şükela:  tümü | bugün
  • kocakari sogugu diye bilinen soguk budur, mart ayinin 11.gününde baslar ve 8 gün sürer. rivayete göre, kocakari'nin 7 keçisi mevcut imiş, ve keçiler bu 8 günlük aralikta olmustur,nam-i diger eyyam-i hayum.
  • ankara kızılay'daki bir sahaf. sahibi ömer türkoğlu adında bir zattır.
  • bugün başladı. ilkbahar tam gelmeden neyse ki. sabah erkenden uyandığımda hava buz gibiydi, yağmur yağıyordu. dünün yirmi derecesinin esamisi okunmayacaktı, belli. hemen takvime baktım: berdelacuz. hah dedim, tamam..

hava sonra azıcık düzeldi, güneş açtı. gene de serindi, öğlen bile. dün de, bugün de gördüm, birkaç ağaç çiçeğe durmuştu. ama geri kalan büyük çoğunluğu bir hafta kadar daha sabredecek. bu iyi, en azından güneşe ve sıcağa aldanmadılar bu sefer.

bu, son soğuk dalgasıdır. daha sonraki sekiz ay boyunca ılık ve sıcak havalar yaşayacağız. hatta, cümleme nazım hikmet'le devam edeyim durun: ''güzel günler göreceğiz çocuklar, güneşli günler göreceğiz. motorları maviliklere süreceğiz çocuklar, ışıklı maviliklere süreceğiz. açtık mıydı hele bir son vitesi, adedi devir, motorun sesi. uy çocuklar kimbilir ne harikuladedir, üçyüz kilometre giderken öpüşmesi''

herkese üçyüz kilometre giderken öpüşeceği harikulade bir ilkbahar, ilkyaz, yaz ve sonbahar dönemi diliyorum..
  • bugün şehr-i istanbula bir tutam kar serpiştirerek gitti kendisi...
  • mart ayının 17 veya 18'inde olan soğuktur.
  • 11 mart - 17 mart: berdelacuz/kocakarı soğukları
    12 mart: hüsün fırtınası (hüsun/hüsn, yumuşak doğalı olan)

nişanyan'a göre arapça bardu'l-acuz "kışın sonundaki en soğuk beş gün" sözcüğünden bozmaymış. kocakarı soğuğu/kocakarı soğukları adı arapça deyimin türkçede yanlış telaffuzundan (acüz yerine acuz) doğmuş bir ifadeymiş.

(bkz: fırtına takvimi/@ibisile)