• ısıya dayanıklı cam yapmamız gerekir diyen muharrem başkana enerji bakanı berat albayrak'ın verdiği müthiş cevap.
    tavuk göğsünün tavuktan yapıldığını ögrendiğimden beri bu kadar şaşırmamıştım.

https://twitter.com/…tatus/1006064037862486016?s=09
    zorunlu edit:sevgili yazarlar özelden gelen mesajlar ile sorulan soru şu:borcamın yapımında kullanılan borosilikat camın hammaddesi nedir allahsızlar?
    ben tavuk göğsünden sonra bunu öğrenince olan şaşkınlığıma yazdım der kıvırırım valla hadi bakalım siz neye güldünüz cevap verin:)

konu kilit olmaya doğru gider iken @safak reyiz adlı çaylak yazardan alınan mesajı kopyala yapıştırı borç bilirim.

borcam, cam ısıya dayanıklı olsun, çizilmesin diye içine borosilikat katılmış bir cam çeşididir. bu oran genelde %2yi geçmez istisnai cam çeşitlerinde %13 civarındadır. çimento,kum,çakıl,demiri bir araya getirip beton oluşturup bununla övünmek gibi birşeydir borcam üretimi ile övünmek.

muharrem incenin bahsettiği şey ise ham madde ithal ettikten sonra işlenip bize geri satılmasını seyretmektense bor elyaf üretip satmak. bor elyaf şuanda havacılık ve uzay sanayinin temel taşlarından. 30 40 sene önce karbon elyafta olduğu gibi ucuzlama ihtimali de göz önünde bulundurulduğunda bu alana yatırım yapmak son derece stratejik bir hamle olur. stratejik olmasını geçtim bor elyaf pazarının bir kaç yıl içerisinde 20 milyar dolarlık bir ekonomi olabileceği tahminleri yapılıyor. ham madde olarak satılan halinden dahi türkiye şuanda aşağı yukarı yıllık 1 milyar dolarlık ihracat yapıyor. ayrıca bilindiği üzere dünyanın en büyük rezervleri de burada.

sayın bakanımız her zaman ki gibi sıfır katma değerle, ara eleman olmakla, bir işin ırgatlığını yapmakla olayı çarpıtarak övünüyor. biz de acı acı gülüyoruz işte.
  • espri yapma yeteneğini geliştirmiş enerji bakanımız. aynı duyarlılığı karadeniz'de ona buna peşkeş çekmek üzere açtırdıkları hes'ler için de gösterse...güzelim yeşillikleri, ormanları yok ettiniz, habitatlarını bozdunuz akarsuların. ne için, sırf rant için. elektrik üretimine katkısı sadece %2 olan hes'ler kuracağınıza kaçak elektrik kullananları tespit edip kullanım bedellerini alsanız daha çok kar ederdiniz sayın bakan. espri yapma gibi bir lüksünüz yok sizin. önce işinizi düzgün yapınız da sonra espri yaparsınız.
  • malesef bunu söyleyen enerji bakanı yazık
  • bu bir zihniyet, bir görüş meselesidir. ısıya dayanıklı cam deyince birilerinin aklına uzay teknolojisi için gerekli materyaller gelir, diğerinin aklına "fırında makarna pişirsin yeter" gelir.
  • ince'de bunu diyor işte. "ben neredeyim siz neredesiniz" diyor.
  • bunu diyen adam ülkede nükleer santral çalıştırmayı savunan adam. hepimiz mutant olacağız sanırım.
  • kek tarifi veriyor sandim
  • sanırım kıraathanelerde pişirilecek kekleri düşünüyor.
    ama adam amosfere dayanacak camdan bahsediyor.
    uzay teknolojisinden bahsediyor.
    senin borcam tencerelerin, bor silisyum karışımından yapılıyor.
    onlar, uzay ile kek arasında fark yok sanıyor.
    a haber izlemeye devam türkiyem.
  • espri olsa gerçekten komik olurdu da bunu ciddi mi söylemiş :s bunlar güzel şaşırdı.
hesabın var mı? giriş yap