*

şükela:  tümü | bugün
  • hz. ali buyurmuş ki;

"bütün semavi kitapların esrarı kur’an’da toplanmıştır. kur’an fatiha'da, fatiha besmele'de, besmele be'de, be ise altındaki noktada."

yine buyurmuş ki;

"ilim bir nokta idi cahiller onu çoğalttı."

kalem kağıt ile temas ettiği an kaçınılmaz olarak nokta açığa çıkar. bütün harflerin aslı noktadır. nokta çoğalır ve farklı şekillere bürünerek harflere vücud verir.

nokta marifetullah'tır. allah'ı bilen onunla birlikte her şeyi bilir.
  • diğer noktalardan bir farkı yoktur.

bir de bu sözü ali'nin söylemiş olma ihtimali çok zayif. çünkü ömer zamanında mushaf haline getirilen kuranda o dönem hareke yok. emevi halifesi abdülmelik bin mervan dönemi harekelendiriyorlar. dolayısı ile ali b'nin altında nokta olduğunu bilemez.

tassvvufi zirvalar işte. her şey noktadan başladı falan fismekan.

mesela bu tasavvuf tayfasının ekmeğini en çok yediği şey bilindiği gibi elif harfi. ibranice kökeni olan alef'e baktığımızda öküz anlamina işaret eder.

o yüzden noktanın altı da bir üstü de. dünya gibi...

bu kadar malumat vererek neyi amaç edindim bilmiyorum.

(bkz: bilgi içerikli entry)

edit: hareke deyince üstün esre ve ötre anlayan arkadaşlara b'nin altında nokta olmaksızın herhangi bir lafzı y ve t harfiyle karistirmadan okumalarını tavsiye ediyorum.

ibnü'l mukaffa'nin geçmişini sikeyim size bir şey olmasın.
  • be'nin altındaki noktayı hareke sanmak da ayrı bir ilginçlik tabi. günümüzde be'nin altındaki tek nokta değil ama te'nin üzerindeki iki nokta daha çok iş görüyor. emoji olarak kullanıyoruz.
  • be'nin altindaki nokta evet; hareke degildir ancak, @2'nin kelime hatasi yapmasina ragmen bilgisi dogrudur ve kuran'in bilinen ilk nushalarinda bu noktalar yoktur.

(bkz: bilinen en eski kuran-ı kerim)
  • kuran muhammed devrinde yazıya geçirilmemişti dolayısıyla nokta mokta yoktu.
    peygamberi devrinde sözlü bir şekilde nakledilen dinin sonradan yazıya geçirilmiş haline böyle anlamlar yüklemek enteresan bir kafa. peygamber bilememiş ve dolayısıyla bildirememiş, bu arkadaşlar eksikliği gideriyorlar sağolsunlar.
  • cim'in ortasındaki nokta piç mi ulan?

be'nin noktasına bu kadar anlam yükleyip kur'an güzellemesi yapanları burayahavale ediyorum.

(bkz: sayed monem)