şükela:  tümü | bugün
  • bruce hoodun nöroloji ve psikolojiyi harmanlayarak oluşturduğu kitap. beynin erken gelişimden başlayıp bizi biz yapan özelliklerin kısacası bizim "benlik" diye adlandırdığımız şeyin en başta genetik mirasımızla alakalı olsa da büyük oranda çevrenin üzerimizdeki etkileriyle şekillenen bir şey olduğunu ve yüzyıllardır inandığımız, karakterimizi belirleyen ruh/tin gibi metafizik bir ögenin bilimsel hiçbir dayanağı olmadığını açıklayan okunası bir kitap.
  • ben'in beynimiz tarafından oluşturulan bir illüzyon olduğunu savunan kitap. özgür irade veya beyinle ilgili merak ettikleriniz varsa kesinlikle okumanız gereken bir kitap olup, tartışmak isteyen arkadaşlarla da tartışmak isterim.
  • kitapta, benlik yanılsamasını psikolojik süreçlerle göstermeye çalışmış genelde, biraz da nörolojik süreçlere yer vermiş. çocuklarla ve bebeklerle ilgili yürüttüğü çalışmaların ürünü olarak genelde örneklerini onlar üzerinden vermiş.
    benlik yanılsamasının farkında olmayanları ikna etme kabiliyetinde olduğunu düşünmüyorum. sadece benim gibi bu yanılsamanın farkında olanlara daha zengin örnekler sunmuş ve ufkumu biraz daha açmıştır. kitapta teknoloji ve internetin insan benliği veya benlik yanılsaması üzerine etkileri üstünde de durulmuş. sosyal bir canlı olmamızın bu yanılsamaya sahip olmamıza neden olduğunu söylüyor. zaten kitabın kapağında "sosyal beyin, kimliği nasıl oluşturur?" diyerek içerik hakkında ipucu veriyor.
    konuyla ilgili olanlar saffet murat tura'nın histerik bilinç kitabına göz atabilirler. madde ve mana kitabında da konuya kısmen değinilmektedir.
  • benliğin yanılsama olduğu düşüncesi, yanılsama olmayan, gerçek olan nedir? sorusunu gündeme getiriyor. değişmez, elle tutulur, sadece kendi gücüyle varolabilen bir varlık gerçektir, fikrini ima ediyor sanki alttan alttan. bu fikre sahipseniz, tabii ki sosyal, genetik, nörolojik, psikolojik süreçlerin sonucu olan bir oluşumu yanılsama gibi görürsünüz. ama bu ikliği aşmak mümkün değil mi? hangi varlık, bazı koşulların, süreçlerin sonucu değil ki? evrende böyle bir varlık, zihinsel kurgularımız dışında bir yerde bulunuyor mu? benliğimiz dünyada bazı etki ve tepkilere yol açıyor, bunun farkında olalım. asıl ilgi duymamız gereken sorun, ben gerçek miyim yanılsama mıyım sorusundan çok, şu anda nasıl etki ve tepkilere yol açtığımız olmalı.
  • benlik yanılsaması ifadesinin ne anlama geldiğini kitabı merak edenlere göstermek için kitabın ortasından birkaç cümle cımbızladım:

"çoğu insan, fiziksel bir hastalıktan mustarip ya da baskı altında değilse özgürce karar verebilme ve seçim yapabilme yeteneğine sahip olduğunu düşünür. kararların önceden belirlenmediği ve alternatifler arasından seçim yapabileceğimize dair yaygın bir inanç vardır. diğer deyişle yönetimde bir benlik vardır.

bununla birlikte sinir-bilim bize yanıldığımızı ve özgür iradenin benlik yanılsamasının bir parçası olduğunu, göründüğü gibi olmadığını söyler. birinin yapabileceği herhangi bir seçim, genetik miras, yaşam deneyimleri, verili koşullar ve planlanmış hedefler arasında dağılım gösteren bir yığın gizli faktörün zirve yapmış etkileşimi olmalıdır. bu etkilerin bazıları dış kaynaklardan geliyor olmalı ama tümü, beyindeki sinirsel aktivite desenleri olarak sonlanır. önyargılarım, anılarım, algılarım ve düşüncelerim beynimin içindeki uyarım ve engellemelerin etkileşen desenleridir ve en son, kontrol ve dengeleme işleri de bitirildiğinde, tüm bu karmaşık etkileşimlerin sonucunda ortaya çıkan toplam kararlarımız ve yaptığımız seçimlerdir. farkında değiliz çünkü etkiler bilinçdışıdır, bu yüzden verdiğimiz karara özgürce vardığımızı sanırız."

çokça kez insanların sonuçlarını değerlendirerek seçimler yapıp kararlar aldığını ve kötülük yaptıklarında kişikiklerinden kaynaklandığını düşündüm, burada yazdım. sanırım zeka ile benliğin farklarını ayırt edemedim. sadece ama sadece öldürmeyi bilen bir insandan başka türlü davranmasını bekleyemeyiz değil mi?

sanırım artık bunları biliyorken uğradığım haksızlıkları, karşılaştığım kötülükleri affetmekten başka seçeneğim yok. aslında şikayet etmek daha kolay ve benim için hiç de iyi bir gelişme değil xd