şükela:  tümü | bugün
  • eğer ozgecan'dan önce buna benzer bir yazı yazmış olsaydı, beren sen kocaman bir kezbansın yazıları doldururdu buraları. turk kızlarındaki beni sikecekler korkusu üzerinden komiklikler yapılırdı. şeftaluğ gibu amcuğum var benu sikecukler bakınızları verilirdi. kenan iyi sikemiyo galiba dellenmiş kadın diyenler olurdu.

....ve niceleri yazılırdı. şimdi bir tanesini bile yazamazlar. yazamazlar çünkü ozgecan'ın ağırlığı hala omuzlarında bunların. ne zaman o yük hafifledi başlarlar yine kadın üzerinden aşağılık komikliklerini yapmaya.

ekleme: oynadığı dizide kocasını aldatan kadının yazısıymış. bak o konuda halid ziya uşaklıgil'e ben de çok kırgınım. öyle kitap yazarsa böyle diziler çekilir. sonrada bunlardan etkilenen 3-4 yaş zeka kapasitesine sahip +20 yaşındaki gerizekalılar yaptıkları vahşetlere kılıf uydururlar. bilal'e anlatır gibi anlatıyorum: onlar senaryodan ibaretler,gerçek değiller, çekimler bitince herkes evine sağlıklı bir şekilde gidiyor. eğer bir sevişme ya da tecavuz sahnesini izlerken içindeki manyağı ortaya çıkarıyorsan ve bunu ben de yapmalıyım diyorsan, toplumun huzur ve refahı için gözünü seveyim sen ne kitap oku ne film izle ne de tv seyret.

gerçek hayatta suç işleyeni değil de dizilerde, gerçek olmayan yaşamlarda rol yapanları eleştirmişler ya. ben ve benim gibi düşünenler mi bazı şeyleri anlayabiliyor, biz mi çok zekiyiz yoksa karşı taraf mı ileri derecede gerizekalı çözemedim.
  • cogu zaman bu ulkedeki erkekler yuzunden erkekligimden utanirdim. artik utanmayi da gectim nefret de ediyorum.

sayin beren saat'in basindan gecenlerden verdigi ornekler muhtemelen ve maalesef dogrudur. aynilarini ve benzerlerini hep goruyoruz, duyuyoruz.

yurdum erkek kisisi sana diyorum; artik biraz erkek ol, adam ol adam.
  • pokemon izleyince camdan atlayan çocuk beynine sahip olanların, fatmagül'ün suçu ne ve aşk-ı memnu'da rol yaptığı için yerdiği oyuncunun yazısı.

pokemon izleyince camdan atlayan çocuk kadar beyniniz yok. o kadar kapasiteye sahip değilsiniz bu yaşınızda.

siz aman irreversible, srpski film, a clockwork orange filan izlemeyin. gta filan oynamayın.

yeni özgecanlar istemiyoruz. yeni suphi altındökenler hiç istemiyoruz.

