şükela:  tümü | bugün
137 entry daha
 • bundan tam 30 yıl önce yıkılan duvarın haberini dw türkçe yaptı. o dönemde doğu berlin'de muhalif bir aktivist olan ve 5 hafta tekli hücre cezasına mahkum olan kathrin hattenhauer'in gözünden berlin duvarı'nın yıkılışını anlatan haberi izleyebilirsiniz..

  youtube link

  bonus olarak ta şu 2015 yapımı, tom hanks başrollü ve biraz da amerikan propagandası kokan şu filmi izleyebilirsiniz. imdb link
  (bkz: casuslar köprüsü)
 • tam 30 yıl önce aramızdan ayrılmış yapı. berlin duvarı yıkıldığı zaman esen rüzgarlar ne kadar güzeldi. wind of change ile herkes daha huzurlu bir dünyanın geldiğini düşünüyordu. öyle olmadı pek tabiki. duvar sonrası küresel şiddet azalmadı. körfez savaşı her şeyi aynı olacağının bir işaretiydi sanki. eski tas eski hamam. vekâlet savaşları, silahlanma yarışı, inşa edilen ve edilmesi düşünülen başka duvarlar. berlin duvarı gitti bölünmüşlük kaldı yadigar. 30 seneye rağmen almanya hala doğu almanları entegre etmekle uğraşıyor. pegida gibi aşırı sağ hareketler sırtını bu insanlara dayıyor falan.

  dönüp bakınca insan leonard cohen'e hak veriyor:

  "give me back the berlin wall
  give me stalin and st paul
  i've seen the future, brother:
  it is murder."

  dönemi anlamak isteyenler

  deutschland 83 ve 86 dizilerini. das leben der anderen, the tunnel, der himmel über berlin, goodbye lenin, the spy who came ın from the cold gibi filmleri izleyebilirler.
 • bundan tam 30 yıl önce yıkılmış olan soğuk savaş’ın simgesi.
 • bin başkanını milletin parasıyla yıldönümü etkinliğine katılması.
  fransa almanya gezisi bu seferde merkele atıp tuttu ülkeyi heralde. birazda belediye işleri ile uğraşsa siyaset ve ülkesini kötülemek yerine.
 • 30 yıl önce bugün yıkılan, soğuk savaşın en önemli sembollerinden biridir.
  halbuki bu olaydan çok değil 11 ay önce 18 ocak 1989 da doğu almanya lideri erich honecker duvarın 50, hatta 100 yıl sonra bile ayakta kalacağını kendinden emin bir şekilde söylemişti. tarih, büyük konuşanları cezalandırmada çok acımasız.
 • (bkz: mauerfall)
  inşa edildikten 28 yıl 88 gün sonra, bundan tam 30 yıl önce yıkılmış duvar.