şükela:  tümü | bugün
  • olayın "paranı biz ödüyoruz, bizim istediğimizi yapacaksın,pis köle!"olduğunu sanan insanların eziklediği argümandır.burda olay polisin ya da herhangibi bir devlet çalışanının parasının halk tarafından ödendiği için insanların kölesi olması gerektiği değil; burada "sen bir devlet çalışanısın sen bizi koru, bize hizmet et diye devlete para ödüyoruz devlet de sana ödüyor, sen de işini yap" demek istenmekte.nasıl bir ssk memurundan gerekli özveriyi, aşağılanmamayı istiyoruz, nasıl bir vergi dairesinde işimiz halledilemeyince çıldırıyoruz; aynı özveriyi polisten istememin, devlet hastanesinde ki doktorumdan beni tedavi etmesini istememden bir farkını göremiyorum açıkçası.nasıl özel bir şirkette parayı müşterisi ödediği için müşteri gerekli özveriyi, özeni bekler.biz de vatantaşı olduğumuz için bize sunulan hizmete para ödediğimiz devletten ve devlet çalışanlarından halk olarak aynı özveriyi istiyoruz.polisin halka orantısız güç uygulamamasını istemek ve "sen halkın güvenliği için çalışıyorsun" demek ile "sen bu şirketin üst düzey yöneticisisin müşterilere, kibar davranmak zorundasın" demek arasında ki farkı inanın anlayamıyorum.saygılar.
  • (bkz: #42057853)
  • bunu tek kuruş maaş almadan doktora yapma adı altında tüm gün hasta bakan hekimlere söyleyenler var filan. o an o lafı duyan kişi, bu lafı eden kişinin üzerine benzin döküp yakmak filan istiyor. sonra olaylar gelişiyor.
  • kulaklarımla duyduğum söz.

yeşil kartın olduğu yıllarda bir hasta bir asistan doktora söylemişti.

liseliler bilmez: (bkz: yeşil kart)
  • ---alıntı---

türkiye nüfusunu 75 milyon kişi, memur maaşını da 3000 tl olarak hesaplayalım.

3000 tl / 75 milyon kişi = 0,00004 tl (bir bireyin aylık vergisinden memura düşen miktar.)

şimdi de yıllık olarak hesaplayalım...

12 x 0,00004 tl = 0,00048 tl (bir bireyin yıllık vergisinden memura düşen miktar.)

şimdi de ömür boyu maaşımızı ödediğini sanan bireyin memura katkısını hesaplayalım.

(insan ömrünü 70 yıl sayarsak)

70 x 0,00048 = 0,0336 tl

yani "benim verdiğim vergilerle maaşınızı alıyorsunuz" diyen zat, bana ömrün boyunca 0,0336 tl ödüyorsun.."

---alıntı---

bence biraz daha zorlasak sıfır nokta sıfır 40 yapardı.
  • herkes, bir diğerinin verdiği vergilerle maaş alıyor, çünkü ülkenin yarısından çoğu memur. hatta, bu cümle ile dünyada var olmayan ve var olamayacak bir ütopyayı gerçekleştiriyor olabiliriz. kendi kendini şarj edebilen pil gibi birşey bu.

la embesil, sen memursun, ben memurum, ben vergi veriyorum, sen vergi veriyorsun. kim kimin vergisi ile maaşını alıyor? hayır ikimiz aynı miktarı vermiyor olabiliriz ama, ikimiz de aynı oranda vergi veriyoruz, kim ne alıyor, kim ne veriyor belli; "yok değil" diyorsan (bkz: maaş bordrosu). peki bana atar yapacağına "lan o zaman bu kadar vergi nereye gidiyor!?" diye sormak hiç aklına gelmedi mi?

