şükela:  tümü | bugün
 • oyuncu ödüllerinde cinsiyet ayrımını kaldırmaları çok tebrik toplayacak, en başta çok güzel bir iş yaptıkları için bol bol alkışlanacak, fakat zaman geçtikçe pek de iyi bir karar olmadığı ortaya çıkacaktır. ödülü iki sene üst üste erkek oyuncular -hak ettikleri şekilde- alınca, üçüncü sene hak etmese bile kadın oyuncuya verecekler ödülü. bunu tahmin etmek için sinemadan anlamaya ve festivalleri takip etmeye gerek yok. sosyal medyada kırk beş saniye geçirmek yeterli. çünkü ödülleri erkek oyuncular topladıkça, oyuncular gerçekten ödülü hak etmiş mi etmemiş mi buna bile bakılmaksızın, festivalin ayrımcılık ve kadın düşmanlığı yaptığına dair yazılar yazılacak, podcastler doldurulacak, tweet'ler atılacak, yazılar yazılacak. ''ödülü hak ettiği şekilde erkek oyuncuya vermek sureti ile kadın düşmanlığı yapmak'' gibi ilginç argümanlar türeyecek. eşitlik sağlayalım derken, erkekleri de kadınları da eşitsizliğe ve adaletsizliğe maruz bırakacaklar ama kolay kolay geri dönülecek bir karar olmadığı için geri adım da atamayacak ve zaman içinde ''en iyi oyuncu ödülünün'' itibarsızlaşmasını izleyecekler.

  kategorilerin cinsiyete göre ayrılması kadınları mağdur etmediği gibi eşitsizliğe de neden olmuyor. bilakis, bence, bu hâliyle daha eşit şekilde yarışmalarını sağlıyor. aynı tartışma akademi ödülleri için de yapılıyordu. sektör hâlâ erkek ağırlıklı, büyük bütçelerin büyük kısmı erkekler tarafından yönetiliyor, başrolleri erkek olacak senaryolar yazılıyor ve tartışılan şey ''oyuncu ödülünde cinsiyetsizlik''. eğer berlin'de ödül hakkaniyetli şekilde dağıtılırsa her on ödülden dokuzunu erkekler alacaktır. sebeplerini de az evvel yukarıda saydım zaten. tartışılması gereken başka konular varken bütün bunları es geçip vitrindeki bir ödülü kimin, ne şekilde alacağına kafa yormak, popülizmden başka bir şey değil. hiçbir sorunu çözmediği gibi, yeni sorunlar yaratmaktan başka bir işe de yaramayacak.

  bir ara da ''bond kadın olmalı'' tartışmaları vardı. böyle tartışmaları açanların kadın düşmanı olduğunu düşünüyorum ben zaten. kadınlara eşit haklar vermenin yolu ''erkek bir karakteri'' kadın yapmaktan mı geçiyor? beş yüz yıllık kült bir karakteri bir anda kadın yapınca bütün sorunlar bitiyor ve kadınlar eşitliğe mi kavuşuyor? mesela bond tarzı bir kadın karakter yaratıp, yıllar yılı ona yapılan yatırımlarla kült bir kadın karakter oluşturmak daha iyi olmaz mı? hazıra konmak mı yoksa böyle bir süreç mi daha çok saygı uyandırır ve kabul görür? bunu kadınlara sorsak ikincisini tercih ederler ama sosyal adalet savaşçıları birincisinde ısrarlı. çünkü popülizm böyle gerektiriyor.

  geçen yıl ''bu sene de en iyi yönetmen oscar adayları arasında kadın yönetmen yok'' tartışmaları da buna bir örnek olabilir. bunun sebebi, o sene kadın yönetmenlerin adaylık kazanacak bir film çekmemiş olmaları olabilir mi, sadece soruyorum. sesli düşünüyorum. bir ihtimal olarak kadın yönetmenlerden adaylık hak edecek bir performans çıkmamıştır belki de? hiç düşündünüz mü bunu? sanmıyorum. işin kötü kısmı ise ben bunları söyleyince kadın düşmanı oluyorum. halbuki alakası yok.

  kadınların eşit haklara sahip olmaları, hak etmedikleri adaylıklar ve ödüller almalarıyla sağlanmayacak. bu adaylığı/ödülü kadına verelim de sesleri kesilsin anlayışı devam ettiği müddetçe de hiçbir sorun çözülmeyecek zaten. kadınların ihtiyacı olan boş adaylıklar veya cinsiyetsiz kategorilerde yarışmak değil: eşit şekilde yarışacakları alanlar sağlamak. çekilen yüz filmden doksanı erkekler tarafından yönetilirken ''neden kadın aday yok'' sorusu mânâsız. berlin'de de birkaç seneye ''neden ödülleri erkekler alıyor'' tartışmaları yükselecek. zannedecekler ki ödülü kadına verince sorun da çözülecek. bir diğer sorun ise balrog gibi yer altında bekliyor: ödülü -hak ettikleri şekilde- kadınlar alınca da ''pozitif ayrım yapıp ödülleri kadına verüyüüürler.'' diyecekler.

