şükela:  tümü | bugün
  • sevgili yazarlar, müjde! benzin zamları biliyorsunuz ki araç sürücülerinin belini bükmüş durumda. artık buna bir çözüm bulma vakti geldi de geçiyor. yıllardır bunun üzerinde düşünüyorum ve sonunda sorunu kökten çözecek bir fikir buldum. işte paylaşıyorum.

zam oranına göre büzülen akıllı depo!
    (kısaca: zogbad)

sistem şöyle çalışıyor. benzin fiyatları zamlandığında internete bağlı bir kontrol ünitesi bu zam oranına göre depoya sinyal gönderiyor. depo da gelen bu sinyal ile büzülmeye yani hacimsel azalmaya gidiyor.

hacimsel daralma ise şu şekilde bir geri besleme sinyaline göre gerçekleşiyor:
    zamsız fiyata göre depo doldurulduğunda ödenecek para hesaplanıyor. zamlı fiyata göre bu para ile alınabilecek benzin hacmi hesaplanıyor ve depo hacmi ilgili hacime ulaşana kadar geri besleme sinyali üretiliyor.
    doğru hacime en kısa sürede ve olabilecek en düşük hata ile ulaşılması için pıd kontrol kullanılıyor. matlab üzerinde gerekli katsayıları da ayarladım. %95,24 doğrulukla yeni hacim oluşturulabiliyor.

sonuçta kişi benzinliğe yanaşıp "fulle!" dediğinde cebinden aynı miktarda para çıkacak ve zamdan etkilenmemiş olacak.

(hep 50 tl lik, ya da hep 100 tl lik alanlar için de sistemi önermeye devam ediyorum. sonuçta benzin göstergesine baktığınızda daha dolu bir depo ile karşılaşacak belki bir gün 100tl ile deponuz dolup taşacak, artık hep 75 tl lik almaya başlayacaksınız.

olmadı sizler için giriş sinyalini deponuzu her zaman 100tl ye dolduracak şekilde ayarlayabiliriz. böylece her koşulda deponuzu 100tl ye doldurmanın keyfini yaşarsınız.)
  • ben hep 100 liralık aldığım için ihtiyaç duymadigim proje.

edit: yalnız dikkatinizi çekerim, 50 liralık değil 100 liralik aliyorum, zira artık anca yetiyor.

alla alla neden acaba, oysa biz hep 50 liralık alıyoruz diyorduk, neden böyle oldu şimdi yha?

espri diye başlayıp asabimi bozarak bitiriyorum bu entryi de böylece...
  • beklenen espri de geldiğine göre işlevini görmüş olan başlık.