şükela:  tümü | bugün
 • bir donem sosyalist olan ama daha sonra partisinden atılarak faşist partiyi kuran zat...bana "yuce rabbim beni solcunun eskisinden sagcının cümlesinden korusun" dedirten ilk şahıs...
 • iktidari boyunca hitler kiskancligi icinde ezilen ve kotu bir taklit bile olamayan $ahis.
  bir ilginc yani da hic bir askeri ba$arisi olmayi$idir. yunanli komitacilardan bile tokat ustune tokat $amar ustune $amar yemi$tir. devamli hitler'e abi cekmi$tir. ordulari defalarca wehrmacht tarafindan kurtarilmi$tir. hitler bunu ihtilalden sonra tikildigi hapishaneden bile askeri operasyonla kurtarmi$tir.
  esas ilginc olan hitler'in kendisine gosterdigi sabirdir.
 • "bayrak denen $ey pislik yigini uzerine cekilen pacavradir." benito mussolini

  evet $a$irdiniz herhalde. bizim fa$o boyle bir laf eder miymi$? edermi$. hem de gercek tanrisiz rumuzuyla yazdigi a$iri sol cizgili bir dergide yazdigi makalede edermi$. 1911'de cikan osmanli-italya trablusgarp sava$i'ni protesto etmek icin komunist parti bunyesinde grev ba$lattigini ve fabrikalardaki i$ciler tarafindan desteklendigini, bu hareketinden sonra ise komunist parti'den $utlandigini biliyor muyuz? en azindan artik biliyoruz.
 • nihal atsiz kendisi icin demis ki,
  “ey benito mussolini! ey gayet yüce,
  italyanlar basvekili muhterem duçe!
  ...
  çagri bey’le tugrul bey’in kurdugu devlet
  italyan melezlerden üstündür elbet;
  ...
  dirilerek basiniza geçse de sezar,
  yine olur anadolu size mezar.
  ...
  gerçi bugün eskisinden daha çok diksin;
  fakat yine biz osmanli, sen venediksin!”
 • hitler gibi irk kavramiyla degilde daha cok devlet kavramiyla ilgilenir olmasi ile ondan ayrilan, amaci italyan irkini degil, italyan devletini yegane kilmak olan diktator kisi
 • hitler onu en zor gününde yani sicilya çıkartmasında bile kurtarmıştır... ama sonra italyan halkı onu linç etmiştir

  siclyada mafyadan eser bırakmamıştır... bütün mafya üyelerini sürdürmüş yada öldürtmüştür
 • beceriksiz. evet sadece beceriksiz. aklıma başka bir sıfat gelmiyor. 2. dünya savaşının mihver için mağlubiyetle bitmesinin en büyük sorumlusu. her italyan gibi sadece görünüşte var olan ancak iş icraata gelince sıfır olan bir adam. nasıl olurda hitler bu adama bu kadar saygı göstermiş , katlanmış anlamak mümkün değil.
 • 2000 li yıllarda reenkarne olarak türkiye cumhuriyetinde ortaya çıkmıştır.
 • "ve şunu da hatırlatırım ki, musollini'yi bir gün gelecek kendi milleti linç edecektir."
  mustafa kemal atatürk, edremit, 1931

  (bkz: #3749924)
 • dönemin faşist liderlerinden pek de bir farkı yoktu ama aralarında en başarısızı olduğu su götürmez bir gerçekti.

  "küllerimizden dirileceğiz." dedi. italya'dan bir roma imparatorluğu çıkartabileceğini düşündü. almanya'nın desteğine rağmen, fransa, yugoslavya, yunanistan ve kuzey afrika'da ard arda bozguna uğradı.

  "ekonomiyi düzelteceğiz." dedi. savaş ekonomisini bile yönetmeyi beceremedi. son tahlilde silahlarına mermi alacak para bile bulamadı.

  "teknolojiyi ilerleteceğiz." dedi. 20 yılda bir duble yol bile inşa etmeyi beceremedi. etrafı fransa ve ingiltere gibi "düşman" ülkelerle çevrili olmasına rağmen askerî istihbarat namına kılını bile kıpırdatmadı.

  hal böyle olunca da. amerikalılar'ın italya'ya çıkmasının ardından, isviçre'ye kaçmak isterken yakalandı ve kendi halkı tarafından linç edildi. parça pinçik bir şekilde şehir meydanına bırakıldı.

  belki bunca sene boyunca elde edebildiği tek ufak başarı papa'yı kontrol altına alabilmek olmuştur ki, vatikan'ın etrafını sarmalamış bir ülkenin lideri olup da iyi kötü bir de orduya sahip olmak bunu yeterince mümkün kılıyor zaten.