şükela:  tümü | bugün soru sor
 • benzin fiyatının türkiye'de bazı avrupa ülkelerinden ucuz olması durumudur. evet yanlış duymadınız, şu ara türkiye'nin benzin fiyatı bazı avrupa ülkelerinden daha ucuz! allah allah? hani dünyanın en pahalı benzinini kullanıyorduk?

  2 gün önce belçika'dan litresi 1,316 € dan benzin aldım, geçtiğimiz hafta ise almanya'dan 1,3695 € dan.

  matematiği olanlar bilir, 1,316 €'nun tl(4.40) olarak karşılığı 5,7904 tl. türkiye'deki güncel fiyat ise 5,36 tl. tamı tamına 43 kuruş daha ucuz!

  bizim ekonomimiz mi düzeliyor? yoo.
  onların ekonomisi mi çöküyor? hayır.
  vergiler mi düştü yoksa? tınne.

  kısaca devlet zamları hissettirmemeye, mümkün olduğunca ertelemeye çalışıyor.

  çomar kardeşlerim başlığı görünce göğsü bir an için kabarmıştır eminim, rahat ol üç beş güne aradaki fark bize kol gibi girecek. benzin 6,5 - 7 tl bandını görecek. bu hükumet sana avrupa'dan daha ucuza benzin almayı layık görecek sanma sakın.

  özet: sıçıştayız, benzin 6,5 - 7 tl olacak pek yakında.

  edit: alım gücünü hesaba kat, maaşları da yaz denmiş, et fiyatını yaz demiş. arkadaş biriniz de yazıyı komple okumadınız mı? alım gücü ya da maaştan bahsetmiyorum. fiyatlardan bahsediyorum. evet adamların alım gücü yüksek. asgari ücretleri de yüksek tamam biliyoruz. ama şu an benzinin türkiye'de bazı avrupa ülkelerinden ucuz olduğu gerçeğini değiştirmiyor. ortaya attığım iddia "ekonomi çoh eyi" değil fark ettiysen. diyorum ki, benzin fiyatı yapay olarak düşük tutuluyor, kapiş ? zamlar geriden geliyor diyorum. kol gibi girecek diyorum.
 • adamların euro ile maaş aldığını unutan yazar beyanı.

  kısaca olmayan durum.
 • 25 ekim 2013 1 euro 2.7398 tl (http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/201310/25102013.xml)
  o tarihte benzin 4.9 lira (https://www.takvim.com.tr/…i/2013/10/21/mazot-yakti)
  26 ekim 2017 euro 4.3909 tl (http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/today.xml an itibari ile)
  ülkede öyle bir kriz var ki dolar tam iki kat katlandı euro ise euro dolar paritesi değişimi ile tam iki kat olmadı ama %70 civarı katlandı.
  benzinin ham varil fiyatlarındaki dalgalanma ile kuru tam yansıtmama sağlandı.
  brend petrol fiyatları 25 ekim 2013 de 108.5 iken şuan 58,30 (http://www.bloomberght.com/emtia/brent-petrol)
  devlet tarafından değil üreticiler tarafından. ama çok da sürmez.
 • almanya'nın köln şehrinde yaşayan gurbetçi bir vatandaş olarak hayretle karşıladığım ve türk hükümetinin vatandaşına verdiği değeri gösteren durum.

  almanya'da yaklaşık 7 yıldır işsizim ama sağolsun alman devleti ben, eşim ve 5 çocuğum için barınma ve geçinme yardımı yapıyor da yaşıyorum. kira hariç elime ayda geçen 3.000 euro 2litrelik 2009 model staşın wagon bmw'min benzin masrafını nerede ise ucu ucuna karşılıyor. türkiye'deki 3 evimin kira geliri olmasa almanya gibi ülkede sefalet çekiyor olacaktım.

  çocuklarımın düzgün eğitim alacağını bilsem kesin dönüş yapıcam ama okullar burada çok iyi, umarım hükümetimiz imam hatip hamlelerini hızlandırır ve bizler de kesin dönüş konusunda rahat ederiz.
 • hükümeti devlet zanneden yazarın rüyası. almanya'da asgari ücret 1400€ türkiye'de 1400 tl yani 1€=1 tl olarak hesap yapalım.

  yine de pahalı mı? adamlar pirzola'yı 12 €'ya yiyor. burada 75 tl. euro 4.40 baz alırsak sen yine her halükarda eksidesin be. ulan kardeşim gitti 1100 € verdi 2004 bmw 3.25 aldı. maaşından bile az paraya. sen asgari ücretle kaç yılda alırsın?
 • arkadaş troll'lemeye çalışmış.

  bakın buradan sonra iyi izleyin. ciddiye alıp savunmaya gelcek çomarlar olacak. sen oltayı çektikçe ben caps alcam yazar kardeş.
 • benzin fiyatlarını yazarken ortalama maaşları da bi yazarsan konu daha net anlaşılır..
  sen ne alıyorsun da benzine ne ödüyorsun, adamlar ne maaş alıyor da benzine ne ödüyor..
 • et fiyatlarina da el atsan bir kardes. gazeteler, avrupa'da etin kilosunun 3-5 euro oldugunu yaziyor ama biz bir turlu bulamiyoruz.
 • euro yukseldikce daha da karli cikilan satistir. ha gayret!
 • amerikada kaç litre
  orda hem benzin ucuz hem maaşlar yüksek.