şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bilim kurgu aşığı, teknoloji bloggerı ve yazar... hatta kendisinin "bilim kurgu sineması: 1900-1970" adlı bir kitabı vardır. duyduğuma göre "bilim kurgu sineması: 1970-2016"'yı da yazmaya çoktan başlamış bile. iletişim, sinema, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler üzerine üniversite ve yüksek lisans okumuştur. entel bi abimizdir.
 • şimdinin yazarı, eskinin profesyonel basketbolcusu.

  ingev adlı insani gelişme üzerine çalışan vakfın proje direktorlüğünü de yapıyormuş. geçen vitae dergisinde gördüm, piyano çalabiliyor ve tenis oynuyormuş. yapmadığın şey var mı be adam?
 • bilim kurgu sineması türünde başucu eseri sayılabilecek bir serinin ilk kitabını yazan, nargile seven, hemen her konuda bilgi ve birikim sahibi dost insan. kitapla ilgili geribildirimlerimi büyük bir dikkat ve hevesle dinlemiş, serinin ikinci kitabında neyi daha iyi yapabileceği konusuna bir hayli kafa yormuştur. şu sıralar bilim kurgu sinemasının altın çağını yazmakla meşguldür.

  bu adamı tanımayan, bu adamla george melies, stanley kubrick ve christopher nolan konuşmayan çok şey kaybeder. bu uzun insanla sohbet bilim kurgudan 1. dünya savaşı'na, latin amerika'nın kesik damarları'ndan kuzey kore'ye zıplayabilir. interstellar'ı 13 kez izlemiş *, 50'den fazla ülke gezmiş, genç yaşında avrupa'da top sürerek geçimini sağlamıştır. klasik müzikte quizup ülke birincisi olduğu bir dönem olmuştur.

  sanatsever bir çevrede büyüyen berk çoker, aynı zamanda türk ve dünya sanatına adını altın harflerle yazdıran efsane isim adnan çoker'in de yeğenidir.

  (bkz: seviyoruz seni uzun adam)
 • filmloverss.com'a oldukça samimi ve güzel bir röportaj vermiş bilim kurgu gurusudur. röportajın ağırlığı yazmış olduğu "bilim kurgu sineması 1900-1970" kitabı olmuş fakat satır araları güzel okunursa aslında röportajda bile kendi kitabından çok bilim kurgu olgusuna dikkat çekmeye çalıştığını farkediyorsunuz.

  guruluğu hiç de sonradan olma değil, resmen çekirdekten yetişmiş; röportajını okuduğunuz zaman bunu hissedebiliyorsunuz, hele şanslıysanız ve bir gün kendisiyle sohbet etme fırsatınız olursa röportajında anlattığından çok anlatamadığı olduğunu görüyorsunuz.

  dikkat çekici ve en önemli vurgusu - her ne kadar bilim kurgu sinaması üzerine bir kitap yazmış olsa da - bilim kurgu edebiyatının asıl önem taşıyan öğe olduğu vurgusudur. bilim kurguyu sineması için sevenlerden değil bu adam, bilim kurgunun her türlüsüne gönüş vermiş ve yüceltilmesi için elinden geleni yapan bir insan. merakla bilim kurgu sinemasının 1970 sonrasını anlatacak olan ikinci kitabını bekliyoruz.