• benzincilerde gözlemlediğim iki konu var.

ilki neredeyse her seferinde arabadan indiğimde pompacıların ‘arabanın yağına, suyuna bakalım mı?’ sorusunu sorması.
    bunu hiç yanımdaki bir erkeğe sorduklarını duymadım.

arkadaşım kadın şoförüm diye arabanın en basit ve hayati ihtiyaçlarını bilmiyor değilim herhalde, ben takip edebilirim bunları. bak benzin almaya gelmişim mesela*

ikincisi de siz daha arabayla yaklaşırken kadın olduğunuzu gördükleri anda pompacıların el kol hareketleriyle aşırı yönlendirmeleri. evet bunu herkese yapıyorlar ama sanki kadın şoför görünce ‘doğru yere gelemeyecek şimdi bu’ hissiyatıyla fazladan bir çaba sarfediyorlar.

10 senedir araba kullanıyorum, kesinlikle acemi algısı yaratmıyorum, bence bu davranış kesinlikle insanların ön yargılı olmasından kaynaklanıyor.

araba kullanma konusunda genel olarak erkeklerin kadınlara göre daha kabiliyetli olduğunu inkar etmiyorum. ama her kadın şoför de fren yerine gaza basıp marketin içine girmiyor. biraz sakin.
  • genel olarak ayrım yapılmasını doğru bulmamak ile birlikte kadın sürücülerin araçları hakkında çok daha az bilgi sahibi olduğu ve hatta benzin depo kapağının yönünü dahi bilmeden ters tarafa uzakçana durdukları sıkça gözlemlediğinden, durup araçtan inince "aaa bunun kapağı bu tarafta mıymış hadi tekrar binip ileri geri yapayım" demeyin diye o el kol hareketleri yapılıyor genelde. yağ, su olayı ise sana çok saçma gelmesine rağmen yine aynı şekilde bu kez cinsiyetçi yaftası yemeden erkeklerin de araçlarının soğutma suyu ve yağ seviyelerini, antifiriz oranının durumu gibi aracın hayati önem taşıyan unsurlarını bilmedikleri ortada olduğu için ve size bir şekilde bir şey satma ve bahşiş alma çabasıdır kısaca. lastik hava basıncı konusuna hiç değinmiyorum zira araç ustası olduğunu beyan edenler bile bilmediği için... (otopark.com lastik hava basıncı röportajı) yine çok konuşup kaçmadan önce benzininizi kendinizin doldurduğunuz pompacı olmayan ülkelerdeki akaryakıt pompasının daha araçta takılı iken binip gitmeye çalışanlar tiplere de dokunup kaçıyorum.
hesabın var mı? giriş yap