şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ülkemizde yıllardır süregelmekte olan, bitmek bilmeyen fantezi. birisi dizel araba alacağını mı deklare etti, laf hazır yıllardır: "abi benzinle mazot eşitlenecek." mazota zam mı geldi, hemen aynı yorum: "eşitlenecek abi." lan yıllardır aynı şarkı bıktım usandım arkadaş. eşitlenmiyor işte.

  bu ülkede mazot deli gibi kullanılıyor. yolcu taşımacılığı ve yük taşımacılığı kara yoluyla ve mazot kullanan araçlarla yapılıyor. bu şirketlerin sahipleri de kodamanlar. bu hatırlı abiler bence buna izin vermez, mazotla benzin de dolayısıyla eşitlenmez. benzini düşürme değil de mazotu çıkarma yoluyla eşitlenirse de sıçtık zaten.
 • devletin daha fazla vergi alabilmek için eurodiesel kullanan bizlere daha fazla yüklenmesiyle gerçekleşebilecek bir fantezi. gelen zamlar, kaçak mazot ve 10 numara yağ kullanan ağır vasıtalara hiç koymamaktadır. türkiye'de mazotun fiyatı benzini geçse dahi bu durumdan otobüsler, kamyonlar ve tırlar etkilenmez çünkü % 90'ı yasal olmayan yakıt kullanıyor. olan bize olur.
  (bkz: mazotun benzinden daha pahalı olması)
 • yıllar evvel okuduğum bir makalede amerikanın ırak operasyonunun maliyetini çıkarması için, 15-20 sene arasında bir süre ırakta kalması * gerekiyordu. bu kadar süre ırak'ta kalamayacağını bilen, amerika ve saz arkadaşlarının ödedikleri parayı çıkartabilmeleri için bir yol bulunması gerekiyordu. bu konuda imdatlarına mazot yetişti. son dönem dizel makinelerdeki son gelişmeler ve dizel araçlardaki artışı da eklersek pazar payının büyüklüğü daha rahat anlaşılacaktır. mazot fiyatları petrolün bulunduğu yıldan bu yana ilk defa benzinin üstüne çıktı. türkiye de hala aşağı olmasının sebebi ise, uygulanan vergi sisteminden kaynaklanıyor. yani benzinden daha fazla vergi alınıyor yoksa mazotun maliyeti türkiye'ye daha fazla.
  bu arada şunu da unutmamak gerekiyor, abd’de çıkartılan bir varil ham petrolden * 63 litre benzin, 22 litre ağır fueloil elde edilirken; ortadoğu’da bir varil petrol ancak 31 litre benzin, buna karşılık 63 litre mazot çıkar. irak operasyonu ve bozulan amerikan ekonomisinin düzeltilmesi için ham petrol fiyatlarının varil başına 140 $ çıkarmakta yetinilmemiş, anlaşılması zor bir maliyet hesabı yapılarak, 100 lt ham petrolden 40 birim üretilen mazotun, 20 birim üretilenin benzini geçmesini sağlanarak, ekstra ekstra kar edilmesi sağlanmıştır.
 • eşitlenebilir. bizim türkiyemizde her an herşey olur. diyelim benzin litresi 6 tl oldu, buna karşılık mazot litreside 6 tl oldu (ohh senaryoya gel badem bıyıklıların kafadayım bu gece). lakin gene ekonomik olan herhangi markanın 1.6 dizel yada 1.4 dizeli olacaktır. yani ekonomik olan benzinli 1.6 minicoper olmayacaktır.
 • bu gece matoza gelecek olan zam ile bir adım daha yaklaşılmış olan ihtimal.

  insan gerçekten lanet ediyor.
 • 20.11.2018 tarihinde gerçekleşmiş olaydır. hatta bazı istasyonlarda benzinin daha ucuz olduğu görülmüş