• 4 senedir evime farklı bir yoldan gitmeme sebep olan durum. bir de arkamdan "saçını mı uzatıyor?" diye soruyormuş garibim. ah be adem usta, saçımı keserken televizyona baktığın kadar saçıma da baksaydın bitmeyecekti ilişkimiz.
  • bundan beş yıl kadar önceydi. tıraştan sonra saç yıkatmanın opsiyonel olduğu bir berberden daha trendy bir berbere geçiş yaptım. adam piç gibi kesiyordu, bıraktım, bitti, tabi hassasiyet göstererek bir daha o dükkanın önünden geçmedim. yeni berberim mustafa ilk aylarda beni apaçiye evirmek için çok uğraştı ama sonunda orta yol bulduk, birbirimizi anlamaya başladık. (ne diyorum ben) neyse sonra adam askere gitti, uzun dönem, bir buçuk sene. askerdeki bir berbere sadık kalmayı çok isterdim ama ayda bir kastamonu'ya gidip traş olacak kadar denyo değilim. ben de aynı dükkanda çalışan yıldıray isimli bir başka berbere traş olmaya başladım. yıldıray traş aralarında pes atan, konuşmaya zorlamayan, neşeli bir tipti. saçımı da daha efendi kılık hale getirdi. aradan 5-6 ay geçince de kendi kuaför dükkanını açtı. böylece adam askerden geldiğinde tekrar istemeye istemeye ona (mustafa) dönüş yapmam gerekmeyecekti. mustafa'dan uzak bir dükkanda mutlu mesut yıldıray'a traş oluyordum. mustafa'yı tamamen unutmuştum, ta ki yıldıray'ın kendi açtığı ve ortağı olduğu dükkandan ayrılıp, eski iş yerine döndüğünü, mustafa'yla birlikte makas sallamaya başladığını öğrenene kadar. işte ibretlik bir ihanet öyküsü, şimdi siksen o dükkana girip mustafa ya da yıldıray'dan birine traş olamam. bırak onu dükkanın önünden geçemiyorum, yarrağı yedim ben.
  • eski berberin önünden geçmemek için yolunu değiştirmeye sebep olan eylemdir.
  • yeni bir berbere gitmek ve vicdan azabı duymak. eski berbere gidip helallik istemek.

(bkz: ben bunu gördüm)
  • her zaman gidilen berberi bırakıp bir başka bre berbere gitmek.
    gidilen bir başka berberin saçınızı istediğiniz gibi kesememesi.
    akabinde her zaman gidilen berbere paşa paşa geri dönmek.
    berberin sizin onu aldattığınızı anlayıp bozuk çalması.
    sohbet açma girişimlerinizi kısa cevaplarla geçiştirmesi.
    sanki yıllardan beri nasıl bir kesim istediğinizi bilmiyormuş gibi davranıp
    arkalar nasıl olsun, yanları makinaylan alayım mı gibi sorular sorması
    ve berber saçınızı yıkarken birden hüngür hüngür ağlamaya başlamak
    ben bi bok yedim, anladım ki hiç kimse sen değil,
    hiç kimse senin gibi kafama hakim değil diyip af dilemek
    etraftakilerin "berber müşteri arasında olur böyle şeyler, hadi öpüşün barışın" diyerek olaya dahil olması.
    berberin büyüklük yapıp affınızı kabul etmesi.
    herkese teşekkür etmek. bir daha aldatmamak üzere andiçmek.
  • 5 yıldır traş olduğum berberimi aldatmış bulunuyorum. istediğim gibi saçı kesmese de muhabbetim olduğu için bırakamıyordum. biraz zor oldu. çok düşündüm. onu kimle aldatacağımı, yeni traş parasının ne kadar olacağını, koluma yabancı birinin dayamasına nasıl alışabileceğimi. başardım. başka sandalye buldum kendime artık. tıraştan sonra aslında yakışıklı olduğumu hissettim. koluma dayanmadı bir de galiba yeniyim, ürkütmek istemedi. 50tlye traş olurken 100e çıksa da fiyat, insan gibi gezebilmek paha biçilemez. evet sen, eski berberim. nafakanı aylık gönderiyim ama mümkünse görüşmeyelim.
  • geçtiğiniz sokağı değiştirmeye sebep olur
  • (kahraman gizemli bir şekilde kapıdan girer berberin gözleri parlar)
    *merhaba abi naber?
    -iyidir be abi ne olsun işte ders falan koşturuyoruz...
    *gel otur zaten sırada adam yoktu. bi şey içer misin çay falan?
    -yok abi zaten zar zor zaman bulup geldim*
    *hö?!peki abi sen bilirsin...
    (saçından bir tutam alır hava kaldırıp atarken)
    *nasıl istersin abi kısaltalım mı?
    -yok abi sen düzelt kulak üstü falan*
    *ne demek düzelt falan bakiim sana dur bi şöyle... sen... sen yoksa...
    -aman abi ne diorsun ya!?
    *ben anlarım... sen.. inanmıyorum ya bu kadar zamandan sonra... yaşanmış bu kadar andan sonra yapılır mı!
    -abi valla bi şey yapmadım iki gözüm önüme aksın
    *konuşma daha fazla sözle gerek yok saçlar her şeyi anlatıyor...
    -ciddi bir ilişki değildi inan bana lütfen!
    *hayır artık kesinlikle sürdüremeyiz bu ilişkiyi karşılıklı güven üstüne dayalıydı
    -amaan git bea bir de seninle uğraşamam.
    (önlüğü fırlatır tam dışarı çıkarken)
    *dur bir dakika... son bir defa, son bir defa daha lütfen!
    - peki ama unutma bunu sevdiğimden yapıyorum değerimi de bil!
    *tabi abii nasıl olsun?
    -(hiç bir şey olmamış gibi baştan alır)abi sen düzelt şimdi kulak üstü falan
    *tabi hemen(çekmeceden makinayı çıkarır) kapa gözlerini her şey çok çabuk olacak
    -nea?! dur yapma hayıııır...
    (makina ile saçlara hızlı bir dalış yapar artık bir taraf uzun diğer taraf 1 numaradır)
    *hadi git şimdi yeni berberine sana hayatta başarılar.
    -böhüöhüböühöü*
  • berberin iznini alarak aldatma gerçekleştirilebilir, sadakatin de bokunu çıkarmamak gekekir.

mesela en son 3 sene önce saçımı kestirmiştim. dilaver abi vardı, şimdi gitti emekli oldu, ulaşamıyorum da adama. manisa salihli'ye yerleşti sanırım. saçlar da belime kadar uzadı bu arada. neredesin dilaver abi...
  • berber olacak kalpsiz sizi hiç düşünmeden size hiç sormadan çalıştığı dükkandan ayrılmış, bencilliğin dibine vurup başka bir semtte dükkan açmışsa, müstehaktır, az biledir! daha fazla kazanmak uğruna çekip gitmesini bilen, boynuza da katlanır arkadaş. olur da iflas edip dönerse bir gün, "aklın neredeydi gülüm?" derim. artık ben de kendimi düşüneceğim. (bkz: berberle long distance relationship yaşamak)
hesabın var mı? giriş yap