şükela:  tümü | bugün
 • değiş tokuş.doğuda hala varolan;erkek çocuğu olmayan adamın kendi kızını başka bi doğurgan!? hatunla takas etmesi.vaktiyle türkan şorayın oynadığı berdel isimli filmde parmak basılmak istenen hadise.
 • sessiz sinema oyununda, anlatacak kişinin korkulu ruyasi olan film.
 • yonetmen: atif yilmaz
  oyuncular: tarik akan, turkan $oray, mine cayiroglu, fusun demirel
  pekcok odulu vardir.
 • (bkz: trampa)
 • sanırsam türk sinemasının doruğudur bu film. sizi ağlatmaz ama ağlayamadığınızla kalırsınız. öyle acayip bir şey işte.
 • evlenecek kızın evden çıkmasıyla birlikte "kaybedilen" emeğin başlık parası yerine başka birinin emeğiyle değiştirilmesidir. berdelde çiftlerden biri ayrılacak olursa diğer çift de istemese bile ayırılmak zorunda kalabilir.
 • iki ailenin anlaşmasıyla ,ailelere mensup iki kadınla iki erkeğin bir tür ikiz evlilik yapmalarını sağlayan değişme.
 • hakkinda yorum yapanlarin sik sik mantik hatasina dustuklari kavramdir.. eger siz berdele tabi tutulan kadinlardan birini degerli digerini degersiz bir meta olarak algiliyorsaniz hataya dusuyorsunuz demektir.. nitekim, burada erkek bir bayani seviyorsa ve baslik parasi yoksa gidip kizkardesini kimseye peskes çekmez efendim.. bu dogal gelisen bir süreçtir.. yani istenmeye gidildikten sonra al sana kirkardesimi ver bana kendi kizkardesini deme durumu yoktur.. insanlar baslik parasindan kurtulabilmek icin ellebette yollar gelistirceklerdir.. bu da onlardan biridir..eger insanlarin verecek baslik paralari yoksa ve berdel icin ciftler musaitse, berdel olur.. hemen coore-centric bir bakis açisiyla aslinda çekilme amaci tamamen farkli olan berdel filminin isiginda; "bu insanlar da ne ilkel" onermesini alttan alta vermeye çalismaniz kabul edilebilir degildir.. berdel olayi tamamen bir "survival strategy" dir..

  berdel filmine gelince; bu filmin çekilme nedeni turkiyede vakiti zamaninda baslatilmis olan dogurganlik oranlarinin düsürülmesi kampanyasinin sinema ayagini yürütmektir.. surekli kiz cocugu oldugundan dolayi erkek cocuk ozlemiyle yanip tutusan bir babanin yapmamasi gerekeni anlatmak niyetiyle çekilmistir.. amaci berdeli anlatmak veya göstermek degildir.. nitekim bu film, dogurganlik oranlarini düsürme kampanyalarinin meyda ayaginin ne kadar basarisiz olabilecegine ornek olarak amerika universitelerinde gösterilmektedir..
 • --- spoiler ---
  bu kadar mı acıdır, acıtır bir hayat. filmin baş kahramanı kadın (türkan şoray) nihayet bilmem kaç tane kızdan sonra oğlan doğurur. yaşı epey ilerlemiştir ve bu doğum onu sarsar. ölmek üzredir. bebeğini yeni kucağına almıştır ondan ayrılacak olmanın acısı mutluluğunu bastırmaktadır. oğlan doğurduğu için mutlu mudur bilinmez ama eşine ölmeden önce şöyle der:
  "canımı oğluna berdel etmişim"
  --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap