şükela:  tümü | bugün
  • jfk in unlu gafi "ich bin ein berliner" e konu olmus pasta. hatirlayiniz jfk almanya ziyaretinde halkin gonlunu almaya calisirken "ben bir pastayim" demeye gelen bir cumle kurup madara olmustu. nerden hatirlayacaksiniz?

adanaya gidip "ben bir bucuk adanayim" demesi gibi bisi.
    yok bu olmadi.
  • bir çeşit alman pastası. hatta ta kendisi bile olabilir. diğer pastanelerde de mevcut mu bilmiyorum ama ben sadece hakan pastanesinde rastladım kendilerine. eğer çikolatalı ürünleri seviyorsanız alman patasının çikolatalı versiyonuna denk düşebilecek bu ürünü kaçırmayın valla. ben dersaneye gittiğim dönem boyunca sadece yediğim berlinerden 4-5 kilo almıştım(e işin içinde öğle yemeğinde yenilen yarım ekmek midye tava da vardı tabii . . .)
  • berlin dışında tüm almanyada hatta tüm dünyada bu adla bilinen pasta. bir tek berlinliler pfannkuchen derler. pastaneye gidip berliner isterseniz anlamazlar. buradan şöyle bir analoji kuralım: kennedy berlin gezisinde söyleyeceği almanca tümceleri illaki birilerine sormuş kontrol ettirmiştir. e kontrol ettirdiği kişi doğma büyüme berlinli ise aklına gelmemiş olabilir adamcağızın...
  • bavyera'da pasteneye girip yanlislikla berliner isterseniz linc edebilirler, krapfen demeniz daha uygun olacaktir.
  • diğer yerlerde nasıldır bilemiyorum fakat backhaus'un çikolatalı berliner'i şahane.
    ilk ısırıkta öpüşme hissi veren besinlerden.
  • real marketlerinde güzel bir türü yapılmaktadır. 4 lü paketler halinde 2,5'tl den satılmaktadırç
  • berlinerle ilk tanışmam gece yarısı aniden gelen donut yeme isteğiyle oldu. donut tariflerine bakarken bu da neymiş bir deneyeliyim diyerek sıfır beklentiyle giriştiğim ilk berliner denememden sonra şu an bir berliner ustası olarak güzel bir berliner tarifini buraya bırakıyorum. güzel bir kahve eşliğinde günümüzü şenlendirsin diye işte tam ölçülü berliner tarifimiz:

malzemeler:
    1 su bardağı ılık süt ( kesinlikle sıcak değil, çok hafif ılık olacak, önemli!)
    3 yemek kaşığı tereyağı (eritilmiş olacak tereyağı kesinlikle sıcak dökülmeyecek, bekleyin soğusun biraz.)
    3 yumurta sarısı
    1 küçük paket instant maya,
    3 yemek kaşığı şeker,
    3,5-4 su bardağı un,
    kızartmak için sıvı yağ,
    içi için reçel, çikolata sosu, marmelat (çilek, ahududu, böğürtlen, kayısı reçelinin tanelerini blenderdan geçirip koyu bir marmelat elde edebilirsiniz)
    üzeri için pudra şekeri.

hazırlanışı
    1. derin bir kapta süt, eritilmiş tereyağı, maya ve şekeri karıştırın,

2. yumurta sarılarını ekleyip hızlıca karıştırın,

3. bu karışım üzerine unu azar azar ekleyerek ele yapışmayan, yumuşak kıvamlı bir hamur elde edene kadar yoğurun,

4. üzerini örtüp ılık bir ortamda 45-50 dk dinlendirin,

5. hamuru ikiye bölüp bir parçasını tezgahta 0.5 cm kalınlığında açın,

6. istediğiniz büyüklükte yuvarlak bir kalıpla ya da bardak yardımıyla parçalar kesin, tepsiye dizin.

7. üzerlerini temiz bir bezle örtüp ılık bir ortamda 40-45 dk. tekrar dinlendirin,

8. berlinerler kabardıktan sonra bir sos tenceresinde veya derin bir tavada bolca sıvı yağ kızdırın ( burada bir püf nokta var. yağ ısısı 150 derece olmalı. mutfak termometreniz yoksa, ocağın en küçük kısmında en düşük ısıyla yağınızı kontrollü bir şekilde ısıtın. yağın ısısı hamuru yağın içine attığınızda direkt pişmeye başlamayacak şekilde olmalı. ikinci önemli nokta hamurunuzu yağa attıktan sonra tencerenizin veya tavanızın ağzını kapatmanız. bu şekilde berlinerlerin içinin de piştiğinden emin olursunuz. hamurun 2 dk pişmesi gerekiyor. hamurun renginin altın sarısı olması gerekiyor. eğer altın sarısı olmayıp da 2 dk içinde yanmış bir görüntü elde ederseniz ocak ısısı fazla demektir. yani hamurun rengi ocak ısısı hakkında geldiyse ocağınızın ısısını düşürün. hamurun bir yüzü altın sarısı olduysa sıra diğer yüzeyini pişirmekte. ancak burada önemli başka bir nokta bu kez tencere veya tavanın kapağını açıyoruz. yani bir tarafını pişirirken kapak kapalı, diğer tarafı pişirirken kapak açık ama ocak ısısı çok önemli.

9. pişen berlinerleri üzerine havlu kağıt koyduğunuz geniş bir tepsiye dizin. (havlu kağıt koymazsanız alt kısmı hamur olabilir.)

10. berlinerleriniz soğuduktan sonra krema sıkma aparatıyla iki yanından iç dolgusunu sıkabilirsiniz. eğer böyle bir aparatınız yoksa ki olsa süper olur, o zaman berlinerleri bıçakla ikiye kesip, iç dolgusunu o şekilde koyarsınız artık, yapacak bir şey yok.

11. üzerine pudra şekeri serperek servis yapın.

nasıl yapılacağını bir de izlemek isterseniz youtube'da arda’nın mutfağı’nda harika anlatılmış. malzemeleri biraz farklı ama tüm işlemler aynı.
  • hamburg -->> hamburger :ıslak ve tuzlu
    berlin -->> berliner :kuru ve tatlı
    (bkz: etimolojik saçmalama)
  • ayranla (evet, şu yoğurt-su-tuz karışımı olan, martı dönerin yanında bedavaya verilen ayranla) öyle fantastik bir ikili oluyor ki bu, bir noktadan sonra "ayrılmaz ikili" olarak görülmeye dahi başlanabiliyor. yani eğer bir yerde "berliner" varsa, o yerde "ayran" da olacak, gibi.

"berliner" ile "ayran" arasındaki tarifsiz uyum, alman-türk işbirliğinin en canlı örneğidir gözümde.

o denli harikulade!
  • orgazmik yiyecekler listesine bir numaradan giriş yapmayı hakeden, kusursuz tatlı. üzerindeki kurumuş pudra şekerleri, içindeki sıcak çilekli marmelatla ağızda dağılan tuzsuz hamur mükemmel bir uyum sağlıyor. istanbul için, real'e gidiş sebebim.
hesabın var mı? giriş yap