şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kendilerini işlerine aşırı kaptırmaktan veya aldığı parayı hakkettiğini göstermek için yaptıklarından şüphelendiğim olay.
 • kulliyen turk berberinin karakterine aykiri bir saptamadir. turk berberi akillidir! turk berberi zekidir! turk berberi caliskandir! ama turk berberi isini bilir. az keser cok gosterir ama her hafta keser keser keser.... anladin sen.
 • sağdan soldan fazla kesip diğer tarafı da simetri anlayışıyla kısaltmalarından kaynaklanan olaydır..
 • musteriye degdirmekten isine konsantre olamayan berberin yedigi halt.

  (bkz: berber dayamasi)
 • el ayarı yüksek, bol dexterity sahibi bir berberi aratan olgu. çözüm buradadır: (bkz: elfim kuaför)
 • kestiren:merhaba
  kesen(kuuför): merhaba, buyrun
  kes: ee, saçlarımı kestirmek istiyorum
  kuuför: tabi, yıkamaya alalım
  kes:olur
  .
  .
  kuuför: nasıl keselim
  kes: şöyle uçlar
  kuuför: tamam sana şöyle yüzüne gidecek, kat kat bi model keselim
  kes: tamam ama çok kıs
  kuuför: oldu, sen merak etme, bana bırak
  kes: peki ama diyorum ki çok da fazla olm
  kuuför: bişey içer misin?
  kes: yok teşekkür ederim
  .
  .
  (derken saçlar kesilmiştir)(kahrolası ayna neden tam önünde durur ki insanın)

  bizim kuuför saçları kesmeye başlamış, kat vermeye çalışırken hızlı makas darbesiyle saça şekil vereceene yaptığı hatayı düzeltmeye çalışırken daha da bozmasıyla birlikte napacanı şaşırıp, bol bol kat verdim, bu yüzüne çok güzel gidecek, bana güven sözleriyle devam eden çevir kazı yanmasıncı bizim kuuför işini bitirmiştir, aynayı saça tutmaktadır...kestiren o aynayı alıp kuuförün başına geçirmek için can atmaktadır velhasıl borcum ne kadar cümlesiyle biten bir saç kesim işleminin ardından hızlı adımlarla kendini eve atma çabasına girmiştir bile...
 • insan evriminin bir parçasıdır. saçlarımızı istediğimizden kısa kestiği için kızdığımız berberler de aslında toplumun daha iyiye gitmesi için evrimleşmiş bireylerdir. konuyu şöyle toparlayabiliriz:

  bundan yüzyıllar önce insanoğlu yeni yeni evrimleşmeye başladığında berber diye bir şey yoktu tahmin edebileceğimiz gibi, insanlar kendi saçlarını ya kendileri kesiyorlar veya eşlerine dostlarına rica ediyorlardı. yıllar ilerledikçe ve insanlık evrimini tamamladıkça henüz nasıl ortaya çıktığı tam olarak bilinemeyen ve görünüşte diğerlerine birebir benzeyen farklı insanlar toplumda yavaş yavaş baş göstermeye başladı. berberler adı verilen bu insanlar diğer bireylerin saçlarını muazzam bir şekilde kesebilme özelliğine sahiplerdi ve bu özelliklerini toplumun görünüşünü kendi zevkleri doğrultusunda yönlendirebilmek için kullanmaya başladılar. bugün moda adını verdiğimiz kavram bu şekilde ortaya çıkarken insanlık ile berberler arasındaki ezeli rekabet de başlamış oldu.

  berberlerin ortaya çıkmalarının ilk sonuçlarından birisi insanların kendi saçlarını kesme yeteneklerinin yavaş yavaş körelmesi oldu. sonunda insanlar arasında kendi saçını kesebilen çok az kişi kalmıştı ve insanlık berberlere muhtaç hale gelmişti. ya da getirilmişti mi demeliyiz ?

  insanlığın içine düştüğü bu aciz durum elbette berberlerin işine yarıyordu. bu durumun onlara tanıdığı ilk ayrıcalık berberlerin dükkanın önüne taşıt parkettirmemesi özgürlüğü oldu. gittikçe artan hakimiyetleri bir süre sonra berberlerde gözle görülebilir bir kafasına buyrukluk ortaya çıkması ile neticelendi. berberler artık tamamen kontrolden çıkmışlar, kendilerine saçlarını kestirtmek isteyen insanların saçlarını tarif edilenden çok daha kısa kesmeye başlamışlardı. buna dur diyecek birileri çıkacaktı mutlaka ama bunu kimlerin ve nasıl yapacağı henüz belli değildi.