kısaca bir ipucu vereyim: x partisinin adamının yönettiği, x belediyesinin dün yaptırdığı asfaltın, y partsinin başkanı olduğu büyükşehir belediyesi tarafından, "altyapı çalışması" bahanesi ile bugün kazılması, ertesi gün gün olmadan x belediyesinin asfaltı yenilemesi, y belediyesi tarafından "aa yok lan, dün sorunu çözememişiz" diye asfaltı yine kazması ve bizim gerzek milletin, tüm verdiği verginin, kendisi gibi koyun memurun maaşlarına gittiğini sanması olayı.
  • 100 kızgın hastaya sorduk ve en popüler doktora çemkirme yöntemini arıyoruzda en popüler cevaptır. yani öyle ki ben bunu duymayan hekime hekim demem. neyse bu vesileyle ben de bugün resmen hekim oldum. bugüne kadar çok şey duydum ve gördüm hastalardan gerek kendime gerekse arkadaşlarıma. üzerimize yürüyen hastalar, hakaret edenler.. ama açıkçası bu klişeyi ne zaman duyacağım derken bugün itibariyle sorumun cevabını da doktorluk ünvanımı da almış buluyorum.

burdan yüce devletimize sesleniyorum. ne vergi aldınız bu milletten de bu büyük beklentiye girdi bu halk acaba. insan bu kadar ucuz mu da insan satın almak bu kadar basit olsun? bu halk verdiği vergiyle doktoru satın aldığına neredeyse tamamen emin olduğuna göre ya bu ülkede insan ucuz ya da vergi çok fazla..
  • 60.000 tl verdim arabaya 24.000 lirası araba için kalanı da vergi.. aylık sigorta primleri, maaş vergisi, ev için devlete giden vergi, bir depo benzinin hemen hepsi vergi.. aldığın nefes vergisi.. iş bu haldeyken sanırım bunu deme hakkım var. ama irrite edici olduğu için hiç söylemişliğim yoktur.
  • bilimum devlet memuruna atanamamış,plazalarda,özel sektörde it gibi çalışan zevatın genellikle sinirle kurduğu cümlecik. ulan dallama en az vergi veren memur bile maaşından en az 1000 tl vergi veriyor ki senin maaşının en az yüzde 50si yapar bu vergi.

hele hele bu lafı birbirine söyleyen doktor vs polis, polis vs öğretmen, öğretmen vs. doktor yok mu bunlar ayrı bir zeka ürünü.

özetle verdiğiniz vergileri çatur çutur yemekle meşgulüz sıkıntı var mı????
  • devlet dairelerinde yayılan sığırlara söylenen haklı söz. aynen öyle, benim vergimle maaş alıyorsunuz.

benim verdiğim vergilerle memurların maaşından kesilen 1000 küsür lira vergiyi topluyoruz ve memur maaşlarını zor denkleştiriyoruz. nasıl bir kısır döngüyse.

"ödediğin 1 lira vergiyi de al git" diyenler için hesap:

--- spoiler ---

türkiye'de yaklaşık 3 milyon memur var. maaşları da ortalama 3000 lira diyelim.

3 milyon x 3 bin = 9 milyar. (aylık)
    9 milyar x 12 ay = 108 milyar. (yıllık)

maaşlı çalışandan kesilen gelir vergilerinin toplam vergi gelirlerine oranı ise %25. yani memura ödenen bu 108 milyar liranın %25'i çalışanların maaşından kesilen vergiler ile ödeniyor. bu da 108 milyar x %25 = 27 milyar yapar.

toplam çalışan yani maaşından vergi ödeyen sayısı ise yaklaşık 23 milyon kişi. bu 23 milyon çalışanın 3 milyonunu çık, onlar memur çünkü, hesap harici. kalan 20 milyona düşen pay:

27 milyar / 20 milyon = 1.350 lira. özel sektör çalışanlarının her birinin memur maaşına yıllık katkısı yaklaşık 1.350 lira. aylık ise 113 lira. bütün özel sektör çalışanları her ay 113 lira memur maaşı ödüyor demektir bu. yani 20 milyon özel sektör çalışanı olarak, her ay aramızda 113'er lira para toplayıp 3 milyon tane memurun maaşını ödüyoruz.

başka bir hesapla her bir memur maaşının yaklaşık 800 lirası diğer çalışanların maaşından kesilen vergilerle ödeniyor. kalan 2.200 lirası ise diğer vergilerle. diğer vergilerin de yarıya yakınını yine bu özel sektör çalışanları maaşlarını harcarlarken devlete ödüyor. sigaraya, içkiye, akaryakıta, elektroniğe, telefon ve internet ücretlerine, motorlu taşıtlara, elektriğe, doğalgaza, suya uygulanan fahiş vergiler hepimizin malumu zaten. işte bu vergilerle de memur maaşı ödüyoruz biz.

--- spoiler ---