şükela:  tümü | bugün soru sor
 • berlin katedrali.

  1465 yilina dayanan tarihi ile berliner dom, 2. dünya savasi sirasinda büyük oranda hasar görmüs, ancak 1993 yilinda tekrar kullanima acilabilmis ve restorasyonu 2002 yilina kadar sürmüstür.

  museum insel üzerinde bulunur ve su an ayni zamanda müze olarak hizmet vermektedir.

  http://www.berliner-dom.de/
 • 1894-1905 yılları arasında alman imparator william ii zamanında, rönesans zamanı italyan mimari tarzı ile mimar julius carl raschdorff tarafından inşa edilmiş görkemli bir katedraldir. katedral içerisinde hohenzollern crypt denilen bazı eski imparatorların mezarlarını görebileceğiniz bir bölüm, cathedral shop, cathedral museum, dome gallery denilen bölümler mevcut.
  giris ucreti olarak da 5 euro verip dilediğiniz gibi saatlerce gezip kaybolabilirsiniz bu katedral içerisinde. ayrıca mutlaka en üst kata çıkıp hem katedralin tepesindeki heykellere daha yakından bakma fırsatınız olsun hem de berlini kuşbakışı izleme fırsatınız olsun.
 • protestanlığın alman milliyetçiliğini nasıl beslediğini anlamanız için gözlem yapabileceğiniz yerdir.
  hele hele hz isanın vaftizini gösteren tabloda güvercinin resmen alman kartalı gibi resmedildiğini gördüğümde çok farklı düşüncelere girmiştim.
  burada çok uzun süre geçirebilir kafanızdaki pek çok soruya cevap bulabilirsiniz.ama bence gitmeden önce biraz alman tarihini ve mezhep olaylarını incelemek faydalı olabilir.
  kendi adıma, çıktığımda kafam zonk zonk zonkluyordu.çok düşündüm galiba, az kalsın suyu kaynatacaktım.
  tabi katedralin ortasında cigara tüttürebilme imkanım olsaydı çıkarmıydım,hiç sanmıyorum.
  ayrıca yukarıda dediğim tablonun, fotosunu veya linkini bilen biri beni yeşillendirirse çokta sevinirim.