görmek istemeyen zihinlerin kendi destekledikleri ideolojilerin zıttı bir fikre sahip olanın yaptığı iyi işleri bile yermek amacıyla anlamını çarpıttığı sözlerden yalnızca biri.
hesabın var mı? giriş yap