şükela:  tümü | bugün
  • tulumda mayalandırıldıktan sonra tenekeye basılır. yağlı bir peynirdir. kızartmaya, hamur işlerine, fırın yemeklerinin üzerine koymaya gelir gelmesine de elde yemesi en lezzetli peynirlerdendir. tuz oranı nedeniyle şarabın yanında mükemmel gider. ab normları geldiğinden dolayı artık çiğ değil, mutlaka kaynamış sütten yapılıyor. bu nedenle kaşar tipi, gözenekleri az ve daha küçük bir peynir oldu çıktı. yine de lezzetlidir, o ayrı.
  • (bkz: izmir tulumu)
  • sevmeyen insanlara bile peyniri sevdirebilecek olan, süper peynir çeşidi.

bergama'da girdiğiniz her şarküteride tadına bakmanız için size kocaman parçalar halinde bu peynirden verirler, "ehh yeter lan yandım kurudum." diye feryatlar edebilirsiniz. anneannem en son bergama'dan peynir alırken tatması için verilen o büyük dilim peynirle yaşıyor. "1 ay filan peynir canım istemez." deyip duruyor.
  • bunu eskiden çiğ sütten yaparlardı. içindeki tuzun bakterileri öldürmeye yettiğini söylerlerdi. çok ama çok lezzetli olurdu. artık ab normları gereği kaynamış sütten yapılıyor. o eski lezzet hayal olmuş olsa bile, hala çok güzel örnekleri var. türkiye'nin; erzincan tulumu, kars gravyeri, balkan kaşarı ve bursa taraflarının mihaliç'i ile birlikte en kaliteli ve medar-ı iftiharı peynirlerindendir bergama tulumu.
  • ilginç şekilde, antalya'da da en şahanesi satılır (çağlarsoy market).
  • bira ile iyi gider.
  • nam-ı diğer izmir tulumu. gurbet elde en çok özlediğim şey. en son türkiye'ye gittiğimde bir arkadaşım kendisi için getirdiği peynirin bir kısmını paylaşarak benim için külçe altın değerinde bir iyilik yapmıştı. selam olsun size burdan 65 derece ve jessie mccoy.
  • türkiye peynirleri içinde bana göre bir numara olan peynir.
  • bez tulum ile beraber en iyi yerli peynirden biridir.