şükela:  tümü | bugün
  • berber koltuğuna her oturulduğunda, zanaatkarın değdirmeleri arasında, istemsizce zihne takılan sorudur.
  • berberden berbere değişen paradır...

avm yada lüks semt berberlerinin yediği önünde yemedikleri ise arkalarındadır...

sonuçta bir tarafta sadece sakal kesimi için 10 telaa saç için 30-40 alan diğer tarafta ise sac sakal 10 telaaya kesen mahalle berberi
  • özellikle bayram arefelerinde daha da geçirirler. ulan millet zaten gelecek sike sike. sürümden kazanacaksın. bi de ne diye şu şu tarihler arasında traş şu kadar liradır diyosun? mini çakallık değil mega çakallık.
  • çoğunlukla haftanın yedi günü, 10-12 saat çalışan bir insan için fazla olmayan para.
  • berberlerin kazandığı para ne kadar bilmiyorum ama benim berbere göre 20 sene sonra berberler paraya para demeyeceklermiş.

çünkü piyasada artık çırak yokmuş, kimse çocuğunu berber yanına çırak olarak vermiyormuş.

"git bak hiçbir berberde çırak yok" diyor. hakkaten yok.

şu anda piyasada sadece kendisinin nesli (50 yaşında falan) ve ondan bir sonraki nesil varmış. bu iki nesil bitince piyasada berber kalmayacakmış.

o zaman tıraş olayı da avrupa gibi pahalı olacakmış.

bana mantıklı geldi. çünkü gerçekten berber çırağı kavramı ortadan kalkmış durumda. yeni nesil yetişmiyor.
  • elektriği suyu vb masrafı çıkarınca geriye kalan para
  • çok çok iyi paradır. hiç utanmadan berberime sordum günde kaç müşteri geliyor diye 20'ye yakın demişti. 15 liradan saç kesiyor, bakım malzemelerini %50 daha pahalıya satıyor, araç alım-satım işi de yapıyor haliyle sırtı yere gelmiyor. tek başına ortaksız, paranın amına nerdeyse hiç malzeme kullanmadan el emeğiyle koyması bana da koyuyor. adam okumamış, bir uzun dönem askerlik göte girmiş ama sonrası harbiden rüya gibi bir hayat.