• gerçekten sevmenin şarkısı.

küçük bir şehirde, denizi uzaktan gören evlerin birinde oturuyorsunuzdur. sevgili, eski olmuş. üzerinden zaman da geçmiş. ayrılık sonrası "allah belasını versin"li halleri seviyor insanlar, sizinki başka türlüyse anlatmak, dertleşmek güçleşir. çok üzgünseniz arkadaşlarınız kızar o'na, sizin içiniz elvermez. yok öyle üzgün, ağlak halleri geçtim diyorsanız da hislerinizi hafife alırlar, canınız yanar. (ne demek lan başkası olur! sepet kafalı! bu mu dert, bunu mu anladın)

ayrılık da mecburi bazen. bazen çok sevse de insanlar birbirine iyi gelmiyor. kimileri bizim gibi yan yana gelince stefan zweigla eşi gibi oluyorlar. ancak bir yatağın üzerinde dünyanın bok çuvalı olduğuna kanaat getirip, yan yana uzanıp ölebiliyorlar. öyle zamanlarda gidin siz. olmaz. zweig'ın üzerinden çok acı geçti. utanılmadı şiir bile yazıldı. yine geçecek. burada durmak gerek, dimdik, çok severek. o yüzden ayrılın. ölmeyin sakın beraber. gidin. iyi gelecek bak. daha rahat güleceksin, oralarda bi yerlerde benim sevdiceğim biliyor, haberim var tüm kötülüklerden ama gülmek de direnmektir, diyeceksiniz. güzel olacak.

amma ister gerzek olun ister akıllı, çok şey bilin ya da bilmeyin, bütün ayrılık şiirleri ezberinizde olsun ya da olmasın insanları aynı yere getiren şey ayrılık. hep aynı üzüleceğiz. canın öyle yanacak nereye saldırdığını sapıtacaksın. bak çok yanacak diyorum. hiç kimse anlamayacak. insan neden şiir yazmaya gayret eder, dümdüz seviyom lan demek yerine lafı evirip çevirir, anlayacaksın. bekle. daha son vuruş gelmedi. son vuruş, o güzelim yarinin yanağını paylaştığında gelecek.

sevdicek gider, bir başkasıyla hayat kurayım der. olur bunlar. hayat bu. en imkansız sandığın gerçek olur. iyi insandır ama, arar sorar seni, sen üzülme diye her şeyi bir bir anlatır. oysa insan her şeyi bir bir bilmeye uygun bi mahlukat değil. tamam dersin, tabii dersin, elbette yaşayacaksın dersin, korkma benim gönlüm razı, için rahat etsin diyeceksin. o söylediğin her cümle zona olup sırtında çıkacak. her izin veriş ayrı irinli yaralara dönüşecek. iyi oldu benim gibi hayvan evladına da de. iyi olur çünkü. çünkü fiziksel kanıtlar arayacaksın kendi hislerine. lan diyeceksin hani dünya ortasından ikiye bölünecekti. ben küüüt diye yere düşecektim bi on dakika ölecektim. sonra kalkıp tekrar düşecektim; küüüüt! oysa karnın acıkır. lan sanki dünyan başına yıkılmamış gibi, sanki hiçbir şey olmamış gibi o gerizekalı bacağın uyuşur. la ben öldüm yahu, ne bacağı. şöyle dünya iki dakika dursun dersin. herkes anlasın nasıl da kuvvetli hislerim. olmaz. onun yerine sırtında yaralar çıkar. bu kadar, hayat ancak bu kadar fantastikliğe izin veriyor. ufacık.

küçük bir şehirde, denizi uzaktan gören evlerin birinde oturuyorsunuzdur. sevgili, eski olmuş. üzerinden zaman da geçmiş. artık eskileşen sevgili, uzakta, bir başka denizin kıyısında. müziği bilir bir arkadaş bu şarkıyı açar. elbet sezen aksu yazmış yine. benim yerime de sev, bekletme hayatı. bingo. artık sizin de bir ayrılık şarkınız var. öyle gitme demeyen, sevdiğini de hissettiren ama onun adına mutlu. dönüp dönüp dinleyin artık. sabahların körlerinde dinleyin. o orada. seviyor herhalde, belli. biliriz evelallah, aklına geliyoruz eşek değiliz ya. elbet o rakıdan iki duble içince, benimle sarhoş olup sokaklarda türkü söylediğini de hatırlar öküz değil ya. buncacık şey ayrılık. ve budur çözülmüş bir sırrın üzüntüsü.

sözlük, canım, sen yine de
    hatıralarımı yazma
    tarih sanıyor birileri.
  • ben rakı ve bu sözler eşliğinde sadece ağlayabiliyorum, bir de yazanı düşünüyorum ki..
  • sibel can ın son albümünde yer alan bir sezen aksu şarkısı
    sözleri şöyledir ... (bkz: alin teri degil copy paste)

begonvil boy vermiştir şimdi...
    yasemen basmıştır şimdi bodrumu...
    kokusu geldi rüzgarın...
    bir kelebek öptü boynumu..!

sen şimdi gerdanını maviye...
    göğsünü bir yelkenliye...
    gönlünü ilk önüne çıkan yaz seferine baglamışsındır...
    vurunca dibine sakiz rakısının
    birazda ağlamışsındır...

benim yerimede sev..!
    bekletme hayatı...
    bu kadarına razıysan yaşa gitsin..
    kaç kişiyi savunan sevdayı..

gözüme ilk damlası düştü...
    gelecek son baharın...
    yeni bir sayfanın öncüsü...
    bakalım ne hediyesi zamanın...

sen şimdi gerdanını maviye...
    göğsünü bir yelkenliye...
    gönlünü ilk önüne çıkan yaz seferine baglamışsındır...
    vurunca dibine sakiz rakısının
    birazda ağlamışsındır...

benim yerimede sev..!
    bekletme hayatı...
    bu kadarına razıysan yaşa gitsin..
    kaç kişiyi savunan sevdayı..
  • rakı kokan şarkı, sakız rakısının dibine vurası geliyor insanın bir ege akşamında.

ata demirer de içten okumuş.

benim yerime de sev o zaman.
  • türkiye'ye atılan ilk atom bombası. şarkı falan değil bu. can alıyor :(
  • sözleri sezen aksu'ya bestesi bülent özdemir'e ait, sibel can'ın da yorumladığı güzel şarkı.
  • ata demirer'in yıkıp geçirdiği şarkı.
  • ata demirer'in baştan yarattığı şarkı.
  • kısaca eyvallah diyor ama kendine de yeni sayfa açarak.
    aslında küfür mü ediyor yoksa iyi niyetle bir temenni mi ediyor belli değil ama fenadır hem de çok fena ve tüm sezen şarkıları gibi öyle bir lafı sokar ki hiç bir şekilde çıkartılamaz.
  • doktor bonuslu amatör versiyonu şu adresten izlenebilecek güzel şarkı:

http://www.vidivodo.com/…rime-de-sev-_-amator-muzik
hesabın var mı? giriş yap