şükela:  tümü | bugün
 • hakkında hala bir şeyler yazılmamış olmasına şaşırdığım sporcu.

  gördüğüm en estetik vücutlardan birine sahip olması dışında bu sporla ilgilenen büyük yüzdeye oranla gayet kibar ve bilgili bir insan. kısacası tüm güzel özellikleri, güzel bir vücutta toplamayı başaracak kadar yetenekli ve çalışkan.
 • son zamanlarda karşılaştığım en estetik vücuda sahip "online personal trainer" ve "fitness model". ama belki benim için daha da önemlisi eski sınıf arkadaşım.

  adını sözlükte görünce evladının başarısıyla gururlanan baba gibi oldum resmen, duygulandım da biraz. ancak bunu sonuna kadar hak etti. özellikle bu sporla uğraşan çoğu insan gibi başkalarını taklit etmek yerine, vücuduna harcadığı onca zamanın yanında işin özünü de kavramaya çalıştı ve belki de kendisiyle benzer çoğu sporcudan daha bilgili bir hale geldi. bu bilgileri ve başarıları sayesinde de adından yavaş yavaş söz ettirmeye başladı.

  ne diyelim yolu açık olsun.

  not: hakkında daha fazla bilgi için berkay türkkan
 • benim için fos çıkmış pt. parayı alana kadar anlatılanlara kanıp da "vihuuu birlikte ateş edicezzz" diyenlerin gaza gelişine üzülüyorum. kendisi ancak 1 ay sonra yeniden para alacağı zaman hal hatır soruyor maalesef. programlar dersen, google'a "sibel can" diyeti yazıp uygulamak, daha mantıklı olabilir.

  edit: sanırım sözlükte kendisine yalakalık yapanlar ücretsiz program alıyor ki bu denli gaza gelmiş yazarlarımız var.
 • lisedeyken böyle değildi bu.
 • kendisinden uzaktan pt hizmeti almış kişilerin yeşertmesini beklediğim adam.
 • kendisiyle 6 haftalık bir beslenme, antrenman ve supplement programı deneyimim oldu. öncesinde detaylı bir anket formu dolduruyorsunuz. formun ne işe yaradığını bilmiyorum ama. orada verdiğiniz bilgilere özel bir program gelmiyor karşınıza. genel hazırlanmış bir programın birtakım kısımları özelleştirilmiş geliyor.

  başta doldurduğum detaylı formda belirttiğim supplement programda yoktu örneğin. programlık da birşey yok zaten, antrenman sonrasında protein tozu kullanıyoruz bu. evimde çalıştığımdan sadece çalışma istasyonum var programın ona uygun olmasını, oluyorsa çalışabileceğimi belirtmiştim. ilk program dumbbell setine uyarlanmıştı. bu ilk hayal kırıklığı yarattı tabi bende. yazdıkların dikkate alınmamış. sonrasında düzelttik tabiki. bu eksikler haricinde 6 hafta boyunca bir iletişimin olmuyor soracağınız birşey yoksa. sorduğunuzda da bazen hızlı bazen geç cevap alabiliyorsunuz yoğunluğa göre. 6 hafta sonunda kendisi ne durumdayız diye sordu bana sadece o kadar.

  benim ilk online pt deneyimimdi. çok sıcak bakmadım olaya. reel bir ilişki, yan yana olmak daha mantıklı gibi. yukarıda arkadaş, abi kardeş gibi vs. denilmiş fakat öyle bir durum söz konusu değil. iletişim olarak ben üzerine düşmezsem bir karşılık yok.

  programlara gelirsek, beslenme için çok tek düze ve değişkenleri olmayan bir hayat tarzınız olması lazım. her gün aynı disiplini koruyabilmek için. 5 kilo verdim bu süreçte. üzerine spor programı da eklenince enerjinizin ya da vaktinizin ciddi bir kısmını bu işe ayırmak gerekiyor. yani her şeyden önce hayat tarzınızın buna uygun olması lazım programları kusursuz uygulayabilmek için.

  antrenman programı herşeyi eksiksiz yaparsanız 1. gün iki saati buluyor, 2. gün 1 buçuk saat dolaylarında. haftada 4 gün. kas kütlesi olarak önceden de çalışmama rağmen, gerekli protein almama rağmen, düzenli çalışmama rağmen hep yerimde saydım. antrenman esnalarındaki vücut ile ertesi gün arasında dünya kadar fark oluyor. bu benimle ilgili muhtemelen. bir yerde bir sıkıntı var ama çözmek için bilinçli birilerinin gözlemiyle halledilmesi lazım. ya da ilk etapta çok etkili olur gelişim ilerledikçe azalır ifadesi yanlış bilmiyorum.

