şükela:  tümü | bugün
 • ırkçılar için türk türk’tür boşu boşuna kendinizi oradaki türklerden ayrı tutup oradaki türkler bunu haketmiştir gibisinden konuşmayın. oradaki türklerin en son gidenleri bile 45 sene emek vermiştir almanya’ya. ve almanların tenezzül etmediği bok temizleme, vücudu yıpratan ağır sanayi, boya, inşaat gibi türlü pis işte çalışmışlardırlar.

  tamam bu insanlar dünyanın en elit en seçkin en kural tanıyan insanları değiller ama bu tip insanlara her allah’ın günü sövenlerin çalıştığı odtü, bilkent mezunlarının dolup taştığı iş yerimde çalışanların kural tanımamazlıkta bu insanlardan çok da farklı olmadıklarını defalarca gördüm.

  çomarlık ne kadar genlerimizde de olsa bu saldırıyı hakettiğimiz anlamına gelmez. muhtemelen alman devleti de bu saldırgana ciddi bir yaptırımda bulunmaz. ne kadar domuz yersen ye ne kadar almancan iyi olursa olsun bir ırkçı seni gözünden tanır kara kaşını bahane eder.
 • turkiye'nin kibris'a gocmen gondermesi ile ilgili mesaj hakli, ecevit'in en buyuk hatasi turkiye'de issizlik fazla, bir kisim vatandasi kibris'a gonderelim demesi. fakat orada da yapilan secim yanlis. dogu ve g. dogu'da issizlik cok diye oradan secildi vatandaslar. arastirilirsa bunun dogrulugu teyid edebililir. her turk kimligi tasiyan turk degil. entry sahibi de bu gruptan.. surekli turkiyeli kelimesini kullanmasindan belli. almanya konusunda da sorunun buyuk kismi soyledigi gibi "turklerden" degil "turkiyeliler" den kaynakli. almanya'da "biji apo" t-shirtleri ile gezip yalnizca polisle basi derde girince turk olan serefsizler en bariz ornegi.
 • (bkz: almanyadaki türklerin türkiye kürtleri muamelesi görmesi)
 • ana dilinde konusan iki insana irkci saldiri yapilinca, “ama onlarda aralarinda almanca konusacak” diye akla hayale gelmez tespitlerde bulunan, yabanci dil bilmeyen ve muhtemelen schengen vize basvurusu zamaninda siktir yiyince kendince almancilara nefret kusarak rahatlayan bir adet yazar iceren baslik.
 • nedense hikayeyiyi hiç yabancılamadım.
 • alman medeni ama kendi insanına karşı
  yabancıya karşı domuz muamelesi yapar

  zira eğer işçiye ihtiyacı olmasa ne türke ne de diğer insanlara vize falan vermez alman

  siz almanı benden dinleyin her türlü ırkçılığa maruz kalmış biri olarak konuşuyorum
 • ırkçı bir saldırıdır. lakin burdaki ırkçılık, almanyanın toplamından bir milyon kat fazladır. bir de ön almak için suriyelilerle karıştırmayın, onlar çok pis bir kerem şartını da koymuşlar. yani güya ırkçılığa karşı çıkarken bile ırkçılık yapan bir zihniyetten bahsediyoruz. almanyayı gördüm. orda türkler, kürtler ve diğer göçmenlerin yol açtığı sorun ve tahribatlar; burda suriyelilerden kaynaklı sorunların bir milyon misli. bunu giden herkes de görebiliyor. almanlar bunun için aman daha fazla göçmen gelmesin diye tetikte bekliyor zaten. buna rağmen yine başta türkler ve kürtler olmak üzere göçmenler orda kendi vatanlarından bile çok daha rahat yaşıyor. münih'in işlek caddelerinden goethe'nin türkiyedeki herhangi bir caddeden hiç farkı yok. orda gram almanca bilmeden bile çok rahat yaşayabiliyorsunuz. hava alanındaki pasaport polisi bile almanca bilmeyenle türkçe konuşuyor. burda arapça iş yeri tabelasından dolayı kopan kıyameti gördük. dönerci mönerci dükkanı açıp etrafa duman salmakla almanya'nın ekonomisine bir katkı sağlamıyorsun. sağlayanı da var ama onlar olmazsa almanya veya almanlar değil kendileri zor durumda kalır. yine de münferit türden ırkçı bir saldırıdır. burdaki ırkçılık da daha sistematik ve organizedir.
 • çok vahim olay.

  türkiye'deki bilinçsiz gençler avrupa'ya hayran oladursun, avrupa'ya ırkçılık iklimi giderek daha çok hakim oluyor ve "tek dişi kalmış canavar" kalan son dişini de dökmek üzere.

  (bkz: #79795999)
 • şiddetin her türüne karşıyım. ister fiziksel ister psikolojik şiddet olsun. öncelikle bunu belirteyim.

  lakin, bu gurbetçi arkadaşlar, almanya’da türkçe konuşurken, türkiye’ye geldiğinde de almanca konuşuyor. yani sürekli bir farklı olma ya da anlaşılamama isteği var.