şükela:  tümü | bugün
 • "duygusal buzlasma" uclemesinin ikinci filmi.
 • 1992 tarihli buz gibi bir michael haneke filmi. 14 yasindaki benny'nin -sanki- buyumu$ halini 5yil sonra cekilen funny games'de gorecegizdir.
 • ruh kanirtan haneke filmi. benny nin kendisinden cok annesi ve babasinin tutumlari insani dehsete surukler. seyredip uzerine bir bardak soguk su icmek gerekir.
 • ailesi istemeden benny nin farkinda degil.benny ise isteyerek dunyanin farkinda olmamayi secmis.
  iste bu buz ortam, benny i nedenini bilmeden olusturdugu bir trajediye surukluyor.
  farkindalik fukarasi ailenin son cabalari ise adeta sebep olduklari/yedikleri boku temizlemeye yonelik.
  haneke filmde aile iliskisini sorgulayip ,kimi ebeveynleri yerden yere surundurmus..
 • ankara'da 25 eylül 2004 tarihinde film+* suare izlenceleri kapsamında metropol sineması'nda ucuncu sirada gosterilmis filmdir.

  rahatsiz edici haneke filminde konu, korku verici boyutlar kazaniyor. “sinema izleyiciyi mahvedebilir mi?” sorusunun yaniti, haneke'nin filmleri izlendikten sonra kolaylikla verebilir saniyorum.**

  “çocuklar duygusal ya da entelektüel destek verilmeksizin televizyonun önünde bırakılırsa, onlar için saraybosna’daki bir cesetle ‘terminatör’deki bir ceset arasında gerçeklik açısından bir fark kalmaz… benny aslında ne yaptığının farkında değil, çünkü videolarda tek yapmanız gereken filmleri geri almak, böylece ölen insanlar yeniden canlanır.” – michael haneke

  detayli bilgi icin: http://www.askfest.org/
 • haneke'nin arno frisch'le cektigi ilk film. her ne kadar funny games'le esit derecede ruh karartici olmasa da, ailenin sogukkanliligi seyredenlerin dehsete dusmesine yeter. ote yandan sonlara dogru benny'nin annesinin gozyaslarina bogulmasi, az da olsa iclere su serper.
 • kumanda kimin elindeyse kontrol ondadır. funny games'te arno frisch geriye sarınca arkadaşı canlanmamış mıydı? burda da geri sarıyor, kafasına kurşun sıkılan domuz canlanıyor. o zaman aynı silahla kıza ateş etmeyi de deneyebilir, kamera çalışıyor nasılsa. başkasının filmi olsa burda seks sahnesi olurdu. haneke olunca cinayet sahnesi oluyor, benny kızı öldürüyor.

  kumanda burjuvazinin elinde ve burjuvazi vicdanını rahatlatmak için yaptığı her "kaza"dan sonra geri sarıyor. kendinden biri herhangi bir halt ederse görmezden geliyor veya vicdani bir hesaplaşmadan sonra kaza olduğuna karar verip üstünü örtüyor ve fakat bir gün o haltı yiyenler, üstünü örten esas suçluların hesap vermesine sebep olabiliyor.

  haneke'nin televizyonla olan problemlerini en yoğun biçimde işlediği film bu. esas derdi de şiddeti olduğu gibi vermek yerine bunun sömürüsünü yapan sinema anlayışı. televizyon da bunlarla savaş haberlerini kesiştiren platform oluyor. gitgide ikisi arasındaki fark benny'nin zihninde sıfırlanıyor.

  "there's a pun in german that i'm not sure works in english: "television is there to switch off," meaning not only switching off the machine itself, but switching off your own mind."
 • üçlemenin diğer iki filmi için:

  (bkz: der siebente kontinent)
  (bkz: 71 fragmente einer chronologie des zufalls)
 • cnbc-e ustalara saygı kuşağında 23 ocak 2008 tarihinde gösterilecek mükemmel film
 • haneke'nin kafasını taktığı 'nedensiz şiddet'i yine gözümüze sokup beynimize kazımaya çalıştığı film. 'nedensiz şiddet', olay örgüsünde sadece cinayette yer almaz.

  --- spoiler ---

  filmin sonunda kendisi (ve kendileri) için akılalmaz pis bir işi yapmaya göze alan ebeveynlerini polise gammazlaması ise en ağırından, nedensiz bir psikolojik şiddet uygulamasıdır gözümde.

  --- spoiler ---

hesabın var mı? giriş yap