şükela:  tümü | bugün
 • "kim seni kendinden daha fazla kandırdı ?" - benjamin franklin
 • "demokrasi, iki kurt ve bir kuzunun akşam yemeğinde ne yiyeceklerini oylamasıdır. özgürlük ise; tam teçhizatlı bir kuzunun bu oylamaya karşı çıkmasıdır." -benjamin franklin
 • "para herşeyi yapar diyen adam, para için herşeyi yapan adamdır" - benjamin franklin.

  bu sözü söyleyen adamın vesikalığı 100$'ın üstünde kullanılır. çok başka kafalar çoook.
 • "iyi mazeretler bulmayı başaranların, başka şeyler başarabildiği çok nadiren görülür."
 • söyle güzel bi sözü vardır:

  para ve insan arasındaki karşılıklı ilişki şöyledir:
  insan paranın sahtesini yapar, para da insanın.
 • sadece elektrikle ilgili değil pek çok alanda deneyler yapan aynı zaman da yazar ve devlet adamı da olan şahıs. bir çok buluşu vardır ve bunlar için patent almamış oldukları kamu malı olmuştur. elekrik yüklerinin artı eksi diye belirlenip adlandırılmasından, güneş saati uygulamasına kadar sık kullanılan ama kaynağı bilinmeyen pek çok şeyin arkasında o vardır.

  anekdotlarından bazıları:
  bilgiye yapılan yatırım en yüksek kârı getirir.
  bir kızın kusurlarını öğrenmek için onu bir kız arkadaşına övünüz.
  balık ve misafir üç günde kokar.
  düşmanlarınızı sevin çünkü kusurlarınızı yalnız onlar açıkça söyleyebilir.
  insanlar her zaman kahraman olamazlar ama her zaman insan olabilirler.
  paranın değerini öğrenmek isterseniz borç almaya çalışın.
 • "yasalar örümcek ağına benzer, ancak küçük sinekleri yakalar. büyük sinekler, gözünün önünde onu delip geçer."
 • "siz kafanizi buyuk hayallerle doldurmaya bakin. kafaniz sonradan cebinizi parayla dolduracaktir."

  benjamin franklin
 • matbaaci, yazar, bilim adami, mucit, devlet adami ve diplomat kimlikleriyle amerikan tarihi içinde rönesans adami tiplemesine en çok yaklasani olmustur (rönesans adami tipinin şahi leonardo da vinci'dir elbet).
  soba disinda bifocals denen çift odakli gözlügü [kendi bozuk gözleri için icat etmistir bunu (bkz: necessity is the mother of invention)] ve de paratoneri icat etmis, ayrica amerikadaki ilk eli yüzü düzgün kütüphaneyi, itfaiye idaresini, hastaneyi ve sigorta sirketini kurmustur.
  ama seveni kadar sevmeyeninin de oldugu, küçük hesaplarin adami, ikiyüzlü, fazla uyanik ve bir de hovarda tavirlarinin amerikan karakterinin, protestan etiginin en kötü yönlerini temsil ettigi söylenir.
 • amerikanın soylu döneminde doğmuş fakir bir demokrat olarak kendi kendini yaratmış, iskoç felsefeci david hume’un söylediği gibi amerikanın ilk büyük edebiyat adamıdır.
  sıradan insanların başarılı olmalarına yardım etmek amacıyla - başarı ve sıradanlık görecelidir kime göre başarılı neye göre sıradan? bunu da kendi düşüncem olarak ifade etmeyi çok istedim o yüzden araya girdim ayrıca belirtmek lazım ki dönemdeki başarı ve sıradanlık kavramlarını franklin eserlerinde çok net tarif etmiş bu konuda kafanız hiç karışmayacaktır. hemen devam ediyorum - kendi kendine yetme kitapları yazarak tipik amerikan tarzını başlatmıştır.
  autobiography’sinin en tanınmış bölümü kendini geliştirme konusundaki bilimsel planıdır. franklin kitabında 13 erdemden bahsetmiş: ölçülü olmak, sessizlik, düzen, kararlılık, tutumluluk, çalışkanlık, samimiyet, adalet, ılımlılık, temizlik, sukunet ve alçakgönüllülük.