• yine tribünlere karşı söylenmiş bir sözdür.

halbu ki böyle bir şey de var:

https://www.youtube.com/watch?v=chdx6labxpu
  • rte'nin islamcı kesimi rahatsız eden sözü..

ehli sünnet sevdalıları bu sözden son derece rahatsızlar. sünni olsun çamurdan olsun, şiaya ölüm haktır diyen sunnici tayfa bir yandan rte'ye taparken diğer yandan bu sözü taşıyamıyor. derinlerde çatlak büyük..

edit: bir örneğini şuradan izleyebilirsiniz;
    https://m.youtube.com/watch?v=izx5jmtsla8
  • yaklaşık 15 yıldır söylediğim inandığım söz. rte'den duymak şaşırtıcı hatta hayret verici.
    düşünsenize ölünce "dinin ne" diye soruyorlar ve sen "müslümanım ve sünniyim " ya da "şiiyim" diyorsun. "excuse me?" diye bir cevap alman muhtemel.
  • bunu ıraklılara söylesene delikanlı, zaten bence de onlara söylüyor ya, fehim taştekin'in yazısının ilgili bölümünü hatırlayalım;

"...suudi sarayının ünlü kalemi cemal kaşıkçı’nın “son olarak türkiye ve suudi arabistan’ın müdahalesi olmadan musul’un kurtarılabileceğini düşünüyor musunuz” sorusuna yanıt olarak erdoğan şunu dedi:

“burada şunu açıklığa kavuşturmak istiyorum; türkiye, suudi arabistan, katar ve batılı koalisyon mezhebi bir hakimiyetine izin vermeyecek. hedef musul’un daiş’ten kurtarılmasıysa bunu başarmak için işbirliği yapmalıyız. fakat sorun şu: ondan sonra şehirde kim kalacak? elbette, sünni araplar, sünni türkmenler ve sünni kürtler. haşd el şaab’ın musul’a girmesine izin verilmemeli. özellikle türkiye ve suudi arabistan onların girmesini önlemek için işbirliği yapmalı. biz başika’da kamp kurduğumuzda ve bizim güçlerimiz peşmergeyi eğitirken bağdat’taki merkezi hükümet türkiye’den rahatsız değildi. ve desteğimizi talep eden kardeşlerimizi yüzüstü bırakmayacağız. daiş’ten sonra musul’un bir diğer terörist grubun eline düşmesine izin vermeyeceğiz. öyle sanıyorum ki musul konusunda iran da ihtiyatlı olacaktır çünkü musul, musul halkınındır ve tel afer, tel afer halkınındır. haliyle başka kimse bu bölgelere girmemelidir.”
    bu mezhepçi tasavvur musul’un bağrında sünni’den gayri ne varsa hepsini kızdırmak için fazlasıyla kâfi. şii araplar, hem şii hem sünni türkmenler, şii kürtler, şebekler, kakailer, ezidiler, asuri/süryaniler bundan ziyadesiyle rahatsız."
  • şaşırtmayan bir yorumdur.

türkiye dincileri kendilerini müslüman, diğer islam varyasyonlarını sapkın addederler. mezhep yoktur derken sadece kendi ehl-i sünnet itikatı vardır demek isterler. aleviliği yaşaması gereken değil aslına rücu etmesi gereken bir yoldan çıkma olarak görürler. bu yüzden her fırsatta zorunlu dini eğitim ve alevi bölgelere camii inşaa etme yordamıyla sapkınları yola getirmeyi görev bilirler.

hülasa, heyecan yapmayın. bir dincinin bırak ateizme saygılı olmayı, mezhebi eşitlik temeline razı olmasına daha yüzyıl var.
  • hala rte'den duyduğu söze inanan enayiler görüyorum, yapmayın. daha 3-5 gün önce lozan konusunda göt oldunuz. nasıl bir balık hafıza bu.
  • islam dünyasını mahveden mezhepçiliğe karşı söylenmiş yerinde bir cümledir. sn. cumhurbaşkanı'nın bu sözüne sonuna kadar katılıyorum. kur'andaki din üzerine din uydurmak isteyen, sünnilik veya şiilik dinine mensup, maneviyat dünyasının mezhepçi baronlarının hoşuna gitmiyor bu sözler tabii, ancak kaçarı yok gerçek budur. mezhepler peygamberimizden çok sonra ortaya çıkmış fırkalaşmaların ürünüdür ve günümüzde emperyalist mihraklar tarafından alevlendirilip kardeşin kardeşi boğazlamasınıa sebep olmaktadır. bizim ne sünnilik ne şiilik diye bir dinimiz yoktur. dinimiz islam'dır. kur'anda da vaziyet zaten budur. bazı ayetler;

'dinlerini parça parça edip fırkalara,hiziplere bölünenler var ya,senin onlarla hiçbir ilişiğin yoktur. onların işi allah'a kalmıştır. allah onlara, yapıp ettiklerini haber verecektir.' enam suresi 159

'işte sizin bu ümmetiniz bir tek ümmettir. ve ben de sizin rabbinizim; o halde benden sakının! fakat onlar işlerini aralarında parçalayıp çeşitli zübürlere/kutsallaştırılmış hizip kitaplarına ayırdılar. her hizip, yalnız kendi yanındakiyle sevinip övünmektedir. artık sen onları bir süreye kadar kendi gafletleri içinde bırak.' muminun suresi 52-53. ayet

'dini dosdoğru tutun; onda bölünüp fırkalara ayrılmayın!" onları çağırdığın bu tutum, şirke bulaşanlara çok ağır gelmiştir.' şura suresi 13. ayet.

'kendilerine açık-seçik kanıtlar geldikten sonra, çekişmeye girip fırkalar halinde parçalananlar gibi olmayın. böyle olanlar için çok büyük bir azap vardır.' ali imran suresi 105. ayet

(bkz: dört mezhebin hak olduğuna kim karar verdi/#56692492)
  • yıl olmuş nerdeyse 2017, hala daha ekşisözlükte tayyip erdoğan'ın lafları üzerine tartışma dönüyor, uzun uzun yazılmış entryler görüyorum. boşa enerji kaybı, yapmayın etmeyin, yazık ediyorsunuz kendinize.

bugün sunnilik, şiilik diye bir dinim yok der, yarın kendinden olmayanları itin götüne sokar.

geçmişte mavi marmara'ya izni biz verdik dedi, sonra çıkıp "bize mi sordunuz?" diye çıkışmadı mı?
    rusya'ya esti, gürledi. rusya'ya giden selahattin demirtaş'ı hain ilan etti. ondan sonra rusça özür dileyip, türkçe üzgün olduğunu belirtip, şimdi putin'le can ciğer kuzu sarması olmadı mı?
    kürt sorunu dedi, kürt sorunu tanımıyorum dedi, öcalan'la görüşmedik, görüşen haindir dedi, sonra görüşüyoruz dedi, heyet gönderdi vs.vs.

ilk çırpıda aklıma gelenler, araştırsan onlarca örnek bulursun.
hesabın var mı? giriş yap