şükela:  tümü | bugün
 • kürtçe guguk kuşu. çocukluğumda dinlediğim bir masaldır aynı zamanda metin kemal kahraman ın deniz koydum adını albümünde yer almaktadır ordan aktaracam alttaki öyküyü, küçüklüğümden izler taşıdığı için mi ,yoksa ape musa şarkısında güzelce bestelendiği içinmi dir bilemicem ama hayatımda önemli bir yeri olan masal...

  etekleri meşe ağaçları,dorukları ardınçlarla bezenmiş yüksek dağların ardında,güneşin bile bir başka güzellikle doğup battığı,ateşin,suyun ve musahipliğin kutsal sayıldığı,ayın bile her gece güzelliğini kıskandığı bir diyarın,mamekiye'nin öyküsüdür anlatılan.
  kış gelip de bembeyaz bir kar örtüsü heryanı kapladığında yamaçlardaki küçük kom evlerinde,yaşlı nineler ocakbaşlarında bağdaş kurmuş küçük çocuklara birbirinden güzel masallar anlatırdı.işte bunlardan biri de bepuk 'un öyküsüdür.
  derler ki, uzun yıllar önce buralarda iki kardeş yaşarmış. keko ve kız kardeşi ... iki kardeş ,baharla birlikte mamekiye dağlarına kenger toplamaya çıkmışlar.gün boyunca kenger toplamaktan yorgun düşünce, bir akarsuyun kenarına oturup bölüşmüşler bir kengeri. sonra da doğanın cömertliğini yüklenip sırtlarına evlerinin yolunu tutmuşlar.torba delik: yol boyunca birer birer dökülmüş kengerler.torbayı boşalttılkarında bir kaç kenger düşmüş yere.öfkesine yenilmiş keko. ateşin ve suyun üzerine yemin etse de kardeşi, sen yedin, demiş, kengerleri. çaresiz kalmış kız kardeş. kes karnımı, keko demiş kes de bak içine. kararmış gözleri keko'nun saplamış bıçağı ve düşmüş kız kardeşi yere.
  fakat kardeşinin karnında sadece paylaştıkları yarım kengeri görünce keko, acının ağırlığı ile bir yılan gibi çöreklenmiş yüreğine. tanrım, demiş. beni öyle bir kuş yap ki, diyar diyar dolaşıp anlatayım acımı.
  dayanamamış tanrı bu yakarışa. guguk kuşu yapmış keko'yu.
  işte o gün bugündür, bahar ayı geldiğinde taze kengerler yetiştiğinde, bepuk anlatır durur acı dolu sesiyle,kardeşini nasıl öldürdüğünü.

  'bepo-keko
  kam kişt
  mı kişt
  kam şüt
  mı şüt
  kam kınıt
  mı kınıt''

  bepo-keko
  kim öldürdü
  ben öldürdüm
  kim yıkadı
  ben yıkadım
  kim gömdü
  ben gömdüm