  son sözüm şu olabilir: yine de yenilikler ve kabuk kırmak iyidir. kötü sonuçlansa da yol gösterici olabilir. bazı değişimler gerçekleştikten sonra ona ihtiyaç duyulduğu anlaşılır. çünkü çehre değişir, bakış açısı değişir. şahsen bu fikri anlamsız buluyor, sorun çözeceğine inanmıyor, yeni sorunlar yaratacağını ve sürekli etrafında dönüp duracak olan tartışmalardan ötürü de ödülün, zaman içinde itibarsızlaştıracağını düşünüyorum. ancak belki de burada açılan yol başka yollar açılmasına ve şu an benim ya da bu kararı alanların dahi göremediği, kestiremediği daha da farklı yollar açılmasını sağlayabilir. böyle ihtimaller her zaman vardır. genelde gerçekleşmese de.
 • ödül kategorilerini cinsiyetsizleştirerek saçmalamış organizasyon. liberal nöbetinden başka bir şey değil.
 • berlin fim festivali hakkında eni konu, dallı budaklı yazıları, sohbetleri, eleştirileri bu işin erbâbına havâle ederek şuracıkta ufacık birkaç bilgiyi arzetmek istiyorum.

  berlin film festivali, nâm-ı diğer berlinale, ortalama seyirci sayısı nazar-ı dikkate alınırsa, hâl-i hazırda dünyânın en fazla bilet satışının yapıldığı film festivalidir. bu yönüyle, bir "seyirci festivali" olan berlinale, sıkletindeki diğer festivaller cannes ve venedik'ten ayrılmaktadır. ki, esas kıymet-i harbiyesi de burada yatmaktadır.

  2013'te 63'üncü kez gerçekleşecek olan festivalin bu seneki bütçesi 21,5 milyon avro olacak. bu bütçenin 6,5 milyon avrosu federal bir devlet olan almanya'nın federal kültür bakanlığı tarafından karşılanıyor.
 • filmler, söyleşiler, galalar, partiler, konuklar... her şeyiyle sahip olduğu saygınlık ve ünü hak eden, on gün boyunca başka bir boyuta geçmenizi sağlayan "model festival"dir. gerçi on günün sonunda down'ı epey sert olabilirmiş gibi duruyor ama olsun.
 • ilk açılışını 1951 yılında, üstad hitchcock'un rebecca'sıyla yapmış olan festivaldir.
 • metin erksan' ın yönettiği susuz yaz ile vakt-i zamanında 1.lik ödülü aldığımız festival.
 • gelecek yildan itibaren en iyi oyuncu kategorisindeki ödülleri cinsiyete göre ayirmadan verecek festival. yani "en iyi erkek/kadin basrol" ve "en iyi kadin/erkek yardimci oyuncu" ödülleri yerine "basrolde en iyi oyuncu" ve "en iyi yardimci oyuncu" ödülleri verilecek.

  kaynak

  bununla beraber, festivalin ilk düzenleyicisi alfred bauer'in, nazi dönemindeki tutumyla ilgili yeni bulgular üzerine adina verilen ödül tamamen kaldirilmis. bu ödül gecen festivalde de verilmemisti.
 • cannes film festivali'nin golgesinde kalmakta. cannes film festivali nobel odulleri gibi biraz politik. berlin film festivali daha bir sanat dostu.
 • gecen sene 2021'de acik hava gosteriminde yalnizca bir filme gidebildigim mukemmel etkinlik. bu sene malesef bilet secimi cok karisik olmus. programdaki biletlerin hepsi uc gun once satisa aciliyor. program icin

  bu sene rabiye kurnaz vs. george w. bush filmi cok ilgimi cekti. diger bir iddiali turk filmi ise 70lerdeki turk gocunu de anlatan ask, mark ve olum. bilet bulabilirsem kesin gidecegim diger filmler ise a e ı o u – das schnelle alphabet der liebe ve peter von kant.
 • hani "adamlar yapmış" derler ya, festival nasıl olurmuş gidip görmek, yaşamak gerek. yeni döndüm, çok etkilendim, şiddetle öneririm.
hesabın var mı? giriş yap