  genel olarak böyle, aynı salondaysanız daha verimli olabilir ama online olarak çok da efektif değil. sadece berkay'a has bir durum olmadığını da düşünüyorum. spor ya da vücut geliştirme konusunda aşırı cahil olarak kabul edip eğitim vermeli eğitmenler. misal daha önce gittiğim hiçbir salonda böyle bir yaklaşımla karşılaşmadım. kimse bana kas gelişimin için protein artırmalısın, gereksiz şeker ve kaloriden kaçınmalısın, kompleks karbonhidratları kullanmalısın demedi örneğin. ice tea içmemem gerektiğini bile berkay'ın videolarından öğrendim. bilmiyordum çünkü. evet normal sağlığım için de faydasız şeyler ancak spor yaparken daha dikkat etmem gerektiğini bilmiyordum. genel olarak bilgilendirilme eksikliği var. daha birçok konu vardır. youtuberlık çıktığından beri bu biraz kırılmış durumda fakat hayatı spordan ibaret olmayan bizler için doğruyu bilgiye ulaşmak çok zaman alıcı oluyor. ortak bir ses de yok çünkü çoğu zaman.
 • bir arkadaşımın da tavsiyesi üzerine kendisinden beslenme, antreman ve supplement düzeninden oluşan bir uzaktan pt hizmeti satın aldım. yaklaşık 3 gün önce. henüz teslim etmedi programı. zaten bir programı 4 günde hazırlıyormuş. yani sıkıntı yok şu an. teslim ettikten sonra ilerleyen zamanlarda bu entry tekrar editleyerek detaylı bir şekilde deneyimleri aktaracağım. takipte kalınız.*

  edit: teslim aldım program güzel. detaylı hazırlanmış. ancak ben 1 hafta yaptım devamı gelmedi. benim gevşekliğimle alakalı tabi bu. editi bile kaç ay sonra yaptım. *
 • harika bir vücuda sahip kibar ve bilgili adam. ten rengi, geniş omuzları ve kaslı göğüsleriyle beni benden aldı herif.
  fotoğrafını duvara yapıştırmayı düşünüyorum.*
 • iki yıla yaklaşan fitness maceramda gelişimimin tıkandığı noktada uzaktan eğitim hizmetinden faydalandığım fitness model.

  ilk programları tamamladık ve bu hafta başında ikinci programlara geçtik. merak edenler için bu süreci detaylı şekilde anlatacağım.

  internette bulk dönemiyle ilgili araştırma yaparken bulk dönemiyle ilgili şu yazısına denk geldim ve diğer paylaşımlarını inceledim. diğer bodyci tayfadan farklı üslubu ve samimiyeti (göte göt diyor) dikkatimi çekti. sitesinden mail yoluyla iletişime geçtim.

  ilk olarak analiz dosyasını şu adresten doldurdum. 5 gün sonra ise programları mail ile gönderdi. 4 gün diyordu fakat 5. günde geldi.

  açıklamalarla birlikte antrenman programım 6, beslenme programım 4 sayfaydı. iki sene içerisinde birçok farklı program denediğim için antrenman programı konusunda şaşıracağımı düşünmüyordum ama bambaşka bir sistem ile karşılaştım. programımın geneli time under tension prensibine göre hazırlanmıştı ve set içerisinde saniye sayıyordum. tekrar sayıları yerine saniyeler vardı. başlangıçta böyle nasıl çalışılır ki desem de uygulamaya başladıkça sevdim.

  beslenme programı ise 4 ana öğüne göre hazırlanmıştı. analiz dosyasında beslenmeye ayırabileceğim bütçeyi de belirttiğim için hiçbir sorun olmadan plana uyabildim. tahmin edebileceğiniz gibi öğünlerimi yanımda taşıdım. programımda bulamadığım veya beni zorlayacak herhangi bir besin yoktu.

  supplement programına beslenme programı içerisinde, elimdeki ürünlere yer verilmişti. sonrasında ek supplement için bütçe ayırıp ayıramayacağım soruldu. kreatinim bittiği için bütçeyi zorlamadan kreatin eklemesi yaptık.

  iletişim konusunda yukarıda giydirilmiş ama öğrenciler için kurulan özel bir platform var. bu platformdan hem soru sorabiliyorsunuz, hem de herkese açık şekilde cevaplanan soruları inceleyebiliyorsunuz. bu özellik çok hoşuma gitti ve kendi sorularım dışında birçok soru inceledim. bilgi birikimimi artırmak adına iyi oldu.

  gelişim takibi için antrenman programının sonunda değerlendirme detayları yer alıyordu. haftalık genel değerlendirme ve 2 haftada bir fotoğraflı değerlendirme olduğu yazılmıştı. düzenli şekilde değerlendirmelerimi yolladım ve üzerine konuştuk. ben yollamasam sorulur muydu bilmiyorum.

  8 hafta sonunda plato döneminden çıktım diyebilirim. belim inceldi, diğer bölgelerden hacim kazandım fakat kol ölçüm değişmedi. kol lanetim var sanırım.

  gelelim naçizane giydirmelerime. sorularımın cevabını genelde ertesi gün alıyordum. birkaç kez ise bir gün daha geç cevap aldım. geçtiğimiz hafta bu konuyu tamamen düzelteceğini söyledi. durumu önümüzdeki haftalarda göreceğiz.

  başlangıçta whatsapp imkanı olup olmadığını sordum. özel hayatı dışında telefon kullanmadığını söyledi. telefon takıntısı olanlar için olumsuz bir nokta olabilir.

  genel anlamda memnun kaldım. programlarla ilgili sorusu olan suserlar yeşillendirirse yardımcı olabilirim.
 • yaklasik uc senedir fitness yapmaktayim, 67 kilo ile baslamistim 89 kiloya kadar cikan bir bulk yaptim. sonrasinda 1 sene bu bulk sirasinda aldigim yaglari vermeye calistim. bu sirada gerek kaldirdigim kilolar gerek yag oranim olarak bir platoya girdim veya girdigimi zannettim.

  bu noktada berkay hocadan uzaktan egitim almaya basladim, sagladigi yemek ve supplement programina harfi harfine uydum, ve o platoyu astim

  simdi tekrar bulk calismalarina basliyoruz

  cok efendi, isini seven, sorulara hizli ve icten cevap super bir adam