şükela:  tümü | bugün
 • hitler almanyasının ölmeden önceki son bir kasılması olan savaş.22 nisanda başlamış 2-3 mayıs tarihlerinde bitmiştir.teslim anlaşmasını general keitel imzalamıştır.son münferit çatışmalar şansölyelik binası,berlin hayvanat bahçesi ve birkaç münferit yerde olmuş ve berlin sovyet ordusunun eline geçmiştir.onbaşılar savaşı diye bilinir.
 • volkssturm ve hitler jugend'in direnişiyle yaşanan savaş. alman güçleri yarım milyon kişiyle şehri on gün boyunca savunmuşlar fakat çok üstün sovyet kuvvetlerine daha fazla direnememişlerdir. 23 nisanda şehre giren sovyetler, sokak sokak çatışarak reichstag'a kadar gelmiş kızıl bayrağın binanın çatısına dikilmesi, führerbunker'ın ele geçirilmesi, berlin hayvanat bahçesi ve eski devlet sarayındaki son direnişlerin kırılmasıyla berlin'de tam hakimiyet kurmuştur.
 • bu 2 haftalık savaşta toplam 1.2 milyon kayıp verilmiştir. alman kuvvetleri çok zayıflamasına rağmen yine de 650-700.000 civarı askerle savunma yaptığı söyeniyor. dünya tarihinin gördüğü yanılmıyorsam en kanlı 3. savaştır.
 • almanların son kalesi berlin'in sovyet kuşatması altına girdikten sonraki savaşın adı. almanların fanatikçe direnişi ve stalin'in abd'den önce berlin'i ele geçirmek istemesi yüzünden, sovyet generali jukov komutasındaki rus ordusunun sürü misali cepheye sürülmesi nedeniyle sovyet kayıpları 500 bini bulmuştur. 2. dünya savaşındaki en kanlı sokak savaşları burada yaşanmıştır. ancak berlin sonunda düşmüş ve hitler intihar etmiştir. fakat asıl trajedi savaştan sonra başlamıştır. 100 bine yakın alman kadını sovyetlerce tecavüze uğramış, yaklaşık 10 bini ölmüş veya intihar etmiştir. stalin ise bununla ilgili ''askerlerimiz savaştan çıktı ve biraz eğlenmeye ihtiyacı var'' şeklinde iğrenç bir açıklama yapmıştır.
 • savaş sonrası, devamı türkiye'ye kada uzanan ilginçbir olay da yaşanmıştır:
  (bkz: şimdi boku yedik)
 • kızıl ordu'nun zaferini seri tecavüzlerle taçlandırdığı savaş. sorsan amma lakin ki öyle değildir diyeceklerdir.

  ivan konev ve georgi konstantinoviç jukov'un berlin'i daha önce ele geçirme rekabetleri yüzünden sovyetler oldukça fazla kayıp vermişlerdir.

  (bkz: seelow tepeleri muharebesi)
 • sovyet aşığı emperyalist yalayıcıları tarafından kutlu gün ilan edilen, sovyet tecavüzleriyle ünlü savaş.

  çok seven avrupa halklarının tecavüzlere bakışı;

  http://www.dailymail.co.uk/…rmany-tried-ignore.html

  hee lan avrupa halkları sovyet sürülerinin tecavüzlerini kutlayacaktı. savaştan harap olmuş ülkede, sovyet uydusu dergilerle halkların kutlama yaptığını zannediyorlar :)

  mesela 1945 yilinda sovyetler tarafindan berlin'de yapılan savaş anıtına, almanlar 'tecavüzcü asker anıtı' lakabını takmışlardır.

  (bkz: tiergarten)

  http://en.m.wikipedia.org/…ar_memorial_(tiergarten)

  kapitalist bik bik demeyin, kalbinizi kırarım.
 • katyuşaların ıslıklarıyla tamamlanmıştır.
  sonrası ne nazi kalıyor ortada ne de başka bir haşarat.

  bana kalırsa almanlar dünyanın başına açtıkları dertten sonra komple yeryüzünden silinmediklerine sevinsinler yeter onlara.
 • savaşı anlatan yok herkes tecavüzleri konuşuyor, efendim o ortamda tevacüz olmaması insan doğasına aykırı.abuk subuk ideolojik entriler girmeyin.tecavüz kesinlikle olmuştur ama bunu rusu, ingilizi, amerikalısı, almanı hepsi yapmıştır.
hesabın var mı? giriş yap