• "claire kot pantolonu ve svetşörtü içinde bir üniversite öğrencisine benzemektedir, elinde george berkeleyin 'insan bilgisinin ilkeleri üzerinde inceleme' kitabıyla yatağın üzerine uzanmıştır. bir ara, felsefecinin adının kalın harflerle claire'in svetşörtünün önünde yazılı olduğunu görürüz: berkeley........
  ...
  acemice şaka yapmaya çalışarak kızın svetşörtünü işaret eder ve 'berkeley'in kitabını okuduğun için mi göğsünde berkeley yazıyor' der. 'humeun kitabını okumaya başlayınca da üzerinde hume yazan bir svetşört mü giyeceksin?'
  claire güler. 'yo yo' der. (allahtan yoyo dememiş, zaten arada virgül var, ben kırptım onu) 'farklı telaffuz ediliyorlar. börkley ve barkley. birincisi okul adı, ötekisi bir adam. bilirsiniz.herkes bilir bunu.'
  'yazılışları aynı,' der martin. 'demek ki aynı sözcük ikisi de.'
  'aynı yazılıyorlar,' der claire 'ama farklı sözcükler."
  *
 • ayrıca (bkz: bsd)
 • bsd ve lsd'nin çıkış yeri
 • türkiye'de son dönemde basılan çoğu kitapta kullanılan ilk defa 1930'larda berkeley üniversitesi yayınları için hazırlanan ve itc firması tarafından pazarlanan font adı.
  ancak bedavadan ulaşmak pek kolay değil, firma da fontu 25 $'a satıyor.
 • altindan fay gecen yer. hatta daha ayrinti gerekiyor ise hillegass avenue 'da ev tutmayın derim. saglam bir deprem bekleniyor. uc berkeley 'in diger uc 'lere kaydırılması gibi bir felaket planı bile mavcut.
 • uc berkeley'e ev sahipligi ve isim babaligi yapan sehir/kasaba. ya da tam tersi. shattuck ve telegraph avenue sehrin en canli mekanlaridir. evsizler ve hippilerin dolandigi ve ögrencilerin en ugrak yerlerinden telegraph avenue, gece gündüz capcanli, hareketli ve reprenkli bir caddedir. university avenue boyunca ilerleyip, marinaya gitmek ve tam karsida golden gate görmek mümkündür. ya da uc berkeley tepelerine dogru cikip, tüm sehir tepeden, golden gate ve san francisco görüntüsü ile birlikte de görülebilir. güneyinde oakland ve kuzeyinde de albany ile komsudur. bart ile san francisco'ya gitmek yarim saat kadar sürer sadece.

  nereden baksan bir ögrenci sehri/kasabasi olan berkeley, yakinlarindaki stanfor ile karsilastirildiginda her ne kadar cok renkli, hareketli bir yer olarak gözükse de, tek basina degerlendirildiginde, yakininda san francisco olmasa, birkac yil sonra sikinti yapmaya baslayacak bir yer görüntüsünde.
 • sokaklarında people's republic of china'ya gönderme yapılarak hazırlanan people's republic of berkeley tişörtlerini görebileceğiniz şehir(imsi). zira (bkz: #9247508)
hesabın var mı? giriş yap