şükela:  tümü | bugün
 • value investingin babasi, yatirimcilarin "incili" security analysis adli kitabin yazari.
 • warren buffett'nin öğretmeni, patronu, baba yarısı, idolü, her şeyidir..
 • the intelligent investor adli kitabin yazarı. bu kitap warren buffet'in fikrine göre yatırımlar hakkında bugüne kadar yazılmış en iyi kitaptır.
 • iki adet yatırım kuralına sahiptir. birincisi "kaybetme", ikincisi "birinci kuralı unutma."
  finansal analizin kurucusu olan, ortaya çıkardığı margin of safety * buffett tarafından yatırımın temel taşlarından biri olarak görülür. piyasa değeri, şirketin içsel değerinin altında olan(tercihen 2/3); düşük f/k oranlarına sahip şirketlerin hisselerine yatırım yapmayı önerdi. tabii bunları söylediğinde 1930'lardaydık. sonraları görüşlerinin her zaman geçerli olmadığı görüldü ve hatta buffett'ın büyük paralar kaybetmesine dahi yol açtı. düşük fiyatların sebebinin her zaman insanların korkularından kaynaklanmadığı, bazen de gerçekten şirketin hak ettiği fiyat olduğu görüldü.
 • walter schloss, david dodd, warren buffett gibi finans tarihinde onemli yerlere sahip kisilere kimi zaman yol gostermis, mentorluk yapmis, kimi zaman da onlarla beraber calismis, value investing'in babasi, security analysis'in yazari ekonomist.

  graham, columbia university'den mezun olduktan sonra columbia business school'da uzun sure dersler vermistir.

  the heilbrunn center for graham & dodd investing

  mba - value investing programi @ columbia business school
 • buffett'ın hocası ve rol modeli. bir quantdır ve istatistiki modellerle çalışmıştır. yatırımın temel ilkelerini ortaya koymuştur. buffett bu ilkelerin uzerine 'yatırım yaparken iş adamı gibi düşünmeyi' koymuştur. benjamin graham da buffett'ın yonteminin en karlı olanı olduğunu söylemiştir.
 • the ıntelligent ınvestor adlı kitabının türkçe çevirisi olan akıllı yatırımcı'nın son baskısının üzerinden yıllar geçti. neyse ki elimde bir adet mevcut ve hep kütüphanemin baş köşesinde duruyor.
 • menkul kıymet analizinin bir disiplin olarak kurucusu. aynı zamanda üniversitede hocalık yapmış bir fon yöneticisi.

  graham hisse seçiminde formülleri kullanan ve genel olarak bilanço değerleri üzerinden ucuz gördüklerine yatırım yapan bir yatırımcı. fakat kendisinin şöyle bir sözü var: ‘investment is most intelligent when it is most businesslike.’

  ben graham’ın geico tecrübesi de bu söze delalet ediyor. 1948’de geico sigorta şirketinin farklılığını (acente kullanmadan kamu çalışanlarına sigorta satışı) görmüş ve tarzı olmamasına rağmen yönettiği varlıkların %20’sinden fazlasını bu şirkete yatırmıştı. şirketin yönetim kuruluna da geçerek hisseleri uzun yıllar elinde tuttu ve hisse değeri 500 katına kadar çıktı. graham, biraz da itirafvari bir şekilde, bu yatırımdan elde ettikleri kazancın, kariyeri boyunca yaptıkları diğer yüzlerce yatırımdan elde ettiklerinin toplamından daha fazla olduğunu söylüyordu. sorguladığı şuydu: şans mı yoksa akıllıca verilmiş bir kararın sonucu mu?

  graham’ın geico’da gözlemlediğinin teorisini ve pratiğini yapan ise öğrencisi warren buffett oldu. bunda ortağı munger’ın yönlendirmesi ve philip fisher’ın yazdıkları da etkili oldu. buffett seçici bir şekilde, iyi anladığı şirketlere yüklü miktarlarda yatırım yaptı. bu yatırımları da uzun yıllar tuttu ve satmadı. hocası graham sayesinde tanıştığı ve 1976’dan beri yatırım yaptığı geico’nun son yuvası da berkshire hathaway oldu zaten.

  graham 1950’lerden sonra yatırım işinden sıkılıp fon yönetimini bıraktı. bunda piyasanın daha etkin hale gelmesi ve istediği ucuzlukta hisseleri bulamaması etkili oldu. buffett ise quantitative bir yöntemden daha qualitative’e geçerek yoluna devam etti. bu sayede yıllarca oyunun içinde kaldı. hem de gittikçe artan varlık büyüklüğüne rağmen oldukça iyi getiriler elde etmeye devam ederek.

  link
 • 1929-32 büyük buhranı sırasında yüzde 70 zarar etmiş. tabi bundan ders çıkararak, daha sonraki yıllarda yönettiği fonla piyasayı evire çevire pataklamıştır.

  kendi finans analizi kuramına ve "araştıran, düşünen ve eleştirel" yaklaşım tarzına bağlı kalarak başarıya ulaşmıştır. ve ayrıca spekülatif güdülerle yapılan işlemlerden uzak durmasının da başarısında kilit rol oynadığını sıkça belirtmiştir.
 • 1 milyon dolardan fazla parayla ölen aptaldır..

hesabın var mı? giriş yap