  berberlerin kontrolden çıkmaları toplumda karşılıksız kalmadı elbette. insanlar arasında ortaya çıkan yeni bir tür artık sokaklarda saçları nispeten düzgün kesilmiş bir şekilde dolaşmaya başlamıştı. diğerleri tarafından da kolayca farkedilebilen bu yeni tür acaba berberlerle başa çıkmanın yeni bir yolunu mu bulmuştu ? başlarda sırlarını açıklamaktan kaçınan bu tür saçlarının güzel olması nedeniyle kendilerine kolayca eş bulmaya başlamış, genlerini sonraki nesillere de aktararak sayıca çoğalmaya başlamıştı. fakat neydi onları böyle ayrıcalıklı kılan ? berberleri kontrol altına almalarını sağlayan bir tür koku mu yayıyorlardı ? yoksa onları bakışlarıyla yönlendiriyorlar mıydı ?

  bunun açıklaması aslında oldukça basitti. berberlerin saçlarını istediklerinden fazla kestiğini farkedebilen bu yeni tür kesilmesini istedikleri saç miktarını berberlerin bu özelliklerini de göz önüne alarak belirtiyorlar, böylece tam olarak olmasa da istediklerine yakın bir saç boyutu ile berberden ayrılabiliyorlardı. örneğin berber saçlarını 2 cm fazladan kesiyorsa, bu insanlar da saçlarının 4 cm kesilmesini istiyorlarsa berbere saçlarının 2 cm kesilmesini istediklerini söylüyorlardı. böylece istedikleri saçı elde etmiş oluyorlardı. fakat acaba herşey bu kadar basit miydi? berberler bu kadar kolay pes edecekler miydi ?

  berberler elbette bu kadar kolay pes etmeyeceklerdi. ortaya çıkan bu yeni türe yanıtları da gecikmedi. insanların saçlarını sürekli aynı miktarda fazladan kesen berberler yeni insan türü tarafından kolayca öngörülerek bir kaç nesil sonra işlevlerini yerine getirememeye başladı ve nesilleri tükendi. ilk başlarda sayıca az olan farklı bir berber türü ise bir özellikleri sayesinde ayakta kalmayı başardı. bu berberlerin özelliği saçları her seferinde farklı miktarda fazla kesmek ve bu konuda öngörülemez olmalarıydı. berberlerin eline yeni bir silah geçmişti ve onlar bu silahı kullanmakta hiç tereddüt etmeyeceklerdi. fakat diğer insanlar da yeni savunma teknikleri geliştirebilecek kadar kararlılardı.

  işte berberlerle diğer insanların asıl savaşları böyle başladı. berberler öngörülemez olduktan sonra insanlar da berberlerin saçlarını ne kadar fazladan keseceklerini tahmin edebilmek için yeni yöntemler geliştirdi. kimisi berberlerin kokusundan, kimisi bakışlarından, kimisi vücut dilinden anlamaya başladı berberlerin fazladan keseceği saç miktarını. sonra berberler kendilerini kontrol etmeyi öğrendiler, insanlara daha az ipucu vermeye başladılar, bunun sonucunda insanlar da daha iyi gözlemlemeye.

  tabi ki bunu bilinçli olarak yapmadılar, zayıf olan bireyler kötü saçlarla dolaşarak nesillerinin tükenmesine yol açarken güçlü bireyler her zaman devamlarını sağlıyordu. hepsi de berberler sayesinde.

  umarım bu yeni perspektif neticesinde berberler toplumun bir düşmanı olmaktan çıkıp insanlığın daha iyiye gitmesini sağlayan birer araç olarak yeni bir açılım kazanırlar. unutmayalım ki insanlığın berberlere ihtiyacı var, tıpkı berberlerin insanlar ihtiyacı olduğu gibi.
 • bu bir sıkıntıdır. kuaforlerde de yasanir. ucundan kırıkları aldıracam diye gidersiniz, saçı elinize veriri gönderirler çok afedersin. o nedenle saç uzatmaya baslayan hanım kızlarımız, kuaföre gidip düzelttirmektense 6-7 ay çalı gibi saçla gezer.