şükela:  tümü | bugün
 • beni derin dusuncelere garg eden bir olay.

  ikinci dunya savasi sonu, rusya talan etmis almanlari, vura vura geliyor.. berlin'de tas ustunde tas kalmamis. o sirada bir alman radyosu, dikta rejiminin sadece kucuk bir halkasi;

  berlin dimdik ayaktadir yurttaslar. ruslar geri cekiliyor, mevzilerden ayrilmayin anonsunu veriyor.

  hitler'e inanan ve yasama sansi olan bir avuc alman'da bu anons sayesinde tarihin tozlu sayfalarina karisiyor.

  kisaca; bu yasananlar suan icinde bulundugumuz durumun bir yansimasi gibi..

  ekonominin sahladigini, issizligin dustugunu, uluslararasi iliskilerin en ust seviyede oldugunu soyleyen bir hukumet ve bunu teyit eden bir basin. en acisi ise inanan milyonlar.
 • tek benzer kısım bu da değil üstelik.

  (bkz: reichstag yangını)
 • demokratik rejimlerde tüm toplumlar dibi görmeden yükselemez, halk demokrasi konusunda ne yazıkki böyle eğitilir. almanlar hitleri gördü şuan demokrasiye, cumhuriyete ve eğitime 4 kolla sarılıyorlar. eğer hitleri görmeseydi almanlar yada avrupalılar bugünkü gibi medeni ve demokrat olabilirler miydi ? iki tane dünya savaşı geçirdiler bu uğurda. bizim geçirdiğimiz daha doğrusu ortadoğuluların geçirdiği dönem de bu. önce dibini görüp sonra eğitilmek, demokrasiyi öğrenip yükselmek. islam sayesinde bu bizim coğrafyada çok daha acı verici daha yavaş oluyor, o da bizim şansızlığımız.
 • “söylediğiniz yalan ne kadar büyük olursa o kadar etkili olur ve insanların o yalana inanması da o kadar kolaylaşır”.

  adolf hitler
 • nürnberg mahkemelerinde "kandırıldık", " bilmiyorduk" demek nazileri kurtarmamıştı, kimseyi de kurtarmayacak.
 • en yakınındaki generallerin karşılığında hitler'in yüzüne karşı bir şey diyemedikleri sözdür aynı zamanda. sonrasını hepimiz biliyoruz.
 • hitler'in führerbunker'de hayali orduları cepheden cepheye sürdüğü bir anda, ellerine kullanmayı bilmedikleri panzerfaustlar tutuşturulmuş orta okul öğrencilerinden, kasap ve manavlardan oluşan volkssturm milislerine de bir görevlendirme yaptığında, yanındaki generallerden birinin; "führer onlar almanya namına elimizde kalan son insanlar" mealinde bir tespitte bulunması üzerine "almanya'nın en seçkin çocukları çoktan yokoldular, geride kalanlar sadece korkaklar ve çöp" dediği de rivayet edilir.

  özellikle hitler gibi yoğun bir metafizik seçilmişlik duygusuna sahip liderler başarısız olma ihtimalleri ortaya çıkınca yıkıcı biçimde öfkelenseler de akıllarını kaybetmezler; çünkü davranış veya stratejilerini başarılı olmak üzere değiştirmek yerine, başarısızlıklarını da metafizik görevlendirmenin bir sonucu olarak -fatalist argümanlar ile- değerlendirme eğilimindedirler. başka bir deyişle aslında baştan beri aynı derecede delidirler.

  başlangıç olarak;
  (bkz: ian kershaw)
  (bkz: hubris)
  (bkz: nemesis)
 • biz ne yaptıysak doğru yaptık cümlesi de kullanılabilirdi aslında.

  aklına gelmemiş demek ki.
 • bir ulus olarak kendini olduğundan üstün görmenin, kör milliyetçiliğin, ''ben yaptım oldu'' culuğun, savaş esnasında müttefiksizliğin ve birden fazla cephede savaşmanın sonunu hitler yaşamıştır. burada hitler'in davranış biçimi'nin yanında heinrich himmler 'in davranış biçimi de incelenmelidir. konunun kısa özeti için belgesel niteliğindeki der untergang filmi'ni tavsiye ediyoruz. dünyada faşizm kadar, yeşerdiği çevre, kullanılan söylemler, iktidara nasıl geldiği, hayali düşmanlar yaratması, güçlenmesi, düşüşü ve yokoluşu önceden belli olan standart olan nüanssız bir siyasi sistem yoktur.