şükela:  tümü | bugün
 • avrupada gordugum en agir isleyen, en karisik, en bakimsiz metro sistemi. aslinda metro degil paralel ve dikey banliyo trenleri. sabah havaalanindan donerken tarifede sehir icine gittigi ifade edilen tren yolcularini yari yolda indirdi. baska bir trenin gelmesi yarim saati buldu ama tren asiri kalabalikti. 2 tren daha gecti ayni yogunlukta. bir trende bos gecti. istasyonda saat 9:30'ageldiginde ise gec kalan yuzlerce insan vardi. kaldigim hosteldeki gorevlinin deyimiyle:

  "korkunc"

  daha da korkuncu bisiklet bileti alan insanlarin ellerinde bisikletle o kalabalik vagonlara binip 3-4 kisilik yer isgal etmesi. belediyenin sabah saatlerinde metroya bisikletle binilmesini yasaklamasi gerek. s ve u adli 2 ayri metro turu var aralarindaki farki anlayamadim. bir de uzak mesefelere giden rer tarzi cift katli trenler var. bunlar bazi yerlerde ayni hatti kullaniyorlar. trenlerin gecis yon ve peronlari devamli degisiyor. insanlar sadece almanca yapilan anonslari takip yan perona gecmek icin agresif sekilde kosuyor.

  en acisi da bu igrenclige sivil toplumun guclu oldugu bir ulkede kimsenin tepki gostermemesi. sadece bir kere alkis tutuldugunu gozlemledim.

  berlin metrosundan olanlarin 10da 1i istanbulda olsaydi halk belediyeye yuruyup topbasi linc ederdi.
 • berlin metrosu aslında hiç karışık olmayan 9 ayrı hattan oluşan bir sistemdir. herkesin bildiği harita, diğer şehir içi trenleri, regional trenleri, ve ringleri ve hatta metroyu bir arada gösteren haritadır. bakınız: http://www.berlinverkehr.com/…tze/051212sumetro.jpg

  berlin metrosu, u bahn diye tabir edilen ve u1, u2, vs diye adlandırılan bir sistemdir. sabahları hiç teklemeden çalışan bu sistem, gece yarısı olduğunda kapanır. tabii bu haftasonları böyle değildir. cuma ve cumartesi geceleri sabaha kadar işler bu hatlar. saat sekizden sonra trenlerin sıklığı azalsa da sanılanın aksine krizler yaşanması pek görülmüş şey değildir. yaşanabilecek en büyük kriz, bilet kontrolörlerinin sizi biletsiz yakalamasıdır. yahut trene binen rahatsız edici türden olan sarhoş gruplardır. bunun dışında gün içinde trenler beş dakikada bir gelir.

  s bahn ile u bahn'ın farkı ise birinin şehir içi tren rotasını kullanması ve hiç yerin altına girmemesidir ki bu s bahn olur. u bahn ise, u1 hattı ve u2'nin bazı durakları haricinde genellikle yer altından gider. bunlar dışında, sorunlu bir s bahn yapısı olduğu doğrudur. zira stadt bahn diye tabir edilen bu şehir içi trenlerinin bazılarının rotaları değişmekte olduğundan ve bazı bakım eksikliklerinden dolayı aşağı yukarı bir senedir sabahları ve iş çıkışı saatlerinde felaket oluyor. ama bundan kaçınmak için bir sürü alternatif de sunmuşlar size. bakınız: metro, otobüs, tram, vs.

  bir de her yere metroyla ulaşabilmek tarifsiz bir duygu.
 • sehir gibi kendisini özleten , gelişmiş ulaşım sistemiyle karısık olmayan aksine hayatı kolaylastıran metrodur.
  yalnız biletsiz yakalanıldığında asla affetmiyorlar.hatta daha sonradan biletinizi bulup gösterseniz bile umursamıyorlar.cünkü bunun bile ticaretini yapmaya baslamıslar.metro istasyonu icerisinde veya dısarısında kullanılmış bilet satanlar oluyormuş.bileti buldunuz buldunuz yoksa cezayı hic acimadan kesiyorlar.
 • dünyanın en önemli ve gelişmiş metro hatlarından biri.
  aynı ölçekle çizilmiş dünyanın en önemli metro hatları için: http://fakeisthenewreal.org/img/subway/berlin4.jpg

  tabii ki istanbul metrosu gibi gudik bir hattı içermiyor.
 • berlin'in hemen hemen her yerinde bulunan, inanılmaz derecede düzenli metro ağı. paris metrosundan daha az hatta sahip olabilir belki ama daha modern bir metrodur.
 • bilet kontrollerini dövmeli, küpeli neo-nazi tipli dazlak memurların yapabildiği metro hattı. bilet almanız tavsiye olunur o yüzden.

  karışıktır, aktarmaları uzundur, bazen bir kaç sokak geçmeniz gerekir aktarma için. ama s-bahn'lar candır.

  ayrıca s2'ydi yanlış hatırlamıyorsam, şehir dışındaki sachsenhausen toplama kampına götürür.
 • her daim garip bir koku vardır istasyonlarında ve vagonlarında ama gene de candır. geç saatlerde parti çıkışı evine giden insanlarla bazen garip bazen komik diyaloglara sahne olur.
 • yüksek düzeyde curry wurst kokusuna maruz kalabileceğiniz metro hattıdır.
 • anda kalan bir saksağan için moritzplatz'dır.
  sade ve sadece. moritz' place.

  ama saksağan kalmaz, uçar. geride bir melodi tınlar iç güveysinden hallice.
  harfler yine yer değiştirmiş işte.
 • çok gelişmiş, aşmış da kart teknolojisine geçmemek konusunda bayağı ısrarlılar. turiste bile abonman bileti veriyorlar yahu. ayrıca pahalı, en güncel haliyle kısa mesafe (üç durak) 1,70, iki saat kullanımlık tek yön 2,70 oyro. iki saat içinde geri dönersen bilet geçersiz, yenisini almak zorundasın, çünkü tek yön. bi de "ticket validation" olayı var, tam çağdışılık örneği, insanı uğraştırıyorlar ya.

  u2 hattı tüm turistik gezme ve de tozma ihtiyacını görür.

  https://www.bvg.de/en/