sığır sürüsü...
  • ne mal adamlarsınız lan. yazıda duygu yokmuş asena varmış. salaksınız lan yeminle. kadın, özgecan olayını temel alarak türkiye'de kadın olmanın zorluğunu kendi başından geçenleri örnekleyerek anlatmış. yazının özü bu.
  • yaşadıklarını dürüstçe paylaştığından dolayı kendisini tebrik ediğim yazı. dürüstçe olduğunu nereden mi biliyorum. çünkü yazdığı hiçbirşey beni şaşırtmadı. yok artık amma da sallamış dedirtmedi. hepsini ben kendi çevremde gördüm, duydum, bir kısmını yaşadım veya yaşama ihtimalime karşı ailem, arkadaşlarım tarafından tembihlendim. keşke beni korumaya çalışan bu insanlar, beni tembihleyeciklerine kendilerini taciz edenleri deşifre etselerdi. toplum baskısından korkup sessiz kalmasalardı. tacizcilerin karşısında güçlü durup onlara bunu bir daha yapma cesareti vermeselerdi. sessiz kalma eğilimini bana da aşılamasalardı...
  • mal mal eleştirilere konu olan yazı. bu mallara göre tecavüzcü çoşkun'un, nuri alço'nun filmlerde oynadıkları karakterler yüzüden kadına şiddet konusunda konuşmaya hiç hakları yok. böyle saçma bir şey olabilir mi? erol taş sırf kötü rollarde oynuyor diye onu kötü insan sanıp sokakta onu çantasıyla dövmeye kalkan teyzelerden hiçbir farkınız yok.
  • yaşanan korkunç olayla empati yapmış ve bir yazı kaleme almış. okurken hiç bir abartı, acıtasyon hissetmedim. aa şu da fazla olmuş dediğim bir yeri olmadı. bir kadın olarak yaşanmış ya da yaşanması muhtemel şeylerden bahsetmiş. duyarlılığından ötürü kendisini kutlarım.
  • beren saat'in kendi parmağı ile sorunun kaynağını işaret ettiği yazı. burdaki andavallar hâlâ parmağın işaret ettiği soruna bakmak yerine parmağa bakıyor. o parmak gözünüze girecek bir gün.
  • işte böyle sevgili sözlük. eğer masum bir genç kız, üç sapık tarafından vahşice katlediliyorsa toplumun büyük kesimi gözyaşı döker, dökmese de hümanist takılır, lanetler okur, empati kurmayı az da olsa becerebilir. geriye kalanlar zaten yaşadığı kokuşmuş hayatın bıraktığı etkiyle, beyni geri dönülemez biçimde hasar almış olanlardır.
    ama konumuz onlar değil, konumuz özgecan aslan olayında en acıklı cümleleri bir araya getirebilme becerisine sahip olduğu halde, özünde küçük olduğunu sandığı ama aslında büyük sapkınlıklar barındıran, içinde yaşadığı toplum yapısı, din anlayışı ve bastırılmış cinsel enerji üçgeninin yıkımına uğramış ama bunun farkında olmayıp kendisini vicdanlı sanan oldukça kalabalık bir insan tipi.
    özgecan aslan olayındaki hümanizmin ölçüsü bazı kriterlere bağlıdır. diyelim ki özgecan'a ağlayan kitle 100 kişi. özgecan okulundan değil bir kafeden eve dönüyor olsaydı bu sayı 80'e inecekti. son görüştüğü arkadaşı bir kız arkadaşı değil de erkek arkadaşı olsaydı 70, bu erkek sevgilisi olsaydı direkt 40'a düşecekti, dekolte giyindiğine dair bir bilgi ile 30, attığı müstehcen içerikli bir tweet bulunsa 15, hatta güzel ve masum bir yüzü olmasaydı da ciddi bir kitle elenirdi.
    bu ülke ne ara bu hale geldi diyorsunuz ya, aslında hep böyleydi. bugün yaşanan vahşetler politik olarak karşıt olduğunuz herhangi bir gruba öfke kusmak amacıyla kullanılabileceği için bu kadar gündem oluşturabiliyor. ortada zannedildiği kadar büyük bir kesimce paylaşılan bir acı yok. bu ülkeyi bu hale getiren aslında farkında bile olmadığınız küçük detaylarda bile kadınla erkeği bambaşka yerlere, görevlere çoktan yerleştirmiş, kadınları cinsel yaşamlarına göre kastlara ayırmış ve her fırsatta cinsellik içeren hakaretleri espri başlığıyla servis etmeye çekinmeyen bu ortalama çoğunluktur. çünkü onların birilerinin haklarını savunması için çok fazla masumiyet kriterine ihtiyaçları var.

fatmagül, aşk-ı memnu diye zırvalayan arkadaş, beren saat zengin, güzel ve ünlü olduğu için, zengin, güzel ve ünlü bir kadın olduğu için, başına ne kötülük gelmiş olursa olsun, bunu nasıl anlatmış olursa olsun, senin gibilerin yüzüne "müstehak" ifadeli, zafer dolu bir gülümseme oturur. çünkü aslında sen de, kadın düşmanı, orta zekalı, beyni iğdiş edilmiş çoğunluğun parçasısın ve bu ülkeyi bu hale getiren sensin.
  • ülkemde kadın olmanın zorlularından sadece bir kısmını dile getiren yazı. oynadığı diziler üzerinde eleştirmeye çalışan eksik beyinlere oyunculuk sanatından bahsetmeyeceğim zira bunu anlayacak kapasite yok. ama dizi mevzusunda olay başka. bozuk olan ahlaklarını ortaya çıkardıkları için böyle saçma konuşuyorlar. adam aşk-ı memnu izliyor; bir yandan kadın oyunculara bakarak kendini tatmin ederken diğer yandan yengesini ne kadar arzuladığını hatırlıyor. famtagül'ün suçu ne izlerken her gün yolda gördüğü en az 3 kadına tecavüz etme isteğini hatırlıyor. sapık beyninizi çekin kadınların üzerinden!

edit: dizide ölen karakter için cenaze töreni düzenleyen yurdumda eleştiriliyor bir de bu kadın. fazlasıyla komik.

hesabın var mı? giriş yap