şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 5 kuruş indirim gelmiş, kredi çekip fulleyebilirim artık.
  (bkz: tişikkirlir sipirmin)
 • yapılan her 20 zammın arasına 2 adet indirim sokan devletimizin asgari ücreti açlık seviyesi altında olan ülkede vatandaşı ile resmen dalga geçmesidir.

  ulan az kaldı kazanlı motor alıp yolcu koltuğundan kazana odun ata ata yolculuk yapacağım yakında. bildiğin çuf çufa çuf modunda 15-20 km/saat ile yol alacağım.
 • (bkz: ironiden anlamayan nesle aşina değiliz)

  gerçekten açıklama yazan var.
 • reel ile nominal arasındaki farkı bilmeyen zihin fukaraları tarafından "goy goy" olarak tanımlanan olay. daha önce bununla ilgili uzun uzun tanım yazdım ama idrak kabiliyeti olmayanlar için son bir umut tekrar yazıyorum.

  para dediğin şey en nihayetinde bir kağıt parçasıdır, ya da banka hesabında gördüğün rakamlardır. tek başına bir bok anlam ifade etmez. mesela al yanına 50 milyon dolar nakit, git izole bir adaya. anca kıçını silersin o dolarlar ile. parayı para yapan, karşılığında alabildiğin maldır, yani reel değeridir. daha net ifade etmek gerekirse, elimizdeki günlük ihtiyaçlarımızı içeren bir sepet olduğunu var sayalım. bu sepet türkiye'de 100 lira, almanya'da 50 euro olsun. buna göre almanya'da daha pahalı değil mi? af edersin de yarraaağımı daha pahalı. adam asgari ücret 1400 euro alırken, sen 1600 lira alıyorsun. yani, hans bir aylık maaşı ile 280 sepet alırken, sen ancak 160 sepet alıyorsun.

  50'nin altında iq'ya sahip primatlar tarafından dahi anlaşılabilecek bu bilgiyi cebimize koyduysak, şöyle bir akaryakıt fiyatlarına bakalım.

  1) yunanistan:

  asgari ücret: 685 euro
  benzin litre fiyatı: 1,59 euro
  bir asgari ücretle alınan benzin miktarı: 430 litre

  2) almanya:

  asgari ücret: 1500 euro
  benzin litre fiyatı: 1,41 euro
  bir asgari ücretle alınan benzin miktarı: 1063 litre

  3) ispanya:

  asgari ücret: 825 euro
  benzin litre fiyatı: 1,25 euro
  bir asgari ücretle alınan benzin miktarı: 660 litre

  4) türkiye:

  asgari ücret: 1600 lira
  benzin litre fiyatı: 6,02 lira (indirimden sonra)
  bir asgari ücretle alınan benzin miktarı: 265 litre

  şimdi neden benzini aşırı pahalıya aldığını algıladın mı? kafan basabildi mi? paranın değeri, karşılığında alabildiğin mal kadardır. sen 1600 liranla 265 litre benzin alabiliyorken, avrupa'nın ekonomisi en boktan, akaryakıtı en pahalı olan ülkesi yunanistan'da bile, asgari ücretle çalışan bir yunan vatandaşı 430 litre, yani senden %60 daha fazla benzin alabiliyor.

  size değil, sizinle aynı topraklarda nefes almak zorunda olanlara yazık.
 • goy goyu eksik yapan ekşicidir.

  oysa araba sahipliği konusunda tek sorun benzin fiyatının pahalılığı değildir. kaskosu, sigortası, vergisi, park yeri, tuzaklı otobanlarda 3-5 defa yediği hız cezası, ehliyeti alırken verdiği harcı da pahalıdır.
 • ucuz araba al, geri kalan farkı bankaya koy. getirisi ile benzin beleş. hem vergi, kasko hepsi daha ucuz. millete hava atma yeter.
 • madem bu kadar pahalı ben neden her akşam arabayı park etmek için yarım saat yer arıyorum. dört sokak ileriye park edince seviniyorum artık yakında yer buldum diye.