şükela:  tümü | bugün
 • 1928 yılında hitler'in hamburglu bir sanayicinin dul karısından ayda 100 marka kiraladığı ve başbakan olduktan sonra satın aldığı villa. yeniden yaptırıp genişlettiği bu villanın ismi hitler tarfından, "haus wechenfeld"den "berghof"a çevrilmiştir. daha sonralarda berchtesgaden'de kartal yuvası olarak bilinen malikane 1939'da bornmann tarafından hitler'e 50. yaşgünü hediyesi olarak verilmiştir. alplerde bulunan bu yapı şimdilerde turistik bir yere dönüştürülmüş olup, "kehlsteinhaus am obersalzberg" olarak adlandırılır.
 • büyük toplantı salonu, nsdap ideolojisinin en önemli objelerinden iki tanesini barındırırdı.

  ilki, untersberg dağına bakan ve türünün en büyüğü olan pencereydi. hakkında duyduğum çarpıcı bir yorum şöyle; pencereden görülen, tüm büyüklüğüne ve canlı olmasına rağmen, sadece bir dağ resmiydi ve adolf hitler'in petit bourgeois sanat algısının ötesine geçmekte zorlandığının bir kanıtıydı. ikincisi ise meşhur küreydi. charlie chaplin'in epik the great dictator'ında richard wagner'in lohengrin'i eşliğinde dalgaya aldığı küre var ya; işte onun gerçeği büyük toplantı salonundaydı. önce bir fantezi, sonra bir gerçek, en sonunda tekrar fantezi olan dünyaya hükmetme isteğinin madde haliydi bu küre. mars'ın en büyük kuralını, barış için savaş, çiğneyen bir adamın özetiydi aslında.

  (bkz: almanya/@ deliogul)
 • adolf hitler'in bavyera'da bulunan villasıydı.zamanının çoğunu burada ve kehlsteinhaus'da geçiriyor,önemli kararların çoğunu burada veriyordu.yalnız başına buradan dağın aşağısına yürüyor,sonra arabası onu tekrar eve çıkarıyordu.günümüze villanın sadece bir kaç taşı ve garajının bir kısmı ulaşmıştır o da zamanla büyüyen ağaçların arasında kalmıştır ancak ağaçlar seyrektir ve yapıdan kalan bu belirttiğim bölümler merak edenler için google earth'den net bir şekilde görülebilir.
 • adolf hitler, eva braun ve köpekleri ile birlikte berghof'ta çektirdikleri bir fotoğraf: http://www.rts.rs/…2/eva i adolf hitler, foto 1.jpg

  http://der-wolf.tumblr.com/image/46423340472
 • özellikle yaz aylarında gidilip görülmesi gereken yer. zira eagles nest (kehlsteinhaus) yani kartal yuvası denen yere, ki bu yer 1800 mt yükseklikte ,çıkan otobüsler mayıs ayında çalışmaya başlıyor. ayrıca manzaranın güzelligi ise yaz aylarında daha belirgin.ben mart ayında gittim hava soğuk ve kar yağıyordu.berghof'tan geriye birşey kalmamış maalesef. girişi 3 euro olan bir muze var oraya girilip eski fotoğraflara propaganda afişlerine bakılabilir daha sonra da hitler zamanında yapilan sığınağı gezebilirsiniz .
 • hitler'in bavyera alpleri'ndeki köşkü*. canı gibi sevdiği köpeği blondi ile köşkün terasında otururken şunları söylemişti;

  "bir sonraki savaş, birinci dünya savaşı'ndaki gibi bitmeyecek. 11 kasım olmayacak. ya zafer, ya ölüm olacak!"

  nitekim bavyera alpleri'ndeki köşkünde söylediği bu söz içinde patlamıştır.

hesabın var mı? giriş yap