• az önce başımdan geçen olay sebebiyle söylenmiş cümledir.

benzin istasyonuna gidildiğinde pompacının "fiş lazım mı abi?" dediğini herkes en az bir defa duymuştur. biraz önce yakıt almaya gittiğimde yine bu cümleyi duydum. her doğruyu her yerde söylemek gibi bir alışkanlığım yok ama yıllardır sürekli gittiğim ve pompacıya göz aşinalığım olduğu için "evet, naylon fiş mi keseceksin?" deyiverdim.
    elindeki -kesip biriktirdiği naylon- fişleri göstererek "bu naylon mu şimdi?" dedi.

ardından naylon faturanın ne olduğundan bahsedip,
    (a:ben p:pompacı)
    a: yapma, naylon kestiğin adamlar kuruş vergi vermeyip bu sayede paramızı çalıyorlar.
    p: abi sen ne iş yapıyorsun?
    a: xyz
    p: ayda ne kadar kazanıyorsun?
    a: (soruya cevap veremedim*) bunları kestiğin adamlar senden de benden de çok kazanıyor
    p: abi ben asgari ücret + bu fişlerden(naylon) yüzde beş komisyon alıyorum

devamında geçen konuşmanın ehemmiyeti yok. işgüzar benzin istasyonu patronları, bu emekçi insanları yaz-kış saatlerce dışarda çalıştırıyorlar ve kuş kadar maaşla bu kansız vergi kaçakçısı firmaların hırsızlığına alet olup onlardan komisyon almaya mecbur bırakılıyorlar. buna izin veren benzin istasyonu patronları ve hırsız firmaların yiyecek ekmekleri kalmasın.

denetlemek zor değil. istasyona git, fiş lazım değil deyip benzin al. ardından pompacının yazdığı plakanın sahibini de benzin istasyonunu da denetlemeler, vergi incelemeleri, vergi cezaları* içinde boğ.

bahsedilen naylon fatura nedir? (vergi usul kanunu, madde 359/2)
    defter, kayıt ve belgeleri tahrif edenler veya gizleyenler veya `muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleyenler veya bu belgeleri kullananlar`,
    hakkında on sekiz aydan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
  • la ne hırsızlığı? sen fişi almasan da mecbur kesiyorlar almazsan da alıp çöpe atıyorlar.

bu devirde hala bu düşüncedeki insanlar nasıl hayatta kalıyor merak ediyorum.

edit: hala işyerleri fatura kestirip gider gösteriyor diyorlar. la olm işte o olmasın diye pompaları fişli yaptılar, plakanı giriyor ve fişini veriyorlar. sen iste ya da isteme .ike .ike o fiş kesilir almazsan da çmpe gider ve o fiş mali olarak faturadır.
    o pompa fişi faturadır. bundan ayrı fatura istersen o fişi iptal eder faturaya çevirirler ki çok zordur.

bir petrol istasyonu pompa fişi kestiği bir satışı niye iptal edip faturaya çevirsin?
    bir ay içinde edirne'den kars'a 3900 km yol yaptım, en kıytırığından opetine kadar fiş vermeyen petrol görmedim.
hesabın var mı? giriş yap