• çok kızıyorum işte bu kızlara. yardım isteyeceksin yana yıkıla herkes arkanda duracak, sonra sana yardım eden insanları eleştireceksin katilini affedeceksin. yorum yapanı şikayet edeceksin.ruh sağlığı bozuk olsa bile ailesi ne güne duruyor bu kızın? kendi ayaklarının üstünde durmayı güçlü olmayı herkes öğrenebilse keşke.
  • birinin hakkını savunurken bir kez daha düşünün
  • şaşılmaması gereken olay nezdimce şayet kendisi dışırıda olsa idi, aynı şeyin belkide çok daha kötüsünün başına gelmemesi mümkün mü? korku dolu bir hayat geçirmemek için korkunun daima yanı başında ve karşısında olmasına göz yummuş.
  • bir zaman bergen'in yaşadıklarına benziyor durum; sonu benzemesin ...
  • doğruysa bir müddet sonra cinayet haberini alırız. bu sefer üzülmeyeceğiz en azından.

edit: bu ne demek biliyor musunuz? bu haberi okuyan şiddete meyilli bir erkek için ne demek biliyor musunuz? ben ne yaparsam yapayım cezasını görmeyeceğim, yine de sevileceğim, yaptığım vahşet “işe yarayacak” diye düşünecek demek.. bu bu tip iğrenç hareketlere emsal oluşturmak. evet yaşı genç, toy ama karşısında ona çok büyük bir zarar veren hayatını karartan bir insan var. hiç bir şey bunun açıklaması olamaz yalnız kalma korkusu vs. elemanın yaptığı işe yaramış sadece olay bu. bütün türkiye ona destek olurken bunu yapmaması gerekiyordu. bunun açıklaması yok bence boşa hümanistsiniz.
  • zorla affetmiştir bence.
  • nasıl bir çaresizlikte olduğunu bilmediğimiz berfin’in kuşku ve korku uyandıran eylemi.

iç dünyasında neler yaşadı? kendisine bunu yapabilecek canilikte bir adamın onu o şekilde kabul edecek türden olduğunu sanmıyorum. altından başka şeyler çıkacaktır. bekleyip göreceğiz. kesinlikle sağlıklı bir karar değil onu hepimiz biliyoruz.
  • edit: kimse anlamak istemiyor ama berfin'in adama dönmesinin sebebi zaten bu saldırı. saldırı güçsüz kılmak, mecbur brakmak için yapılıyor ve amacıına ulaşıyor. dışarıda başka bir hayat bırakmayan bir şey bu. ama tekrar da edebilir, hatta eder. berfin'in yaptığını onaylamak veya ona acımak değil önerilen şey. ama tek başına kalmasına izin vermemek ve "döndüğünde" bulabileceği bir yer ayırmak kadına yönelik şiddetle mücadele için gerekli.

yirmi yaşında bir insandan bahsediyoruz.

öldürülmemiş, ama hayatı ve geleceği bir erkek tarafından elinden alınmış.

şimdi zaten kendinin olanı paylaşmak isteyen aynı erkekten başka, düşmanından başka umudu yok.

yanında durmaya devam etmek gerek. erkeğin şiddeti bitmeyebilir ve berfin'in tekrar ihtiyacı olabilir diğer insanlara.

otuz yaşında da, elli yaşında da aynı yarayı taşıyacak berfin. bunu akılda tutmak gerekiyor.
  • bu kadınlar çok ilginç varlıklar. şiddetten tahrik oluyorlar. aşkla bağlanıyorlar. gerçekten çok acayip. patolojik bir durum diyeceğim de neye göre? yani kadının doğasında mı var bu acaba? ben, kadınların hoşuna gitmeyecek şeyler söyleyen filozoflara mesafeliydim eskiden, bu kadar kesin yargılara nasıl varıyorlar? diye. artık hak vermeye başladım.
  • insan göz göre göre öldürülme ihtimali olan eve yerleşebiliri bize göstermiştir. çok üzücü. umarım bu haberi duymayız.
hesabın var mı? giriş yap