şükela:  tümü | bugün
 • bu ilac grubu uzun sureli kullanimda 'kisilik bozukluklari'na yol acabiliyormus ama sanirim 'tedavi' amacli kullanildiginda yapmasi beklenen de bu olsa gerek.
 • etken maddesi benzodiazepin türevi maddeler olan ilaçlara örnek olarak xanax*, valium*, serax* ve librium* verilebilir.
 • tori amos'un pancake'inde rastladığımız pop star aroması:
  ...
  a change of course
  in our direction
  a dash of truth
  spread thinly
  like a flag
  on a popstar
  on a benzodiazapene...
 • anksiyete nin giderilmesi ,uyku bozukluklarinin duzenlenmesi ,epilepsi ve nobetlerinin tedavisi ,anesteziye yardim ,tibbi ve cerrahi islemlerden once sedasyon ,alkol vb. maddelerin geri cekilme durumlarinin kontrolu gibi durumlarda kullanilan genel adi 'sedatif hipnotikler' olan ilac grubunun bir uyesi.diger uyelere ornek olarak barbituratlari ,buspironu ,zolpidemi ,alkolleri vs. verebiliriz.
 • benzodiazepinler santral sinir sisteminde gammaaminobütirik asit (gaba) üzerinden etki gösterirler. bazı benzodiazepin reseptörleri, gaba reseptörlerine yakın bulunurlar. gaba reseptörleri filtrelemeden ve beyne giden duyusal sinyalleri düşürmekten sorumludur. gaba duyusal sinir sonlanmalarından serbestlenen ve sinapsis üzerinden nörondan nörona geçen sinir uyarıcısı gibi görev yapan inhibitör bir kimyasaldır. bir kere serbestlendikten sonra, gaba sinaptik sinir sonundaki hücre zarında tutunur. sinaptik sinir sonundaki zar, klorid iyonlarına karşı geçirgen hale gelir ve böylece siniri stabilize eder. tüm benzodiazepinler tüm sedatifler gibi santral sinir sistemini baskılarlar. benzodiazepinlerin şekilleri birbirine benzer ve molekülün diazepin ucuna bağlanmış bir benzen zinciri vardır. damar içi kullanılan benzodiazepinler çok güvenilir olmakla birlikte bazı dezavantajları da vardır. en belirgin yan etkileri solunum güçlüğü yaratmalarıdır. benzodiazepinler, aynı zamanda, kalp damar yolunda fazla şiddetli olmayan yan etkiler oluşturabilir. kan basıncının düşmesi ile sonlanabilecek damar direncinde azalmaya neden olurlar.
 • anksiyete ve insomnia tedavilerinde kullanılan bir ilaç.

  sentetik alkol üretilme fikri de var bu etken madde ile..
 • bu grup içindeki ajanlardan diazepam ve lorazepam suda çözünmedikleri için uygulanmaları susuz araçları gerektirir. bu da ağrı vericidir. bu yüzden parenteral uygulamalarda suda çözünen bir benzodiazepin olan midazolam tercih edilir.

  ayrıca, antagonistleri flumazenildir.
 • bazen iskelet kasi gevsetmede kullanilir.
 • (bkz: synthehol)