• bajar parçası, sözlerinin türkçe bölümü aşağıdaki gibi, kürtçelerini de birisi yazarsa çok mutlu olurum.

kerbelası* yavuz* zulmü
    dersimi* maraş* sivası*
    yine geldin zulüm çağı
    bırak artık bu hevesi

beni kendine benzetme
    yolumdan dönmem bekleme
    mekan benim ben mekanım
    beni kubbene hapsetme

yanarım dumanım yoktur
    ateş benim su benim
    hikmetim çoktur

kürtçe bölüm.. sanırım son bölümün aynısı söyleniyor.
  • kuran-ı kerimde çok etkileyici örnekleri olan, edebi sanat.

misal

109. binasını allah'a karşı gelmekten sakınma ve onun rızasını kazanma ilkesi üzerine temellendiren kimse mi daha hayırlıdır, yoksa çökmeye yüz tutmuş bir uçurum kenarına kurup da onunla beraber cehennem ateşine yuvarlanan kimse mi? allah zalimler güruhuna yol göstermez.

110. kurdukları bina, onlar ölüp de kalpleri parçalanıncaya kadar kalplerinde bir şüphe olarak kalır. allah ise her şeyi bilir, her şeyi hikmetle yapar.

tevbe suresi
  • unluler ile kurulan benzerlik asamasinda tehlikelidir.
    birgun birisi karsiniza cikip, ewan mcgregor'a benzeyen birini tanidigini soylerse, kanmayin ona. cunku, ardindan gelecek ewan mcgregor benzeri, aslinda hic de ona benzemiyor olacaktir. baktiginizda, ayni gozler, ayni burun, ayni saclar ama hayir benzemiyor iste. ewan 'i ewan yapan tum imajlari uzerinden alip bu adamla yanyana koysaniz bile, ewan 'in o daimi sebepli bakislari, yerini "ewan 'a benzememle prim yapiyorum" bakislarina birakacak bu adamda. bu, tum unluler icin gecerli olan bir benzetme tehlikesidir ve en kotusu ise, ucundan kiyisindan ve feci sekilde az bicimde (sukredilesi) benzeyene "demet akalin'a benziyorsun" demektir. demet akalin'a benzetilenin mutlu olmasi nedir peki, derseniz edecek tek kelime lafim yok.
  • benzer iki şey arasında kurulan betimleme (bkz: analoji)
  • bajar solisti vedat yıldırım tarafından söylenen büyük üstadlardan feyz alınan eser. can alıcı yeri de şurası:

*yanarım dumanım yoktur,
    ateş benim, su benim, hikmetim çoktur...
    *ez vêsana duê mı çino,
    adır eza, awa eza, gıramete mı zafa...
    *dı şewıtım dumana mın tu naye he hey...
  • aslı şöyle olan bajar şarkısı;

kerbelası, yavuz zulmü, dersim'i, malatya'sı...
    yine geldin zulüm çağı, bırak artık bu hevesi
    beni kendine benzetme, yolumdan dönmem bekleme.
    mekan benim ben mekanım, beni kubbene hapsetme.

yanarım dumanım yoktur
    ateş benim su benim hikmetim çoktur.

ez vesano,dani çîno, adir eze ava aze,girame zafe
    dişawîtim dumanêmin tunneye
  • şu çağrışım ne tehlikeli şey. insanı itin götüne sokar çıkarır.. her şey minik bir benzetmeyle başladı..

en büyük tekeşli aşklar da dahil olmak üzere ilişkiler ve evlilikler de devir-teslimdir. limitlere bakacak olursak erkek kadını babasından alır, azrail'e teslim eder; kadın erkeği anasından devralır, azrail'e verir. azrail'in eril hali ve dişil halleri varsayılabilir ki, benzetme benzesin. (bkz: devir teslim/@ibisile)

[bir gece öksüz kalmış bir kuzunun durup durup belli aralıklarla melemesi yüzünden gözümüze saatlerce uyku girmedi. artık canına tak eden gustavo "bir deniz feneri gibi," dedi.

bunu hiç unutmadım, hemen bir romana katmak için gerçek yaşamda havada uçarken yakaladığım benzetmelerdi bunlar.] gabriel garcia marquez - anlatmak için yaşamak* (s.467)

(ilk giri tarihi: 27.11.2016)

(bkz: benzetim/@ibisile)
    (bkz: düzdeğişmece)
    (bkz: eğretileme)
    (bkz: metafor/@ibisile)
    (bkz: teşbih)
  • benzetmeleri neden severiz?
  • yapılabilmesi kadar anlaşılabilmesi de zeka gerektirendir. çünku istediginiz kadar anlatın, karşınızdakinin anlayabildigi kadarsınız. hayat anlaşılamayan foklara çok zor... * *
  • tartışmalarda çok kullanılsa da esasında gerçekten uzaklaştıran bir argüman sunma çeşididir.

evrendeki her olay kendine özgü olduğu için, en iyi benzetme dahi içinde yanılgı barındıracaktır.

"bu kalem bile sanatçısız olamazken evren nasıl kendi kendine var olabiliyor?" veya "küretaj bebek öldürmektir ve cinayettir." gibi argümanların geçersizliği de buradan kaynaklanıyor. evren evrendir kalem değildir. fetüs, fetüstür insan değildir.

tartışmayla gençliğini geçirmiş biri olarak size şunu salık veriyorum ki, bir insan derdini açıklamak için ne kadar benzetme kullanıyorsa, argümanı o kadar zayıftır bu yüzden sözüne o oranda az güvenin.
hesabın var mı? giriş yap