• bepanthol, bayer firmasının bepanthen adlı ürününü sırf otc ürünler diye tabir edilen kategoriye sokmak, kozmetik amaçlı kullanımının önünü açmak ve de tv-gazetelerde boy boy reklamını yapmak amacıyla, adında ve teknolojisinde yaptıkları ufak değişiklerle ve tamamen ticari kaygılarla dönüştürülmüş, müşteriye sunulmuş halidir.

bepanthenin etkisini oluşturan pro-vitamin b5 (dekspantenol) bepantholde korunmuştur. sadece küçük değişikler yapılmıştır ancak etkisi aynıdır etken maddesinden ötürü.

bepanthenin yerine geçen bepanthol yine ticari kaygılarla farklı farklı formlara sokulmuştur.
    bunlar: pişik merhemi, ciltbakım kremi, çatlak önleyici krem, vücut losyonu, f vücut losyonu, ultra protect vücut losyonudur.

ciltbakım kremi,vücut losyonu, f vücut losyonu sadece dekspantenol içerir. çatlak önleyici krem ve ultra protect losyon ise amaçlarına yönelik diğer yardımcı maddeler içerirler. pişik merheminin içinde ise dekspantenol yanında lanolin içerir ki kendisi yarı-katı sıvağlarının absorbsiyon sıvağı kategorisindedir ve görevi yarı katıya eklenen suyu absorblamak ve emoliyan özellik göstermektir. şimdi krem, merhem ve losyon arasındaki farka bakalım.

merhem:deriye ve mukoz membranlara uygulanan, yağlı bir sıvağ içinde etken maddenin çözündüğü veya dağıtıldığı yarı katı preparatıdır.
    krem: bir yağ fazı, bir su fazı ve emülsiyon maddeden oluşan en az iki fazlı yarı katı preparattır. s/y tipi yağlı krem, y/s tipi yağsız kremler olarak bilinir.
    losyon : s/y tipi veya y/s tipi olarak hazırlanan emülsiyonlardır ve sıvı formundadırlar.

kullandığınız pişik merheminin adının pişik merhemi olması onun yalnızca pişikte kullanılacağını göstermez. merhemin kremden farkı yağ bazlı olması, ciltte daha uzun süre emilmeden kalarak daha etkili bir nemlendirme sağlamasıdır. (ayrıca bepanthol cilt bakım kremi adında da bir ürün var. üstünde pişik yazmasın diyorsanız, daha çabuk emilsin, daha su bazlı olsun istiyorsanız onu da kullanabilirsiniz.) yani pişik için diye yazan ürün dudakta kullanılamaz diye bir durum söz konusu değildir. çok da güzel kullanılır .

bu isim değişikliği nedeniyle eczacılar sürekli kötü ithamlarla karşılaşıyorlar. bu yüzden bu entryyi giriyorum. artık bepanthen istediğinizde bepanthol verilecek bu normal. bepanthen krem yerine bepanthol cilt bakım kremi, bepanthen merhem yerine ise bepanthol pişik merhemi verilmesi yine normaldir ve doğrudur. yine de elbette kafanıza takılan şeyleri eczacınıza sormaktan çekinmeyin efendim.
  • hem ucuz (8 lira), hem de hakikaten işe yarayan bir krem. özellikle mevsim geçişlerinde yüzünüz pul pul oluyorsa tavsiye edebilirim. vıcık vıcıklık yok, parlama yok, nemlenme şahane, pullar gitti. daha ne olsun? hakkında ''kıl çıkarıyormuş'' diye bir efsane var, internette dönüp duruyor ama pek itibar etmeyin derim. ya da belki aylar sonra ''tünelin sonu bombok bir yere çıktı gelmeyin. sakallarım var artık. kızlar :('' diye editleyebilirim burayı, bilemedim.
  • kıllanma yaptığını okumam üzerine, az evvel kel olan kafama sürdüğüm krem. saçlarımın ahenkle dans edeceği günleri sabırsızlıkla bekliyorum.
  • bepanthol’ün içeriğindeki dexpantenol yani b5 saç, tırnak ve cilt için çok faydalı bir madde. bepanthol’ü yıllardır vücut nemlendiricisi olarak kullanıyorum, kıllanmadım açıkçası. silverdin ise bepanthol’den farklı bir ürün, bepanthol nemlendirici cilt yenileyicisi, silverdin ise anti-bakteriyel bir yanık kremi.

