• duvarın yıkılışı:9/11/1989
 • yapilisi 1961.
  ilk yapildiginda insanin boyunu biraz asan tuglalar konulmus, ustune de 5 sira dikenli tel cekilmis, olmus bir ayirgac. sonra epey bir gecen olunca bati tarafina, guclendirmisler.
  simdi bir bolumu saklaniyor turistik amaclarla, hatta eskiden duvarin gectigi yere taslar koymuslar yol boyunca. ustunden arabayla falan geciliyormus fakat anlasiliyormus duvarin nerde oldugu yikilmadan once.

  eskiden duvarin gectigi yerdeki mahalleler cok ucube yerlermis, fakat simdi sehrin tam ortasinda oldugu icin o bolge, sehrin en kozmopolit yeri olmaya aday.
 • doğu almanya vatandaşlarının batı almanya ya kaçmalarını önlemek amacı ile doğu alman meclisinin kararı ile 12 ağustos 1961 yılında ördürülen duvar. 9 kasım 1989 da doğu almanyanın, isteyen vatandaşların batıya gidebileceğini açıklamasının ardından yıkıldı ve parçaları ticari meta haline geldi. parçalarından büyükçe bir tanesi mountain viewde amerika birleşik devletlerinin başarısı olarak sergilenmektedir.
 • almanca adı die mauer'dir.
  fransa'da eiffel'in önü, roma'da foro roma, ankara'da anıtkabir neyse doğu ve federal almanya kesişim noktasındaki checkpoint charlie de odur.
  checkpoint charlie amerikalıların batı berlin'i murakabe ettikleri noktadır.
  yakınında ünlü bir yahudi savaş müzesi vardır.
  bu checkpointi inşa eden amerikalılar batı berlin'i, 60lı yılların sonlarına kadar havadan uçakla beslemiştir. çünkü doğu almanya sınırları içinde olan berlin rus ambargosu altındaydı.
  ayrıca kennedy*: "ich bin ein börliner" gibi amerikan esanslı bir cümle de kurmuştur.
  almanya'nın simgesi ayıdır.

  beş yıl önce on yıl sonra edit: hayır, almanya'nın simgesi kartaldır.
 • 9 kasım 1989'da, batılılar kendi taraflarına geçen her doğu alman vatandaşına 100 mark harçlık bahşetmiştir.
 • 1989'daki yıkılışı naziliğin ölmediğini, ırkçılığın bir milletin özüne yerleşmiş olabileceğini, 20. yüzyılda bile kendine benzemeyenlere karşı yapılan vahşi saldırıların gazetelerde kampanyalarla desteklenebileceğini göstermiş, kısa süre için bile olsa alman sığınmacılarının "acaba ben de mi sabun olacağım?"* sorularıyla kıpraşmasına sebep olmuştur *
 • 1989 yili baslarinda dogu almanya cumhuriyeti hükümeti isteyen dogu almanya vatandaslarinin sovyetler denetiminde diger dogu blogu ülkelerine geçis yapabilmesine izin verdi. bu iznin çikmasiyla binlerce dogu alman vatandasi polonya, çekostlavakya, macaristan, yugostlavya gibi ülkelerin baskentlerine akin etti ve buralarda bulunan amerikan, ingiliz, fransiz v.b. demokratik ülkelerin büyükelçiliklerine sigindi. daha sonra da bu siginmacilar özel trenlerle demir perde'nin gerisinden özgürlüge dogru uzun tren yolculuklarina çiktilar. kaçisin bu kadar yogun oldugu bir durumda dogu almanya hükümeti duruma bir çözüm bulmak için toplandi. burada yasayan insanlar artik bu sekilde zaten dogu almanyadan kaçabildiklerine göre duvarin bir anlami kalmamisti. gece yarisina dogru hükümet ilk olarak brandenburg kapisi'ndan baslayarak barikatlari ve geçis önlemlerini kaldirdi. her iki almanya tarafindan yaklasan insanlar önlerine rus askerlerinin çikip onlara engel olmamasiyla beraber duvarin üzerinde kucaklastilar. bati alman tarafindakiler duvarin üstünde dogudan gelen kardeslerini adeta savastan kaçirir gibi çekiyorlardi. insan seli bir saat içinde yüzbinlere ulasti ve ardindan sinirin kalkmasiyla beraber bati tarafindan gelen dozerlerle duvar tamamen yikildi ve tarih oldu.
 • bir diger adi da utanc duvari olan, soguk savas donemi simgesi.
 • berlin'de, ortasındaki plastik kutucukta parçalarını barındıran kartpostallar bulabileceğiniz duvar
 • demokratik alman hükümeti tarafından 13 agustos 1961 tarihinde doğu berlin den batı berline geçişi engellemek için inşa edilen duvar. özellikle 1945 den sonra işçiler doğu berlin den batı berlin e sığınıyorlardı. bu göç doğunun ekonomik hayatını olumsuz yönde etkiliyordu. duvarın yapımından sonra çeşitli yollarla bu barikatı aşmak isteyen yüzlerec insan duvarın dibinde can vermiştir.
hesabın var mı? giriş yap