şükela:  tümü | bugün
 • hakkında hala bir şeyler yazılmamış olmasına şaşırdığım sporcu.

  gördüğüm en estetik vücutlardan birine sahip olması dışında bu sporla ilgilenen büyük yüzdeye oranla gayet kibar ve bilgili bir insan. kısacası tüm güzel özellikleri, güzel bir vücutta toplamayı başaracak kadar yetenekli ve çalışkan.
 • son zamanlarda karşılaştığım en estetik vücuda sahip "online personal trainer" ve "fitness model". ama belki benim için daha da önemlisi eski sınıf arkadaşım.

  adını sözlükte görünce evladının başarısıyla gururlanan baba gibi oldum resmen, duygulandım da biraz. ancak bunu sonuna kadar hak etti. özellikle bu sporla uğraşan çoğu insan gibi başkalarını taklit etmek yerine, vücuduna harcadığı onca zamanın yanında işin özünü de kavramaya çalıştı ve belki de kendisiyle benzer çoğu sporcudan daha bilgili bir hale geldi. bu bilgileri ve başarıları sayesinde de adından yavaş yavaş söz ettirmeye başladı.

  ne diyelim yolu açık olsun.

  not: hakkında daha fazla bilgi için berkay türkkan
 • benim için fos çıkmış pt. parayı alana kadar anlatılanlara kanıp da "vihuuu birlikte ateş edicezzz" diyenlerin gaza gelişine üzülüyorum. kendisi ancak 1 ay sonra yeniden para alacağı zaman hal hatır soruyor maalesef. programlar dersen, google'a "sibel can" diyeti yazıp uygulamak, daha mantıklı olabilir.

  edit: sanırım sözlükte kendisine yalakalık yapanlar ücretsiz program alıyor ki bu denli gaza gelmiş yazarlarımız var.
 • uzaktan eğitim ile yaşam koçluğunu ayıramayanların, "o kadar para verdik program hazırlattık, bir de spora mı gidecektik" diyenlerin boşa laf ettiği fitness model.

  youtube videolarını, facebook sayfasında her gün ücretsiz olarak paylaştığı içerikleri boş verin, bu adamın sadece öğrencileri soru sorsun diye kurduğu bir platform var. 'faydalanmasını bilene' fitness ve sağlıklı beslenme alanında bir derya...

  tek bir kötü özelliği var, çalıştığı kişilerin de kendisi gibi kararlı ve istekli olmasını istiyor. "hocam hava çok sıcak yaa spor mu yapılır bu havada" diyecek tiplerdenseniz sizin için sibel can diyeti çok daha uygun olacaktır. çünkü 6 sayfa antrenman programı veya 4 sayfa beslenme programı size pek bir şey ifade etmeyecektir.
 • kendisinden uzaktan pt hizmeti almış kişilerin yeşertmesini beklediğim adam.
 • kendisiyle 6 haftalık bir beslenme, antrenman ve supplement programı deneyimim oldu. öncesinde detaylı bir anket formu dolduruyorsunuz. formun ne işe yaradığını bilmiyorum ama. orada verdiğiniz bilgilere özel bir program gelmiyor karşınıza. genel hazırlanmış bir programın birtakım kısımları özelleştirilmiş geliyor.

  başta doldurduğum detaylı formda belirttiğim supplement programda yoktu örneğin. programlık da birşey yok zaten, antrenman sonrasında protein tozu kullanıyoruz bu. evimde çalıştığımdan sadece çalışma istasyonum var programın ona uygun olmasını, oluyorsa çalışabileceğimi belirtmiştim. ilk program dumbbell setine uyarlanmıştı. bu ilk hayal kırıklığı yarattı tabi bende. yazdıkların dikkate alınmamış. sonrasında düzelttik tabiki. bu eksikler haricinde 6 hafta boyunca bir iletişimin olmuyor soracağınız birşey yoksa. sorduğunuzda da bazen hızlı bazen geç cevap alabiliyorsunuz yoğunluğa göre. 6 hafta sonunda kendisi ne durumdayız diye sordu bana sadece o kadar.

  benim ilk online pt deneyimimdi. çok sıcak bakmadım olaya. reel bir ilişki, yan yana olmak daha mantıklı gibi. yukarıda arkadaş, abi kardeş gibi vs. denilmiş fakat öyle bir durum söz konusu değil. iletişim olarak ben üzerine düşmezsem bir karşılık yok.

  programlara gelirsek, beslenme için çok tek düze ve değişkenleri olmayan bir hayat tarzınız olması lazım. her gün aynı disiplini koruyabilmek için. 5 kilo verdim bu süreçte. üzerine spor programı da eklenince enerjinizin ya da vaktinizin ciddi bir kısmını bu işe ayırmak gerekiyor. yani her şeyden önce hayat tarzınızın buna uygun olması lazım programları kusursuz uygulayabilmek için.

  antrenman programı herşeyi eksiksiz yaparsanız 1. gün iki saati buluyor, 2. gün 1 buçuk saat dolaylarında. haftada 4 gün. kas kütlesi olarak önceden de çalışmama rağmen, gerekli protein almama rağmen, düzenli çalışmama rağmen hep yerimde saydım. antrenman esnalarındaki vücut ile ertesi gün arasında dünya kadar fark oluyor. bu benimle ilgili muhtemelen. bir yerde bir sıkıntı var ama çözmek için bilinçli birilerinin gözlemiyle halledilmesi lazım. ya da ilk etapta çok etkili olur gelişim ilerledikçe azalır ifadesi yanlış bilmiyorum.

  genel olarak böyle, aynı salondaysanız daha verimli olabilir ama online olarak çok da efektif değil. sadece berkay'a has bir durum olmadığını da düşünüyorum. spor ya da vücut geliştirme konusunda aşırı cahil olarak kabul edip eğitim vermeli eğitmenler. misal daha önce gittiğim hiçbir salonda böyle bir yaklaşımla karşılaşmadım. kimse bana kas gelişimin için protein artırmalısın, gereksiz şeker ve kaloriden kaçınmalısın, kompleks karbonhidratları kullanmalısın demedi örneğin. ice tea içmemem gerektiğini bile berkay'ın videolarından öğrendim. bilmiyordum çünkü. evet normal sağlığım için de faydasız şeyler ancak spor yaparken daha dikkat etmem gerektiğini bilmiyordum. genel olarak bilgilendirilme eksikliği var. daha birçok konu vardır. youtuberlık çıktığından beri bu biraz kırılmış durumda fakat hayatı spordan ibaret olmayan bizler için doğruyu bilgiye ulaşmak çok zaman alıcı oluyor. ortak bir ses de yok çünkü çoğu zaman.
 • bir arkadaşımın da tavsiyesi üzerine kendisinden beslenme, antreman ve supplement düzeninden oluşan bir uzaktan pt hizmeti satın aldım. yaklaşık 3 gün önce. henüz teslim etmedi programı. zaten bir programı 4 günde hazırlıyormuş. yani sıkıntı yok şu an. teslim ettikten sonra ilerleyen zamanlarda bu entry tekrar editleyerek detaylı bir şekilde deneyimleri aktaracağım. takipte kalınız.*