normal ve yağlı ciltlere özel bepanthol body lotion, kuru ciltlere özel bepanthol body lotion f, kuru ve hassas ciltler için ultra protect body lotion olmak üzere eczanelerde üç çeşit bepanthol var. cildin ihtiyacına göre kullanılmasını öneririm. yazın güneşten, kışın kuruluktan muzdarip ciltler için birebir. bepanthol ile cildinizi nemlendirin, yenileyin…(bkz: valla reklam yapmıyorum, çok seviyorum)
  • tıraş sonrası için, kolonya veya benzeri alkollü ürünlerden çok daha rahatlatıcı ve cildi besleyici olan üründür. tabii ki sadece tıraş sonrası için kullanılan bir ürün değildir; ama tıraş sonrası için kullanılabilecek en iyi ve en efektif ürünlerden biridir. faydaları saymakla bitmez*:

· alkollü olmadığı için cildi yakmaz.
    · yağlı olmadığı için cildi parlatmaz.
    · kolayca emildiği için ıslaklık hissiyatı yaratmaz.
    · %2.5 oranında provitamin b5 içerdiği için ciddi anlamda cildi besler.
    · muadili losyonlara göre kaliteli bir ürün olduğu için, uzun vadeli kullanımlarda tıraş olmanın ciltte yarattığı yıpranmayı azaltır.

tıraş olduktan sonra kolonya gibi alkol temelli ürünleri kullanmak suretiyle cildi yakmak ve cilde zarar vermek yerine, bu kadar faydalı ve işlevsel bir ürünü (veya benzerini) kullanmak, basit ama bence çok önemli bir ayrıntıdır. hayır, bepanthol'ü bu kadar övüp reklamını yapıyorum sanılmasın sakın; uzun zamandır kullanıyor oluşum ile anlatığım faydalarını harmanlayınca, övmemem için bir engel bulamadım. bepanthol yerine elbette ki benzeri kalitede ürünler kullanılabilir; lakin bu konuda eli sıkı davranıp çok ucuz ürünler almaya gerçekten değmediğini de gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

konuyu dolaylı bir alakayla bağlayayım: sözüm size erkekler. tıraş olduktan sonra kolonya veya alkollü ürünleri cildinize sürmekten vazgeçin; eli ayağı düzgün bir losyon kullanın; tıraşlı ve yumuşak bir cildi sevdiceğinize ikram edin (hah; uyduruk reklam sloganı gibi oldu şimdi)
  • milleti salak yerine koymanın örneklerinden biri daha. bepanthen oldu bepanthol. üstelik artık ilaç değil kozmetik ürün olarak geçiyor, yani reklam serbest, yani gelsin paralar. içeriğini de değiştirdiler ki ilaç olarak geçmesin. diğer sebep de bepanthen krem cilt yenileyici etkiye sahip olup hem de bu kadar ucuz ve ulaşılabilir olan tek kremdi. kozmetik firmalarının çıkarına göre hücre yenileyici bir kreme sahip olmak için tonla para dökmemiz isteniyor çünkü. evet yeni bepantolun etkisi güzel ama eskisi gibi cildi iyileştirici bir etkisi yok sadece güzel bir nemlendirici o kadar. pahalı da amk. türkiyede insan sağlığına (fiziki ve psikolojik) yararı olan her şey suistimal edilip ya yokediliyor, ya da aha böyle isim değiştirdik falan diye milleti salak yerine koyup bize yediriyorlar. amaç hasta olun da iyileştirme ayağına geberinceye kadar paranızı yiyelim. dikkat edin neden en önemli hastalıkların çaresi hep pahalı ha. nerde insanlığa hizmet? bin belanızı sizin....
  • yeni reklamında ayaksız yer vantilatörüne doğru yürüyen bebe için
    <caps>evde denemeyiniz bu bebek profesyoneldir</caps>
    açıklaması vardır*
  • yanıklar ve tahriş olmuş ciltler için mucizevi bir ilaçtır. tatile gideceklerin çantasında bulundurması akıl karı olacaktır.
  • hemoroide iyi geldiğini bizzat deneyimledim. şiddetle tavsiye ederim. yaklaşık bir aydır ara ara kullanıyorum, neredeyse popişko 0 km. oldu. valla bak.
  • eskiden bepanthene vardı, içindeki kremin rengi daha koyuydu ve kıvamlıydı. cilde sürünce zor emilirdi ama yıkasan dahi çıkmazdı ve cildi yenilediğini parlatıp yumuşattığını hissederdin. herhalde görüp görebileceğim en iyi ve ucuz kremdi. şimdi bu bepanthenolü veriyorlar hangi eczaneye gitsem. çok tırt gibime geldi. niveadan ya da ne bileyim ortada dolaşan kremlerden bi farkı yok gibi. eskisi artık üretilmiyor mu merak ediyorum. ulaşabileceğim bir yol bilen varsa yeşillendirsin lütfen.
hesabın var mı? giriş yap