• iso 9000 de verecek mi ? sorusunu akla getirir.
  • kalder üyesi bir zat-ı muhteremin son noktayı koyması.
  • bana bir erkeğin neyi çekici bulduğunu söyleyin, bende size o adamın tüm hayat felsefesini söyleyeyim. bana onun hangi kadınla yattığını gösterin, size o kişinin kendini nasıl değerlendirdiğini bir bir sayayım. ona kendi benliğini silmenin bir sevap olduğuna dair ne saçmalıklar öğretilmiş olursa olsun, seks tüm eylemler içinde en derin bencillik içerendir.o eylemi ancak ve yalnızca kendi zevki için yapacaktır. bunu kendini silerek, bir iyilik, bir ilham, bir ihsan olarak yapmayı düşünebiliyor musunuz? kendini alçaltarak yapılmaz, ancak kendi zevkiyle, arzulandığını ve arzulanmaya layık olduğunu bilerek yapılabilir. ruhu çırılçıplaktır o anda. tıpkı vücudu gibi. kendi gerçek egosunu, değer standardı olarak kabul etmektedir. ona çekici gelecek kadın, kendi en derin vizyonunu yansıtan kadın olacaktır. o kadının teslim olması, ona bir özsaygı duygusu yaşatacaktır ya da böyle olduğuna inanacaktır.

kendi değerinden emin olan ve bundan gurur duyan adam, bulabildiği en yüksek kadın tipini isteyecektir.

beğeneceği kadın güçlü olacak, fethetmesi zor bir kadın olacaktır, çünkü ancak bir roman kahramanını fethettiği zaman bunu bir başarı sayabilecektir, beyinsiz bir sürtüğü fethetmeyi başarı saymayacaktır. onun aradığı, kendi değerini bulmak değil, kendi değerini ifade etmektir. zihnin standartlarıyla bedeninin arzuları arasında hiçbir çelişki yoktur. ama kendi değersizliğine inanan adam da en nefret ettiği kadın tipini cazip bulur, çünkü o kadın onun gizli benliğinin yansımasıdır. kendisinin sahtekar olduğu yolundaki objektif gerçekten o kadın sayesinde kurtulur. kadın ona bir aylığına bir değerlilik hayali kazandırır, o da kendi benliğini lanetleyen ahlak sisteminden bir süre kurtulmuş olur. çoğu erkeğin kendi hayatını nasıl çirkin biçimde mahvettiğine bakın. manevi felsefemiz dedikleri çelişkiler karmaşasına bakın. biri diğerini getiriyor.. aşk bizim en yüce değerlerimize cevaptır...başka bir şey de olamaz. bir erkek kendi değerlerini ve varoluş görüşünü yozlaştırırsa, aşkın zevk değil, kendini reddetme olduğunu savunmaya başlarsa, iyilik ve sevap denilen şeyin gurur değil, acıma, acı, zaaf ve fedakarlık olduğunu söyler, en soylu sevginin beğenmekle değil, sadakayla başladığını, değerlere cevap olarak değil, kusurlara cevap olarak doğduğunu söylerse, kendini ikiye bölmüş sayılır. bedenine söz dinletemez. seviyorum dediği kadının karşısında iktidarsızlığa düşer, bulabildiği en bayağı orospuya doğru kayar. bedeni her zaman en derindeki inançlarının nihai mantığını izleyecektir. kusurların sevap olduğuna inanırsa, varoluşu kötü diye damgalamış sayılır, kendisinin ancak yozlaşmışlıklardan zevk almaya layık olduğuna inanır. sevabı acıyla bağlamıştır, zevkin ancak günahlarda bulunabileceğini sanır. bu sefer, bedeninizin kötü arzuları olduğunu, zihninin bunları etkileyemediğini, seksin bir günah olduğunu, gerçek aşkın katıksız bir ruhsal duygu olduğunu haykırmaya başlar. ondan sonra da, aşk neden bana yalnızca can sıkıntısı getiriyor, seks de yalnızca utanç getiriyor diye merak eder.

ayn rand- atlas vazgeçti
  • "attan inip eşeğe binmek" tanımı bu kalite belirleyicisinin neticesinde oluşmuş bir cümledir. at, eşek, kalite diyince biraz kafam karışıyor esasında.
  • gunumuzde marka bagımliligi, manken-futbolcu-televole kulturu derken, entellektuelligin bile moda oldugu toplumumuzda kalite sorusunu sorduran durumdur. para, mal mulk, egitim, meslek, guzellik, cep telefonu, araba, kilik kiyafet hangisi kriterdir, kime gore neye gore kriterdir.
  • kaliteyi; birileri sayesinde caba sarfetmeden, alinteri dokmeden hak sahibi olmakla karistiranlarin dusuncesidir bu.
  • beraber olduğun kişinin yaşam tarzını değiştirmesi (veya senin değişmen) sonucu vuku bulan hadise. durumun bir çeşit asimilasyon olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz.
  • illa artiracak diye bi kural yok! kimi zaman da beraber olunan kisi kaliteyi dusurur.
    - yav bi git ya. kalitesiz kalitesiz espriler. sen girdin hayatima valla kalite dustu, ota boka guler oldum. utanc icerisindeyim!
hesabın var mı? giriş yap