şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mustafa kemal bu sözü izmir suikasti haberinin patlamasının ardından söylemiş, mevcut ve gelecekteki suikastçilere bir nevi mesaj yollamıştır, beni öldürseniz de bu cumhuriyet yıkılmaz gibisinden.
 • (bkz: #13164151)
 • mussolini'nin "atatürk ölmeden türkiye'ye kimse hiçbir şey yapamaz" demesi üzerine atamızın söylediği rivayet edilen söz.

  kaynak : dün akşamki öteki gündem.
 • asil adam sözü. suikaste verilen tepkideki asilliğe bakın.
 • 20 haziran 1926 tarihli gavurca bir kaynakta devaminin "turk milleti medeniyete dogru ilerleyisine devam edecektir" seklinde oldugunu gordugum soz. bu isi tarihcilere birakayim.
 • bazılarımız hiç ölmeyecek gibi yönetiyor. bazılarımız ise ölümsüz bir sistem yaratıyor.

  bugünlerde bizi yönetenlerin pek farkından olmadığı gerçektir
 • (bkz: olmadı)

  şimdi hiiiiiç cahil sözlük solcusu "yeaea mumyalanmak başkaaa.. tahnitleme işlemi başkadır" demesin.

  arapça tahnit; sanitasyon (anjelikan klisesinde sağlıklı görünümüyle makyajlı sergileme) amacıyla ölünün etlerini dondurucuda muhafaza ederken diğer yandan en hızlı çürüyen iç organlarını çöpe atıp kalan boşlukları balmumuyla doldurmak

  mumya: (farsça m'um) hiç bozulmamak üzere tahnit edilen ölü.

  yani tamamen aynı şeyler.

  http://www.sabah.com.tr/…turkun-naasi-mumyalandi-mi
 • "ve fakat türkiye cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır," diye devam eden mustafa kemal atatürk sözü. türk tarihindeki en ünlü ve önemli sözlerden biridir. hattâ araştırırsak belki dünya tarihinde bile yer etmiş olduğunu görebiliriz. atam burada;

  - ben öldüm mü kaldım mı, ölecek miyim kalacak mıyım bunu bırakın; ben öldükten sonra bile kurduğum cumhruiyet ideolojisi, rejimi ilelebet yaşamaya devam edecektir.

  demek istiyor. bizler de atatürkçü insanlar olarak bu topraklarda, feriştahı bile gelse, ilelebet cumhuriyeti yaşatmaya devam edeceğiz... and içeriz!
 • "ancak, türkiye cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır"

  16 haziran 1926 günü izmir’de atatürk’e suikast yapmayı planlayanlar yakalanınca, halk atatürk’e büyük sevgi gösterisi yapmaktadır. bunun üzerine atatürk yayımladığı bir genelgeyle, "cumhuriyetimizin ve milletin ruhundan ilham alan prensiplerimizin, bir vücudun ortadan kaldırılması ile yok olacağını sananlar çok boş beyinli zavallılardır. benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak türkiye cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. türk milleti uygarlık yolunda duraksamadan yürümeye devam edecektir.” diyerek halka bu konudaki düşüncelerini bildirir.

  özlem ve saygıyla anıyorum. allah rahmet eylesin.