şükela:  tümü | bugün
 • ünlü abbasi halifesi harun er-reşid` in zamanında vezirlik yapan iran orijinli bir aile.

  bermeki ailesi müslüman olmadan önce belh şehrinde budist rahipliği yapıyormuş. seffah diye anılan kanlı hükümdarın zamanında ve halife mansur döneminde ailenin yıldızı parlar. halid el bermeki baş katipliğe kadar yükselmiş ve halifenin en güvenilir danışmanı olmuştur. bu adamın torunu cafer, harun el reşid'in çok sıkı dostu olur. beraber büyürler. bu köklü vezir ailesi topluma o denli büyük ihsanlarda bulunur, o denli sevilir ki sonları pek hayırlı olmaz. bağdat'ı bir ilim ve sanat şehri yaparken, imparatorluğun dört yanından şairleri, sanatçıları,ilim adamlarını bu şehre mıknatıs gibi çekerler. sonunda bu durum abbasi halifeliğinde göze batacak ve taht oyunlarının gerçekliği bir kere daha sahneye konulacaktır.
  harun er reşid, bir gece ansızın dostu cafer'in kellesini uçurtur. bir isyan dalgasının işe yaramayacağını göstermek için de şehir halkına bu kesik başı teşhir ettirir. çok geçmeden diğer aile bireyleri de aynı akıbete uğrar.
 • asıl olay şudur. harun reşit bir yere vali tayin ediyor bu adamlar valiyi azlediyorlar. başka bir yere görevlendirme yapıyor yerine başkasını gönderiyorlar. harun reşit devlet otoritesini saymayan, kendi arkasından iş çeviren ve kendi verdiği gücü o yokmuş gibi kullanıp haddi aşan bir yerde zamanın ilk fetosu konumunda olan bu aileyi yeryüzünden kazır.

  fetullahçılığa bakarken haşhaşiler örnek gösterilir ancak onlardan yüzyıllar önce bermekiler vardır. çok sıkı bir örnektir. tarz-ı siyasetlerini okuyunca aklınıza fetö gelir.
 • hakkında kerime yıldız'ın bir köşe yazısında hakkında şöyle bir hikaye okuduğum ailedir.

  --- spoiler ---

  abbasi halifesi harun reşid zamanında, bermekî sülalesi çok güçlenir ve vezaret makamına kadar yükselir. bir gün, halife ve veziri yahya bermekî bahçede dolaşırken kendisi de mezkur sülaleden olan bir bahçıvan, halife ile vezir arasında geçen bir hadiseye tanık olur. derhal, kadıya giderek (bir rivayet de halifeye gider) kendisinin bermekî sülalesi ile bir alakası olmadığına dair senet ister. bu istek, o günler için çok tuhaf kaçar. zira, herkesin bermekîler'e yakın olmak istediği bir dönemde, sülaleden olan birisinin alakayı kesmek istemesi normal değildir. neticede bahçıvan, istediği senedi alır. gün gelir harun reşid, tüm bermekîler'i cezalandırır. yalnız, bu bahçıvan hariç. peki, bahçıvanın, bu kararı almasına sebeb nedir? halife, bir ağacın meyvesinden yemek ister. ancak, meyve dalı uzanınca yetişemeyecek kadar yukarıdadır. vezir, halifenin omuzuna basmak için izin ister. halife kabul ederek eğilir. vezir de omuzuna basarak meyveyi koparır. işte bu manzara bahçıvanı dehşete düşürür. vezirin bu halini, hayra alamet görmez.
  --- spoiler ---

  zamanın fetösüdür.

  edit:imla