• (bkz: 100 dolar)
 • cok supper bi sahsiyettir/filedelfialidir, philly steak ten sonra en saygi goren ikonudur oralarin.kendi adina bi de enstitusu vardir ki ilk sesli goruntulu tv yayini yapilmis mis ordan.

  bi de pek bilinmez ama sicak havanin kacmasini engelleyen soba sistemiyle, ice amerikalinin hayatini adam etmistir, ve hala kullanilmaktadir bu soba tonla yerde.
 • matbaaci, yazar, bilim adami, mucit, devlet adami ve diplomat kimlikleriyle amerikan tarihi içinde rönesans adami tiplemesine en çok yaklasani olmustur (rönesans adami tipinin şahi leonardo da vinci'dir elbet).
  soba disinda bifocals denen çift odakli gözlügü [kendi bozuk gözleri için icat etmistir bunu (bkz: necessity is the mother of invention)] ve de paratoneri icat etmis, ayrica amerikadaki ilk eli yüzü düzgün kütüphaneyi, itfaiye idaresini, hastaneyi ve sigorta sirketini kurmustur.
  ama seveni kadar sevmeyeninin de oldugu, küçük hesaplarin adami, ikiyüzlü, fazla uyanik ve bir de hovarda tavirlarinin amerikan karakterinin, protestan etiginin en kötü yönlerini temsil ettigi söylenir.
 • benjamin franklin amca ayrica genc yasta mikrop/enfeksiyon iliskisini kurmus, paleti, samreli ve hatta hatta inanmayacaksiniz ama ucurtma ile su kayagini bile akil etmistir.ayrica denen o dur ki ilk patates kizartmasini yapan kisi de kendisidir. 19 yasinda kadar kronikil yazmis, espriler falan uretmistir ki bir nevi ilk homepage i kuran kisidir.(ki yalvac ural tarzi bes para etmez esprilerden mutesekkil bu kronikillar, ben okudum)

  icatlarindan gunumuzde en ise yarayani hic suphesiz upenn universitesidir.

  benjamin franklin institute da kendi icatlarina ayrilmis marmara universitesi bahcelievler kampusu buyuklugunde bir sergi vardir.
 • (bkz: reklam/17)
 • ayrıca "bira, tanrının bizi sevdiğinin ve mutlu olmamızı istediğinin kanıtıdır" cümleciğinin ona ait olduğu söylenen kişiliktir.
 • doğum: 1706, ölüm: 1790
 • yil 1752... amerika
  benjamin franklin adli sahis firtinali bi gece ucurtma ucuruyo...
  komsular bu dangalak adamin firtinali havada ucurtma ucurmasina anlam veremeyerek adamin haline guluyorlar...
  netekim elektrigi bulur bulmaz akabinde arkasinda beliren silhouette'in ona az daha kalirsa zaturre olacagini soylemesi butun dunyanin uzun yillar karanlikta kalmasini onlemistir...
 • güneş ışığından daha uzun süre yararlanmak için saat ayarlaması yapma gerekliliğine de kendisi çıkarmıştır.
 • ''vucutlar ya$lansa bile butun hastaliklar kesinlikle onlenebilir ya da tedavi edilebilir. sonucta da ya$am suremiz yuksek standartlarda uzatilabilir'' diyen $ahıstır.
hesabın var mı? giriş yap