şükela:  tümü | bugün
  • christopher tolkien tarafından j.r.r. tolkien'in notlarından derlenerek kaleme alınmış, tolkien'in evrenini ve özellikle bu evrenin evrim sürecini gözler önüne seren eser.

kitabın içine serpiştirilmiş alan lee'nin çizimlerinin okuma keyfini daha da bir arttırdığını söylemeden geçemeyeceğim.
  • kendisi gibi tasarımına da aşık olduğum hikaye. tolkien adına yaraşır bir iş çıkarılmış.
    -ciltli olmamasına rağmen kalın kapağıyla hem sağlam hem şık bir duruşu var. (ithaki'nin ağustos 2019 tarihli 2. baskısı var elimde. )

-kapağındaki j.r.r. tolkien yazısı kabartmalı. hemen altında "hazırlayan: christopher tolkien" alt başlığı var. kitap sırtında j.r.r. tolkien sembolü (monogramı), arka kapaktaysa imzası mevcut.

-kapak görseli de içindekiler gibi alan lee'ye ait. içteki illüstrasyonlar hem normal sayfalarda metinlere ek olarak, hem de ayrıca sayfa olarak yüzeyi beyaz kuşe kağıda basılmış.

-kapaktan hemen sonra gelen sayfa sepya tonunda fotoğraflı tolkien biyografisine ayrılmış. son cümlede mezar taşlarında eşinin isminin altında lúthien, tolkien'in isminin altında beren yazdığı notu düşülmüş.*

-ayracın bir yüzü kapakla aynı, diğer tarafında siyah fon üzerinde koyu sarı tonda tolkien imzası ve monogramı var.

-ithaf sayfası "baillie'e" şeklinde.

-içindekiler sırasıyla:
    önsöz
    kadim günler üzerine notlar
    beren ile lúthien
    ek: leithian şarkısı - düzeltmeler
    orijinal metinlerdeki isimler listesi
  • bir tolkien hayranı olarak kesinlikle sevemediğim kitap. elinize aldığınızda mükemmel bir tolkien yazıtı okuyacağınızı sanmayın. hakkında çok fazla bilgi vermek de istemiyorum, okuyunuz sevip sevmemek size kalmış.
  • yuzukler uclemesi gibi, kadim zamanlara ait uclemeden biri olan (digerleri icin (bkz: fall of gondolin) , (bkz: children of hurin) ), silmarillion ve bitmemis oykuleri okuyan biri icin yeni bir sey bulunacak bir hikaye olmasa da, tolkien hayranlari ve tolkien evreninin derinlerine inmek isteyenler icin kacirilmamasi gereken eser.
  • henüz okuyamadığım eserdir.

ayrıca bir takım kendini güzel zanneden bazı megaloman karılar nick olarak kullanıyor.

(bkz: luthien tinuviel)