şükela:  tümü | bugün
 • o ve onlar gibiler aka ak der mi pek bilinmez ama "ak ak ak!" diye şarkı yaptıkları duyulmuştur berdel savunucularının. açılım açılım istiyoruz açılım diye devam da eder hatta.

  kürt geleneğidir. hayır berdel araplardan çıkmıştır diye üstüme atlayan kürtçü olursa peki arap geleneğidir derim farketmez.

  öyle bir anlatılmış ki toplu nikah işte ne güzele getirilmiş neredeyse. berdel aşağıdaki durumlarda da uygulanır.

  a ailesinden erkek, b ailesinden bir kızla kendi rızalarıyla kaçarlar. b, a'ya gidip der ki bizim ufak oğlana sizin kızı alıcaz töre öyle emrediyor.

  ya da

  a dan bir hayvan b den bir kıza tecavüz eder. b, a'ya gider hiç suçu günahı olmayan tecavüz eden hayvanın kız kardeşini alır giderler. aksi kandır. a zaten utanç içinde olduğundan kızlarının gitmesine göz yumar.

  suç karşılığı berdel vardır, kan karşılığı berdel vardır, toprak meselelerinden doğan berdeller de olduğu söylenir. ve yukarıda 2 örneği verilmiş durum ve benzerlerinde sonradan giden kıza b ailesinin nasıl davranacağını anlamak için zehirlenmiş beyinler bile fazla güç harcamaz.

  özetle berdel, para haricinde(para karşılığı da yapıldığı bilinmektedir fakat törenin kendisi olmadığı için yokmuşmuşmuş gibi davranalım) bir şey için bir ailenin diğer aileye kızlarını satmasıdır. berdeli kanıksamış olanlar, kadına isteği dışında bir şey yaptırmakta sakınca görmeyenler büyük şehirlerde büyük pezevenk olmuşlardır. küçükleri de etnik saçmalıklarla orada ve "burada" berdeli savunmaktadır.
 • dogu illerimizde halen daha sikca uygulanmakta olan degi$-toku$ usulu evlendirme yontemi. ilk ciki$ sebebi buyuk ihtimal ba$lik parasi kaynaklidir. ba$lik parasina durumu el vermeyen aileler berdel yoluna giderek hem ekstra mali yukten muaf olmakta hem de 2 dugunu birarada gormektedirler. tabi akrabalik baglarinin ekstra guclendirilmesi de cabasi.

  berdelin bahsedilebilecek pek iyi bir yani yok. binlerce insanin berdel yuzunden kotu zamanlar ya$adigi bilinmekte. aile baskisi yuzunden berdele mecbur birakilmi$ligin acisini tarif etmeye de gucumuz yetmiyor. 4 ki$inin birbirine baglanmi$ oldugu bu hadise zannedildiginin aksine 2 ayri aileyi de mutlu kilmiyor. herhangi bir ailede sorun ya$anmasi demek diger ailede de sorun ya$anacagina i$aret etmekte. zira bir damat gelinin ihtiyacini ona almami$sa diger damatta kendi gelininin ihtiyacini kar$ilamayabiliyor. neredeyse tamamen "iyilik yap-iyilik bul" veya "kotuluk yap-kotuluk bul" tabanli bir felsefe gecerli berdellerin cogunda. herhangi bir berdel vakasinin mensuplarinda gorulen catirdama veya sorun hemencecik diger berdel mensuplarina da i$lemekte. mukkemmel bir cift olsalar bile aralarina kara kedi girebilmekte.

  gelelim sonu husranla biten berdellerin neticelerine. sonu husranla biten bir berdel vakasinda ciftlerden biri ayri du$erse diger ciftin durumu da kritik bir hal almaktadir. zira bozulan evlilik 2 aileyi de yakindan ilgilendirdigi icin kiz tarafinin ba$lik parasi gibi bir talebi olabilir. mevcut tek bir evlilik oldugu icin ve herhangi bir kar$ilikli ali$veri$ durumu ortadan kalktigi icin kiz vermi$ olan taraf "madem berdel yok o zaman ba$lik parasi rica edeyim" moduna girebilmektedir. bu da cozumu olarak du$unulen ba$lik parasina bir geri donu$ten ba$ka bir $ey degildir...

  berdelde sadece aile buyuklerinin lafinin gecerli olmasi da i$in bir diger aci tarafidir. aileyi olu$turacak olan gelin ve damat adaylarinin du$unceleri genelde hic sorulmaz. ailenin ekonomik yapisi ve gelecegine dair en saglam kararlari alabilecek merci olarak gorulen babalar genelde berdele kendi aralarinda oturur karar verirler. hatta uygulattirirlar. aile buyugu olduklari icin ona itiraz edebilecek bir merci de bulunmamaktadir. hal boyle olunca olan cocuklara olmaktadir ama bu tabi ki berdeli halen daha uygulanabilen bir yontem olmaktan alikoymamaktadir.
 • aptal saptal ortadoğu adetlerinden sadece bir tanesi.
 • kadın karşılığında kadın satmaktır.hem bu kadınlardan biri evine herhangi bir nedenden geri dönerse diğer kadının bedeli ödenmek zorunda kalınır.ödenmezse diğer kadın da kendi evine geri gönderilir.eğer ortada mevcut çocuk varsa kocalar bunlara annelerine göstermeksizin el koyarlar.
 • değiş tokuş.doğuda hala varolan;erkek çocuğu olmayan adamın kendi kızını başka bi doğurgan!? hatunla takas etmesi.vaktiyle türkan şorayın oynadığı berdel isimli filmde parmak basılmak istenen hadise.
 • --- spoiler ---
  bu kadar mı acıdır, acıtır bir hayat. filmin baş kahramanı kadın (türkan şoray) nihayet bilmem kaç tane kızdan sonra oğlan doğurur. yaşı epey ilerlemiştir ve bu doğum onu sarsar. ölmek üzredir. bebeğini yeni kucağına almıştır ondan ayrılacak olmanın acısı mutluluğunu bastırmaktadır. oğlan doğurduğu için mutlu mudur bilinmez ama eşine ölmeden önce şöyle der:
  "canımı oğluna berdel etmişim"
  --- spoiler ---
 • yezidi kızın müslüman gençle kaçması, ap’nin gündemine taşınıyor

  beşiri’de yezidi aileden bir kızın müslüman bir gençle kaçması, hem türkiye’deki, hem avrupa’daki yezidileri ayaklandırdı. almanya’ya yerleştikten sonra sosyal demokrat parti’den milletvekili ve avrupa parlamentosu üyesi olan feleknas uca, konuyu ap gündemine getireceğini söyledi.

  yezidi kızla birlikte ortadan kaybolan oğlundan kendisinin de haber alamadığını belirten kerem arıtürk’ün babası davut arıtürk ise şunları söyledi:

  "ben de oğlumdan haber alamıyorum. bu olayın tatlılıkla sonuçlanmasını istiyoruz. eğer kızım olsaydı, yezidi kardeşlerimize berdel verirdim. artık inançlar arasında hoşgörü ortamının oluşmalı. birbirlerini sevmişler. konunun avrupa’ya kadar gitmesine üzüldüm."

  http://www.hurriyet.com.tr/…gid=112&srid=3430&oid=4
 • sanırsam türk sinemasının doruğudur bu film. sizi ağlatmaz ama ağlayamadığınızla kalırsınız. öyle acayip bir şey işte.
 • bir neslin dağarcığına camfrog sönmez sayesinde giren kelime. ingilizce karşılığı sister swap'tir. hahaha yazarken gülüyorum yahu.
hesabın var mı? giriş yap