şükela:  tümü | bugün
  • orjinal adı l'amica geniale olan, elena ferrante tarafından yazılmış, everest yayınlarından çıkmış; napoli romanları üçlemesinin ilk kitabı.

yazarın mahlas kullanması, olayların ve yerlerin sahicilik konusunda müthiş başarısı ve kitabın genel dürüstlüğü beni bunun bir biyografi olduğuna inandırdı. ve umarım öyledir demek istiyorum. çünkü insan kendini ancak bu kadar objektif bir bakışla değerlendirebilir.

buraya kadar her şey güzel de, sevgili yayınevi üçlemenin diğer ikisini henüz basmamış. tadı damağımda kaldı. ya hiç basmazlarsa diye korkuyorum *.
  • burada nasıl ilgi çekmediğine şaşırdığım olağanüstü bir eser.
    naif, yalın ve etkili bir dil kullanan yazarın cümlelerini okumuyor, adeta su gibi içiyorsunuz.
    romanda sefaletin, hor görülmenin, hastalıklı bir gururun, gösteriş merakının, hırsın karanlık yüzünü görürken; arkadaşlığın, salt gerçekliğin, çocukluğun, saflığın güneşi ile aydınlanıyorsunuz.
  • dizi olacakmış.
  • survivor hakkında sayısız entry olup, bu mükemmel kitap için üç entry olması şaşırtıyor tabi.

mahalle olgusuyla anlatılan, aslında bizim türk mahallerimizin de pek çok satır arasında rastlanabileceği eserde, kadınların dostluğunun nasılda labirent misali, kıyaslamalı, karmaşık olduğuna yakından şahit oluyoruz. hani kadın aslında kadın için giyinir olgusunun, bütün hayatına dökülmüşü bu kitap. ve çok da yabancı değil.

iki yakın kız arkadaşın inişli çıkışlı hikayesinde, yazar sizi taraf tutmaya zorlamıyor. her an bir diğer karakter ile empati kurmanıza yardımcı oluyor adeta.

napoli romanlarının diğer kitaplarının sadece minik bir girişi olan kitabın son 100-150 sayfası bir oturuşta bitecek.

almadıysanız hemen alın, kaçırılmayacak bir eser.
  • elena ferrantenin napoli romanlarının ilk romanıdır. lila ve lenu nun hayatına ilk bu kitapla adım atılır ve merak bu kitapla başlar.
  • yakın kadın arkadaşların ilişkilerindeki çekişmelerin ve değişken ruh hallerinin inanılmaz derecede iyi tasvirlerini içeren bir roman. serinin ilk romanıymış aynı zamanda. olayların akışı için değil de insan karakterinin sınır tanımayan değişkenliğini ve karakter dediğimiz şeyin kendi ana değerleri içinde nasıl çılgınca değişebileceğine dair çok iyi betimlemeleri görmek için okursanız pek güzel zaman geçirebilirsiniz bu romanı okurken. yok , hayır ben olay örgüsünün çözümlenmesini izlemek istiyorum derseniz biraz ağır kalabilir ve romanı gereksiz uzatılmış olarak algılayabilirsiniz.
  • tesadüfen evde bulduğum, okuduktan sonra da iyi ki bulmuşum dediğim romandır. serinin ilk kitabı olup insana diğer üç kitabı da aldırmaktadır, baştan söyleyeyim.

efenim kitabın omurgasının iki kızın arkadaşlıkları oluşturmaktadır. birlikte çıktıkları yol, daha sonra farklılaşıyor ve iki arkadaş başka başka hayatlar yaşıyorlar. çocukluktan genç kızlığa geçiş dönemini konu alan eserdeki ana karakterler lenu ve lina. başlangıçta kızların arkadaşlıklarını konu alıyor en iyisi fazla ilerlemeden başka bir kitaba geçeyim, zamanım boşa gitmesin diyordum. ancak biraz daha ilerledikten sonra kitabın epey bir sardığını hissettim. bende, sanki iki ardaşın hayatlarına misafir oluyormuş, olaylar cereyan ederken odanın en dibinde gölgede kalarak her şeyin şahidi gibi hissettim. benim açımdan bir yazarın böyle bir anlatım oluşturması ve çevirmen tarafından bozulamaması müthiş bir başarı. tabi olayları sadece lenu'nun anlattığı kadarıyla izliyoruz, bunu da bilmek lazım. kitapta bana garip gelen konulardan bir diğeri de lina'nın yaşadığı değişim ve dönüşüm. kitabın bir noktasından sonra resmen makas değiştirdi. aslında kafası çalışan, çok yetenekli ve istediğini yapabilecek iradeye sahip bir kız. bir anda nedense her şeyden vazgeçiyor. evleniyor ve bambaşka bir hayata geçiş yapıyor. imkanım olsa alır karşıma sorarım, "neden çocuk, seni ne kırdı bu kadar?" diye. neyse belki de cevaplar diğer kitaplardadır. bitirince gelişmeleri yazarım.

demem o ki eğer vaktiniz ve de nakdiniz varsa bu kitabı alın ve bir deneyin. eğer beğenmezseniz diğer 3 kitabı pas geçersiniz, bu nedenle öncelikle ilk kitabı alın derim.
  • az önce bitirdiğim roman. serinin diğer kitaplarını kesinlikle alma kararı aldıran akıcı bir anlatımı ve iyi bir kurgusu var.

--- spoiler ---

burası kitapla ılgili bilgi içerir

kitapta en çok etkilendiğim şey sanırım lenu'nun kendine olan özgüvenine yönelik sürekli değişen ruh haliydi. elena ferrante lina ile varolması ya da onsuz daha iyi olduğuna karar vermesi arasındaki değişimi çok iyi bir anlatımla ifade etmiş.

ve tabii ki lenunun nino sarratore ve babası ile ilgili yaşadığı çelişkili durum da bence kitabın bağlayıcı hikâyelerinden biri.

lilanın evlenmesi ise tam bir hayal kırıklığı.. ikici kitaba dair merak uyandıran kısım düğüne marcello solaranın gelmesinden çok bence evlilik sonrası lilanin nasıl bir kadın olacağına dair merak..

--- spoiler ---
  • kendimde hissettiğim gel gitleri bu kadar net bir şekilde okumak belki de beni bu kitapta en çok etkileyen konu oldu. insanın gelişimi ve bu gelişimle birlikte karakterindeki değişiklikleri çok güzel anlatmış. serinin 2. kitabını da bir an önce okumak istiyorum.